15.01.2013 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

GrootGroenPlus – platforma školkařské produkce

Místem konání 22. ročníku mezinárodního školkařského veletrhu GrootGroenPlus se i tentokrát stalo nizozemské město s největším podílem zemědělské výroby v zemi, Zundert. Svým specifickým zaměřením, počtem vystavovatelů a návštěvníků se veletrh řadí mezi významné evropské výstavnické akce ,,zeleného sektoru“.

Veletrh GrootGroenPlus se za dobu svého působení stal profesionální prezentací školkařského oboru ve všech jeho segmentech. Zatímco v jeho začátcích zde vystavovali své výpěstky zejména školkaři z oblasti Zundertu a příhraničních oblasti Belgie, dnes je veletrh doslova výkladní skříní nizozemské produkce. Ne náhodou se tak GrootGroenPlus každoročně stává důležitým místem ke vzájemnému setkání pěstitelů a prodejců, místem k utužení stávajících a navázaní nových obchodních kontaktů.

Tematické zaměření veletrhu
Veletrh GrootGroenPlus je pověstný svým tematickým zaměřením. Přestože již potřetí po sobě se stalo hlavním tématem veletrhu Zelené město, tentokrát však ve spojení s dětmi – Zelené město pro naše děti! Děti a zeleň se tak staly ústředním tématem veletrhu, jenž se odráželo v samotném pojetí jednotlivých expozic. Školkařské výpěstky byly často doplněny atributy, jenž přilákaly pozornost malých návštěvníků. Prostřednictvím interaktivního přístupu organizátoru veletrhu i samotných vystavovatelů se děti mohly zábavnou formou seznámit například s druhovou rozmanitostí stromů a jejich funkci. Vzhledem k tématickému zaměření akce se stala významným partnerem 22. ročníku veletrhu, v Nizozemsku velice známá a uznávaná, nadace Boomfeestdag zaštiťující oslavy národního svátku Den strom a sním spojených aktivit. Historie tohoto svátku se datuje do roku 1957, kdy se oslav ve městě Apeldoon zúčastnilo na 1600 dětí. V loňském roce se do oslav Dne stromu zapojilo již 80 % měst a obcí po celém Nizozemsku, celkem 115 000 dětí se tak podílelo na výsadbě 200 000 kusů stromů. Jak říká ředitel nadace Peter Derksen ,,Našim cílem je přivést děti a jejich rodiče blíže k zeleni. Prostřednictvím veletrhu GrootGroenPlus jsem k tomuto cílů blíže.“

Široký výstavnický záběr
Veletrh GrootGroenPlus je specifický svým výstavnickým zaměřením – ukázkou školkařské produkce a služb s ní spojenou. Veletrhu se zúčastnilo celkem 261 vystavovatelů, 218 z Nizozemka, dále pak z Belgie, Německa, Francie, Itálie, Velké Británie a Polska. Výstavnickým záběrem převažovali 70 % producenti školkařských výpěstků – mladý rostlinný materiál, okrasné stromy a keře, lesní dřeviny a dřeviny pro výsadbu živých plotů, alejové stromy, růže, ovocné stromy a keře, trvalek. Na výstavní ploše přesahující 15 000 m2 rovněž nechyběli výrobci a prodejci strojů a zařízení používaných při školkařské výrobě a údržbě veřejné a soukromé zeleně.

Pestrá skladba návštěvníků
GrootGroenPlus se těší velkému zájmu návštěvníku především díky své koncepci. Na jednom místě se mohu seznámit se širokou druhovou a odrůdovou nabídkou školkařských výpěstků. V průběhu tří dnů konání akce navštívilo veletrh 7252 návštěvníků, z toho 36 % zaujímali pěstitelé, 8,3 % obchodníci a exportéři, 8,3 % profesionální zahradníci, 8 % dodavatelé a 7 % zástupci ze státní správy. Dalších 7 % návštěvníků tvořili zástupci zahradních center, 4,3 % členové zahradnických a školkařských organizací, 3,7 % návštěvníků bylo z oblasti techniky a mechanizace. Zahradní a krajinní architekti se podíleli 3 % a 5% podíl zaujímali studenti škol.
Více jak polovinu návštěvníků tvořily Nizozemci, za nimi následovali Belgičani, Němci, Britové, Francouzi, Poláci či Italové. Na veletrh zavítali rovněž návštěvnici např. z Norska, Estonska, Rumunska, Turecka či Indie.

Nejlepší expozice
Organizátoři veletrhu každoročně udělují cenu o nejoriginálnější a nejvíce informativní stánek/expozici hned ve dvou kategorií – Green Businesses a Supplliers/Services. Jedním z hodnotících kritérií pro získání ceny je co nejpůosbivější vystižení daného tématu veletrhu. V první kategorii získala cenu okrasná školka Nouver Plant ze Zundertu. Odborná porota ocenila jednoduché a výstižné ztvárněné tématu Zelené město pro naše děti. Expozice byla založena na prezentaci kvalitního školkařského materiálu umístěném na zavěšených houpačkách. Vítězem v kategorii Supplliers/Services se stala společnost ABAB Accountants & Adviseurs z Bredy zabývající se finančním a daňovým poradenstvím. Porotu zaujala nápaditou prezentací daného tématu v podobě pohádkového stromu, knihy a soutěže.
Čestné ocenění získala firma Boomkwekerij Klanderman z nizozemského města Halle, jenž se specializuje na produkci stromů. Pro názornou a částečně i funkční vizualizaci daného tématu nechyběl v expozici tree house v koruně velkého dubu, chýše z bambusu a hřiště.

Školkařské novinky
Veletrh GrootGroenPlus se každoročně stává místem představení nových kultivarů stromů a keřů. Do soutěže Novinka veletrhu bylo nominováno Královskou zahradnickou společností celkem dvanáct výpěstků. Odborná porota ocenila medailemi následující kultivary:
Zlaté ocenění
Gleditsia tricanthos ´Draves´ – nádherný kultivar dřezovce vyniká úzkým sloupovitým až úzce pyramidálním růstem a dostatečně silným kmenem. Lichozpeřené listy jsou tmavě zelené barvy. Pro svůj habitus a zdravý růst je ´Draves´ ideální dřevinou do alejí a uličních stromořadí.
Kultivar vyselektoval Thomas Draves (USA) z výsevů G. Tricanthos ´Inermis´. Nový kultivar byl uveden na trh v září nizozemskou školkou L. Akkermans Boomkwekerijen. Díky svému netradičnímu habitu, nenáročnosti a všestrannému použité zvolila odborná porota G. tricanthos ´Draves´ jako nejlepší představenou novinku veletrhu.
Chamaecyparis thyoides ´Versent´(BLUE ROCK) – odrůda kulovitého růstu zaujme především netradiční a atraktivní barvou. Listy jsou šedomodré barvy, nově rašící výhony výrazně světlejšího odstínu. Rašící výhon, tvořeny nahusto uspořádanými jehlicemi, připomínají šištice chmele. V zimních měsících se jehlice zbarvuje do purpurové.
Nenáročný a komerčně velice slibný kultivar byl vyšlechtěn a v loňském roce uveden na trh společností Boomkwekerij Schrauwen-Moerings v. o. f. se sídlem v nizozemském Sprundelu.
Quercus warei ´Nadler´ (KINDRED SPIRIT) – nový kultivar se vyznačuje vzpřímený habitem a rychlým růstem. Barva lesklých listů je tmavě zelená, na rubové straně světlejší. Je mrazuvzdorný, odolný vůči padlí, namrzaní a větru. Prospívá jak na suchých tak vlhkých půdách. ´Nadler´ vyšlechtil Earl Cully z Jacksonville (USA) křížením Q. robur a Q. bicolor. V roce 2007 byl uveden na trh anglickou školkou Heritage Trees. Do soutěže přihlásila tento sloupovitý kultivar belgická firma Boomkwekerij De Bruyn BVBA.
Stříbrné ocenění
Chamaecyparis lawsoniana ´Pearly Swirls´ – dřevina s kompaktním, kulovitým a uniformovaným růstem je zajímavá především svým zbarvením. Nové listy jsou perlově bílé barvy a na rozdíl od podobných kultivarů je toto zbarvení viditelné i na starších listech. Přestože nová odrůda cypřišku Lawosova nedisponuje velkým množstvím chlorofilu, dřevina se jeví jako velmi odolná vůči západoevropským zimám a létům, nevykazuje žádné známky poškození. Šlechtizelem nové odrůdy je Derek Spicer ze školky Kilworth Conifers v hrabství Leicestershire (Velká Británie). Na podzim byl uveden limitovaný počet ´Pearly Swirls´ k prodeji
nizozemskou školkou Kools Sierteeltkwekerij z Deurne.
Bronzové ocenění
Microbiota decussata ´Filip’s Pretty Pride´ – od původního druhu mikrobioty se tento kultivar liší uniformovanějším a kompaktnějším habitem. Zatímco letní vybarvení listů je trávově zelené, v zimě se keř barví do nádherných hnědočervených až bronzových odstínů. Odrůda je plně mrazuvzdorná, bez poškození přečkává i tuhé zimy. ´Filip’s Pretty Pride´ byla vyšlechtěna v nizozemské školce Boomkwekerij Edwin Smits ve Volkem. Odrůda zatím není uvedena na trh.
Prunus laurocerasus ´Hibani´ – odrůda vznikla z křížení P. laurocerasus ´Causasica´. Lesklé listy oválného tvaru jsou tmavě zelené, barva květů je bílá. Nové výhony (dvakrát ročně) jsou po dobu dvou až tří týdnů tmavě červené/bronzové barvy. Zpočátku má keř rozložitý růst, později vzpřímený. V pěti letech rostlina dosahuje výšky 2 m. Prospívá jak na slunci, polostínu tak i v plném stínu. ´Hibani´ je otužilou a k chorobám méně citlivou bobkovišní vhodnou jak k solitérní, tak skupinové výsadbě. Uplatnění najde i jako vhodná dřevina k zakládání živých plotů. Kultivar byl vyšlechtěn a uveden na trh v roce 2012 nizozemskou firmou Boomkwekerij Huijbregts z Wernhoutu.

Text Arnošt Jílek

Článek s fotografiemi novinek naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 2/2013

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down