30.12.2011 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Groot Groen Plus neubírá na kvalitě

Nizozemské město Zundert se řadí mezi obce s nejvíce zastoupenou zemědělskou výrobou v rámci země. Deset procent veškeré školkařské produkce v Nizozemsku pochází právě z pěstitelské oblasti v okolí Zundertu. Nejdůležitějšími produkty jsou jahody, mladé dřeviny a dřeviny pro živé ploty.

I proto není divu, že profesionální školkařský veletrh Groot Groen Plus hostí právě toto město, jenž leží v těsné blízkosti belgických hranic a je mimo jiné známé také jako rodiště významného malíře Vincenta van Gogha.

Zvyšující se zájem
Ve dnech 5. až 7. října proběhl 21. ročník této výstavy a z řad pěstitelů z celé Evropy byl o ni opět veliký zájem. Počet vystavovatelů se zvýšil na celkem 286, o 9 % se také zvýšila návštěvnost veletrhu, celkem jej za tři dny navštívilo více než 7000 lidí. Úspěchem bylo také zaznamenání vyššího zájmu z řad zemí zejména střední a východní Evropy, které se loňských ročníků neúčastnily v tak vysokém počtu. Organizátoři opět nalákali také vysoké množství belgických vystavovatelů a návštěvníků, belgické hranice jsou totiž od Zundertu nedaleko. Kromě 247 nizozemských vystavovatelů se tak na veletrhu představilo ještě 33 společností z Belgie a dále z Německa, Velké Británie, Francie, Polska a Rumunska.
Organizátoři si rovněž pochvalovali uspokojivé výsledky marketingových aktivit, které započali v roce 2009 za účelem zvýšení zájmu o veletrh, jak z řad vystavovatelů, tak návštěvníků. Hlavním tématem veletrhu bylo v letošním roce Zelené město a podtitulem Park a předzahrádka. Každoročně jiná témata mají za cíl propagaci a rozšiřování zeleně v obcích a městech. Důležité je také zlepšení spolupráce v pracovním procesu během ozeleňujících městských projektů. Pro zvýšení vědomosti o zeleni ve městech je vyhlašována The Green City Award (ocenění zeleného města), iniciovaná nizozemskou organizací Plant Publicity Holland. Do soutěže bylo nominováno sedm krajinářských projektů v Nizozemsku a vítězem této ceny pro rok 2011 byl vyhlášen park Schinkeleilanden v Amsterdamu. Tento projekt byl navržen nizozemskou společností Buro van Sant en co pod vedením krajinného architekta Edwina Santhagense. Celý park vkusně kombinuje přírodní krajinné prvky s prvky kulturními. Před realizací projektu byl celý areál zanedbaný a nyní jeho návštěva dostala nový, nejen rekreační rozměr pro všechny obyvatele Amsterdamu.

Bohatý program
Samotná výstava Groot Groen Plus byla letos opět přehledně uspořádána do tří sekcí, které byly pojmenované podle stromů, jako v loňském roce se tak návštěvník mohl orientovat podle dubové, kaštanové nebo březové aleje. Všechny tři stezky ústily na hlavní náměstí, kde také probíhalo oficiální zahájení a předávání udělovaných cen. Během veletrhu byly také uspořádány speciální debaty pro pěstitele a krajinné architekty, jeden den byl věnován nizozemským producentům a druhý den belgickým.
Celý vnitřní ale i venkovní prostor výstavních hal zdobily rostliny, které propůjčili vystavovatelé ze svého sortimentu. Návštěvník tak měl pocit, že je neustále obklopen zelení a vystavovatelé mohli použité rostliny využít ke zviditelnění své společnosti.
Každoročně se uděluje cena nejlepšímu stánku z řad vystavovatelů, jež je vybírána ve dvou kategoriích. Komise kromě estetické stránky a dalších aspektů hodnotí také snahu o propojení expozice s aktuálním podtitulem výstavy. Nejlépe si podle odborné poroty s tématem Park a předzahrádka poradila společnost Kwekerij van de Langenberg, jež byla v kategorii stánků s reprezentanty zeleně zvolena jako nejlepší a také jako ukázkový příklad propojení expozice s letošním podtitulem celého veletrhu. Školkařská společnost kromě toho také podle odborné poroty vkusně a zajímavě prezentovala svůj sortiment a právem získala hlavní cenu. V letošním roce nebyla udělena Cena za inovaci, která je tradičně udělována každý rok. Odborná porota se shodla, že na veletrhu bylo prezentováno mnoho novinek, ale žádná z nich se nedala nazvat inovací a proto certifikát za toto ocenění nebyl v letošním ročníku udělen.
V letošním roce byla na veletrhu vybudována hala určená pouze pro mechanizaci, každý den zde probíhaly předváděcí akce jednotlivých přístrojů specializovaných firem. K dispozici bylo vše – od nůžek na živé ploty, po automatické zastřihovače, postřikovače anebo sázecí stroje.

Text a foto Jana Klečková

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č.12/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down