Hajní květena anglického parku Ostrov v Horažďovicích – IV. díl

Než ukončíme procházku jarní přírodou anglického parku Ostrov v Horažďovicích, zmíníme se ještě o několika zajímavých rostlinách, se kterými se zde v tomto období můžeme setkat. Najdeme mezi nimi chráněné i běžně rostoucí druhy, pozornému čtenáři neunikne rostlina, která sloužila alchymistům jako jedna z ingrediencí pro získání tzv. kamene mudrců.

Ojediněle v křovinatých porostech najdeme orlíček planý (Aquilegia vulgaris). Je to vytrvalá, až 50 cm vysoká rostlina se silným, krátkým oddenkem a tenkými, chudě větvenými lodyhami. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, jednou až dvakrát peřenodílné, s hluboce zubatými lístky. Horní listy jsou menší a jednodušší. Květy jsou modrofialové, zřídka bělavé nebo narůžovělé. Mají dlouhou stopku, jsou až 5 cm velké a převislé. Korunní lístky jsou protaženy v ostruhu dovnitř zakřivenou – medník. Květy orlíčku tak mohou opylovat jen čmeláci či jiný hmyz s dlouhým sosákem. Orlíček planý kvete od května do června v listnatých hájích, na kamenitých stráních i na loukách. Rostlina s nápadným květem sloužila ve středověku jako amulet proti kouzlům a chránila před uhranutím. Rostlina je jedovatá, díky dosud neznámému alkaloidu. Používala se v lidovém léčitelství. Je to druh velmi proměnlivý a jeho kříženci se hojně pěstují v zahradách. Je u nás chráněným druhem.

Naší pozornosti neujde vyšší rostlina večernice vonná (Hesperis matronalis). Je to vytrvalá rostlina, často také pěstovaná v zahradách. Zplaňuje při okrajích cest, v křovinách a na březích potoků. Je to vzpřímená trvalka s dlouhými hrozny o velkém počtu bílých nebo fialových květů se čtyřmi korunními lístky. Kvete v létě a květy večer intenzivně voní. Listy jsou úzce oválné. Dosahuje výšky až 75 cm. Rozkvétá uprostřed léta a říká se jí také dámská fiala nebo večerní květina, a to pro její výraznou vůni, která je zvláště silná vpodvečer. Rostlina se používala v lidovém léčitelství. Květy se mohou přidávat do salátů, nebo jako ozdoba na moučníky. Sušené květy bývají součástí bylinných vonných směsí.

Text a foto Ing. Hana Chvalová, zahradnice, Čimelice

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 6/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down