17.04.2019 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Historické petrklíče původem z Průhonic

Článek popisuje historii a první zmínky o pěstování petrklíčů v Průhonicích. Podrobně uvádí první čtyři křížence petrklíčů, které vznikly mezi lety 1913 až 1918. Jedná se o Primula x silva-taroucana C.K.Schneid. & Zeman, xCortoprimula schneideriana Domin a Primula zemaniana Domin a Primula x pruhoniciana Silva-Tarouca & Schneider. Příspěvek podrobně popisuje původ, rodičovské druhy a mapuje první zmínky o těchto hybridech, jejich použití a stav v současném pěstování.

Petrklíče mají v historii zahradnických tradic Průhonic jednu z nejzásadnějších rolí. Vůbec první zmínka o petrklíčích v Průhonicích pochází z 20. prosince 1901 – Inventáře okrasných a lesních školek pro rok 1902, které sloužily k výsadbám do nově budovaného Průhonického parku. Je zde uvedena (v originálním znění) Primula japonica Doubles, P. acaulis, P. rosea grandifl., P. veris, P. elatior. Petrklíče a další trvalky se však zřejmě pěstovaly i dříve, nicméně soupisy rostlin do roku 1901 obsahovaly pouze dřeviny. Z dalších záznamů je zřetelně jasné, jak se počet druhů i odrůd postupně zvyšoval. Ve výkazu semen rostlin pěstovaných v Průhonicích z roku 1906 je uvedeno 11 různých položek – jmenovitě (převzato beze změn ve shodě s tehdejší nomenklaturou) P. auricula, P. acaulis, P. veris (v barvách), P. elatior, P. elatior coerulea, P. capitata, P. rosea grandiflora, P. Sieboldii, P. japonica Doubles, P. alpina. Dalším záznamem jsou účty Dendrologické společnosti (dále jen DS) v následujících letech (1908), například nákup rostlin ze slavné trvalkové školky Georga Arendse v Ronsdorfu. Petrklíče se objevují také hned na začátku záznamů v Matrice DS (kde byl zaznamenán veškerý zisk rostlin a semen pro DS v letech 1909 až 1924) – konkrétně prvním záznamem je Primula auricula L. z botanické výpravy C. Schneidera na Kavkaz. Přibývaly také výměny semen z botanických zahrad z celého světa a nákupy rostlin ze zahradnických školek napříč celou Evropou – z Velké Británie (Bees Ltd., Liverpool; Reuthe, Kent), z Irska (Lisadell Seed, Sligo), z Německa (Haage & Schmidt, Erfurt; Georg Arends, Ronsdorf; Hermann Leid, Arndstadt; Karl Foerster, Bornim; Lorenz Lindner, Eisenach; O. Sündermann, Lindau), ze Švýcarska: (H. Correvon, Chêne-Bourg), z Nizozemska: (C. G. van Tubergen, Haarlem) a další. Záznamů o nákupech semen i rostlin petrklíčů jsou v Matrice DS desítky.

Šlechtění petrklíčů v Dendrologické společnosti v Průhonicích začalo okolo roku 1913, kdy vznikla Primula x silva-taroucana Schneider & Zeman, xCortoprimula schneideriana Domin a Primula zemaniana Domin. Jako poslední byla uvedena Primula x pruhoniciana Silva-Tarouca & Schneider, která však jako jediná přetrvala do dnešních dob.

Text

Ing. Adam Baroš,

Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i.

Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 4/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down