05.12.2021 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hledáme novou generaci vědců. Studentům se otevírají stáže Otevřené vědy

Vybrat si ze 121 stáží ve 35 ústavech Akademie věd mohou studenti středních škol, kteří chtějí od ledna 2022 zkusit práci v oborech, jako jsou archeologie, astronomie nebo biofyzika, ale také lékařské vědy, dějiny umění, filozofie, historie, botanika nebo jazykověda. Podmínkou je, aby do 30. listopadu 2021 odeslali vyplněnou přihlášku a motivační dopis.

Bezplatné stáže pro středoškoláky v rámci projektu Otevřená věda pořádá Středisko společných činností AV ČR za přispění Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy.

Stáž probíhá celý rok, od ledna do prosince 2022. Časový rozvrh stáže určuje lektor po dohodě se stážisty tak, aby vyhovoval oběma stranám. Minimálně by měla trvat osm hodin v měsíci.

„Sám jsem se jako středoškolák účastnil mnoha akcí určených pro studenty a myslím si, že mi to velmi pomohlo ujasnit si, co by mě bavilo dělat v budoucnu,“ říká Vítězslav Jarý z Fyzikálního ústavu AV ČR, jeden z lektorů Otevřené vědy, který si pro příští rok připravil stáž o vývoji chytrých LED světel.

„Je nesporným přínosem, když už takto mladý člověk má možnost vidět, jak probíhá vědecká práce na špičkovém pracovišti, co taková práce vědce obnáší a jak vůbec funguje – v našem případě – fyzikální laboratoř,“ říká Vítězslav Jarý.

Hlásit se mohou i maturanti

Vybírat si z databáze stáží mohou zájemci na webu Otevřená věda. Vyhledávat lze podle vědních oblastí, kraje, oboru i ústavu AV ČR. Na každé stáži jsou místa pro jednoho až tři studenty, kteří ji budou absolvovat společně. Hlásit se mohou také studenti maturitních ročníků v případě, že budou pokračovat ve studiu na VŠ či VOŠ.

O přijetí studenta rozhodne lektor, který stáž vypsal. „Dobré je proto spolu s přihláškou a motivačním dopisem přiložit také zájem o zvolené téma, např. účast v soutěži, olympiádě anebo doporučení učitele či rodiče,“ radí zájemcům koordinátorka projektu Michaela Marková ze Střediska společných činností AV ČR.

Náskok pro studium na VŠ

Stážisté mají povinnost vypracovat ze svého působení v ústavu anotaci a prezentaci, se kterou se na podzim roku 2022 zúčastní závěrečné Studentské vědecké konference. Po skončení stáže studenti obdrží certifikát o jejím absolvování. Ten jim může významně pomoci v přijímacím řízení na vysokou školu. „Své zkušenosti z prostředí vědy ale mohou uplatnit i kdekoli jinde, ať už při rozhodování o dalším studijním oboru nebo směru jejich budoucí kariéry,“ zdůrazňuje Michaela Marková.

Přestože zásadním principem je osobní setkávání s vědci a poznání prostředí vědy a výzkumu, stáže se uskuteční navzdory omezením způsobeným pandemií covid-19, část  výzkumu středoškoláci věnují teoretické přípravě a online konzultacím.*

Inspiraci pro přihlášky lze najít na Facebooku a Instagramu.
Web projektu Otevřená vědahttps://www.otevrenaveda.cz/bud-hrdinou-sve-doby/

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down