29.03.2005 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hnědá listová skvrnitost juky

Z přibližně 40 známých druhů juky (Yucca L.) se u nás pěstuje jen několik druhů. V zahradách a parcích lze nalézt nejznámější a nejčastěji pěstovanou mrazuvzdornou juku vláknitou (Yucca filamentosa L.), v interiérech v posledních letech především velmi oblíbenou Y. elefantipes Regel.

V zemích původního výskytu, tj. ve Střední Americe a jižní části Severní Ameriky, se některé druhy pěstují také jako zelenina, např. Y. glauca.
Juky jsou poměrně odolné rostliny, které příliš netrpí poruchami a chorobami ani nebývají napadeny škůdci. U pokojových druhů mohou zasychat špičky listů v důsledku vysoké koncentrace solí v půdě. Z živočišných škůdců se nejčastěji objeví puklice, třásněnky nebo vlnovníci.
Listy juky pěstované v exteriéru mohou být po zimě částečně nekrotizované následkem poškození mrazivými větry. Jedním z houbových patogenů, který poškozuje listy juk, je Coniothyrium concentricum (anam.); Paraphaeosphaeria obtusispora (teleom.). Na listech Y. filamentosa se skvrny tvoří především v horní polovině listů. Na líci listů zpočátku tečkovité tmavě hnědé skvrny se postupně protahují a rozšiřují. Od středu skvrn mění barvu na světle popelavě šedohnědou až šedou. Na rubu listu jsou tečkovité, později oválné hnědé skvrny s tmavým lemem. V konečné fázi jsou skvrny výrazné nepravidelně oválné se světle šedým středem a tmavohnědým až černým lemem. Velikost skvrn se nejčastěji pohybuje mezi 3 – 5 x 6 – 8 mm, často se skvrny slévají a tvoří velké nepravidelné nekrotické plochy na listech. Ve středu skvrn na líci listů se tvoří koncentricky uspořádané pyknidy, viditelné jako drobné černé tečky. Silně napadené listy zasychají, napadeny mohou být i na květní stvoly.
Houba způsobuje obdobné symptomy i na Y. gloriosa a Y. glauca, u nichž se skvrny šíří především od okrajů listů. Mezi jednotlivými druhy jsou značné rozdíly v napadení. Nejsilněji byla napadena Y. filamentosa, nejméně Y. glauca.
Při výskytu onemocnění se ošetřují rostliny již na jaře. Při prvních příznacích napadení je nutné poškozené listy odstranit a rostliny opakovaně ošetřit postřikem fungicidu, např. Dithane M 45 nebo Saprol New.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down