12.05.2014 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Green is Life stále na výsluní

Polská metropole koncem srpna hostila největší mezinárodní školkařský a zahradnický veletrh Green is Life (Zieleń to Źycie) v zemi. Letošního 21. ročníku se zúčastnilo 250 vystavovatelů a v průběhu tří dnů prošlo branami výstaviště přes 16 500 návštěvníků. Veletrh si tak právem drží statut prestižní evropské výstavní akce zeleného sektoru.

Letošním rokem vstoupili organizátoři veletrhu Green is Life (Svaz polských školkařů a Agentura na podporu zeleně) do třetí dekády pořádání této úspěšné výstavnické akce. Při návštěvě veletrhu, jenž naplňuje očekávání vystavovatelů i návštěvníků na profesionální úrovni od samotné propagace přes výstavnický záběr až po zabezpečení odborného doprovodného programu, je těžké uvěřit, že se první ročník konal ve stísněných prostorách Varšavské zemědělské univerzity. Díky cílevědomému a profesionálnímu přístupu všech zúčastněných stran se tak prosperující veletrh již řadu těší vysokému počtu domácích i zahraničních vystavovatelů a návštěvníků.

 Téma veletrhu

Zahrady s charakterem, tak znělo téma letošního ročníku veletrhu. Již samotné ztvárnění ukázkové zahrady před hlavním vchodem výstaviště názorně vystihovalo dané téma. Jednotlivé květinové záhony byly osázeny trvalkami podle cíleně navrženého osazovacího plánu založeného na vyzdvižení individuální dekorativní působivosti dané kompozice. Pět květinových záhonů se tak pro mnohé návštěvníky stalo inspirací a vodítkem pro realizaci trvalkových záhonů na jejich zahradách.

Architekti nezapomněli ani na nejmladší uživatele zahrad – děti. uměle vymodelované valy pokryté travními koberci poskytovaly dostatek prostoru pro dětské hry. Pamatováno bylo i na bezpečnost – veškerý mobiliář byl navržen a zhotoven s ohledem na pohyb dětí v zahradě. Pojícím prvkem ukázkové plochy se staly cestní sítě zhotovené z pryžového materiálu používaného na dopadové zóny na dětských hřištích. Odolný a trvanlivý materiál v pestrém barevném provedení nabízí široké možnosti jeho využití právě pro prostranství využívaná dětmi.

Téma veletrhu se rovněž prolínalo v designovém ztvárnění většiny výstavních expozic. Vystavovatelé letos kladli velký důraz na přírodně působící ráz kompozice. Hlavním cílem bylo především zaujmout pozornost  návštěvníků/potenciálních zákazníků.

 Široké výstavnické spektrum

Veletrh Green is Life je největší prezentací zeleného sektoru Polska a střední Evropy. Svým výstavnickým záběrem pokrývá širokou nabídku zahradnické produkce a služeb s ní spojených. Největší zastoupení má již tradičně školkařská produkce, a to od mladého rostlinného materiálu přes okrasné dřeviny ve standardních velikostech až po vzrostlé solitérní a alejové stromy. Letošní ročník zaznamenal zvýšený nárůst pěstitelů trvalek, zejména  travin, které jsou čím dál tím více zařazovány do osazovacích plánu zeleně veřejných prostranství.*

Text a foto Arnošt Jílek.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 11/2013.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down