Gurdau vinařství s respektem ke krajině

Gurdau vinařství bylo založeno v r. 2012 na „zelené louce“ a v tomtéž roce byly vysazeny první vinice ve svazích nad obcí Kurdějov. O stavbě vlastního vinařského domu se začalo uvažovat v r. 2016. Nabízelo se umístění vinařství doslova v centru vinic, což je logisticky a provozně nejefektivnější řešení, znamenalo to však umístění stavby ve volné krajině, což je u nás poměrně nový fenomén, kladoucí obzvláštní nároky na architektonické a krajinářské začlenění stavby do daného prostředí. 

Zvolené řešení mírného oblouku - vlny v krajině, tomu napovídá. Velká péče byla věnovaná zakomponování - zaříznutí stavby do terénu a její návaznost na zeleň kulturní i přírodní. Vlastní střecha oblouku je řešena jako zelená extenzívní, okolí stavby bylo doplněno 150 novými keři a vzrostlými stromy, často prorůstajícími „proděravělou“ střechou, jejichž celková síla a práce ve prospěch krajiny a domu se projeví teprve s léty.

S důrazem na detail

Vlastní stavba je železobetonová, dvoupatrová, s podzemní částí určenou pro výrobu, ležení a archívování vína, část přízemní je určena pro prodej, degustaci, posezení. K dispozici jsou i 2 apartmány pro příležitostné nocování. Použité materiály jsou pohledový beton, sklo, kov, dubová a akátová dřevina, vše prvotřídně řemeslně zpracované s důrazem na detail. Obzvláštní péče je věnovaná kontaktu se zákazníkem - konzumentem vína, vytvořením prostředí, které bude za všech okolností vstřícné, přívětivé, originální a vybízející ke spočinutí a kontemplaci nad skleničkou vína na terasách s famózním výhledem na horizonty okolo Kurdějova.
Stavba byla realizována v létech 2020 -22. Byli bychom rádi, kdyby výrazně přispěla k rychle rostoucí a zvyšující se vinařské a turisticko- vinařské kultuře u nás. Gurdau vinařství bylo nominováno na Českou cenu za architekturu 2023. Vyhlášení proběhne 9. listopadu 2023.

Autor

Ing. arch. Aleš Fiala

Spolupracovníci

Ing. Tomáš Bílek

Ing. Bronislav Bureš

Kancelář

Ing. arch. Aleš Fiala

alesfiala.com

Sochorova 3221/1, 616 00 Brno-Žabovřesky

Zdroj: ČCA

Úvodní foto: BoysPlayNice

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down