21.05.2022 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hajní květena anglického parku Ostrov v Horažďovicích – III. díl

Při další jarní procházce kolem řeky Otavy parkem zvaným Ostrov v Horažďovicích si představíme několik dalších hajniček, které zde rostou. Některé z nich jsou v okrasných zahradách vnímané jako plevel, některé jsou naopak chráněné, jiné jsou prastarými léčivými bylinami a další jsou dokonce považované za rostliny čarodějné.

Když se podíváme z Ostrova přes řeku Otavu na prácheňskou stráň zahlédneme modravé skupiny krásné modré jarní rostliny – jaterník podléšku (Hepatica nobilis). Je to vytrvalá, 5 až 15 cm vysoká rostlina s plazivým tmavým šupinatým oddenkem, z něhož na jaře před vyrašením listů vyrůstají květonosné lodyhy. Těsně pod květem mají tři malé listeny, které napodobují kalich. Květy mají 6 až 7 krásně modrých, někdy narůžovělých nebo bělavých okvětních lístků. Listy vyrůstají až po odkvětu. Jsou kožovité, tuhé a tmavě zelené. Mají výraznou srdčitě trojlaločnou čepel. Jaterník podléška kvete od března do dubna v křovinatých porostech, hlavně na vápnitých podkladech. Od Práchně se směrem k Šumavě se táhnou vápencové vrchy se zajímavými rostlinami. Nedaleko vrchu Práchně se nachází i přírodní chráněná oblast zvaná Pučanka, kde se vyskytuje mnoho zajímavých rostlin. Rostlina se také používala v minulosti v léčitelství. Již rodové jméno Hepatica je odvozeno od řeckého hepar, tzn. játra. Jako jedna z prvních jarních rostlin vítá jaro. Proto je oblíbená i v zahradách.

Společenstva podléšek často doprovází pohledná jarní rostlina hrachor jarní (Lathyrus vernus). Je to nádherná podívaná na svítivé barvy jeho květů, které se najednou objeví v loňském šedivém listí. Jedná se také o vytrvalou rostlinu s větveným oddenkem. Z něho vyrůstají vzpřímené, až 40 cm vysoké hranaté lodyhy. Listy jsou sudozpeřené, se dvěma až čtyřmi jařmy vejčitých lístků. Ty jsou na koncích dlouze zašpičatělé. Květy jsou motýlokvěté a mají červeně fialovou, později modrofialovou korunu s namodralými křídly a zvonkovitý kalich. Hlavními opylovači jsou čmeláci. Kvete od dubna do května hlavně na vápenitých podkladech.*

Text a foto Ing. Hana Chvalová, zahradnice, Čimelice

Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 5/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down