Green Port Strašnice má plochy pro komunitní setkávání i zahradničení

Udržitelné pasivní domy mohou urbanisticky zapadat i do centra města. Tři takové s celkem 156 „zdravými byty“ vznikly na místě původního sídla České námořní plavby v pražských Strašnicích. Novostavba Green Port Strašnice zaujme využitím přírodních materiálů, zelenými střechami, množstvím zeleným ploch i komunitními prostory pro setkávání, odpočinek a městské zahradničení. Projekt byl oceněn na letošním ročníku Adapterra Awards v kategorii Náš domov.

Domy zahrnují také vybavení pro cyklisty – servisní stanice, myčky kol či stojany. Pomyslnou „udržitelnou“ třešničku na dortu představují ptačí budky pro hnízdění rorýsů umístěné na fasádě jednotlivých domů. Investorovi JRD Development se podařilo vybudovat kvalitní developerský projekt se zaměřením na udržitelnost. Kromě rekuperace bylo kladně hodnoceno zadržování dešťové vody a její využití pro zálivku či práce s povrchy k umožnění zasakování vody.

Celý komplex je mimo jiné koncipován tak, aby co nejvíce podpořil komunitní život. Systém zeleně doslova vybízí k setkávání sousedů ve společném parku. Společný park rozšiřuje městskou zeleň a zvyšuje biodiverzitu. Velký důraz je kladen zejména na nakládání s dešťovou vodou, která je svedena do podzemní nádrže o objemu 35 tis. litrů, a následně se využívá k zavlažování zelených ploch. Založení ploch zeleně ve městě je samozřejmě záslužné, ale následná údržba je rozhodujícím faktorem úspěšné realizace. V tomto projektu byly pro snížení nákladů na údržbu zvoleny luční trávníky. Zelené střechy o rozloze více než 900 m² jsou osázeny rozchodníky, podílejících se na příjemném klimatu v budovách.

Zdroj: Nadace Partnerství – Adapterra Awards

Úvodní foto: Nadace Partnerství – Adapterra Awards, Vojtěch Herout

Foto: JRD-GreenPort-Jiří Šebek
logo nadace Partnerství
Adapterra awards logo

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down