24.03.2023 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hluk a prach z překladiště v Bohumíně pomůže odfiltrovat izolační zeleň

S pomocí výsadby izolační zeleně chce Bohumín na Karvinsku snížit prašnost a hluk z dopravního překladiště v městské části Vrbice. Zároveň by zeleň měla oddělit překladiště od zástavby rodinných domů, řekla mluvčí radnice Jana Končítková.

Výsadba bude stát téměř půl milionu korun, město na ni z Moravskoslezského kraje získalo dotaci 200 000 korun. Prvních 36 stromků už odborníci vysadili, dalších více než 50 přibude na jaře. Na půlhektarové ploše, kterou dříve obhospodařovali zemědělci, už roste nový porost z mladých stromků, převážně buků a dubů.

"K zalesnění jsme využili původně ornou plochu, která je v našem vlastnictví. Jde o prostor v blízkosti železničního překladiště, kam směřuje nákladní doprava a manipuluje se zde s uhlím a sypkými materiály. Místní obyvatelé jsou proto více zatíženi hlukem a prašností. Izolační zeleň by jim do budoucna měla životní podmínky zlepšit," uvedl místostarosta Lumír Macura (ČSSD).

Bohumín chce ze svého rozpočtu dokoupit a zasadit poblíž překladiště ještě dalších 53 stromů, aby byl porost dostatečně hustý a plnil ekologickou funkci. Podél hlavní cesty tak vznikne například lipová alej. "Výsadba izolační zeleně ve Vrbici není ojedinělá. Už loni město na hranici katastru Vrbice a města Ostravy zalesnilo nevyužitou zónu u velkého panelového parkoviště čtyřicítkou dřevin," uvedl Macura.

Podle mluvčí město souvislý porost nevysazuje jen v okrajových částech Bohumína, ale 170 stromů přibude letos na jaře také v Budovatelské ulici za sídlištěm Tovární. "Břízy a jeřabiny, určené k náhradní výsadbě, získala radnice za výhodnou cenu. Jejich nákup, následná příprava plochy a zasazení bude stát zhruba 200 000 korun. Hustý pás rychle rostoucích listnáčů oživí rekultivovanou plochu," doplnila mluvčí. Porost by měl sloužit jako úkryt i potrava pro zvěř.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down