13.02.2018 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Grapevine red blotch-associated virus – nové riziko pro pěstování vinné révy

Grapevine red blotch-associated virus (GRBaV) je nově identifikovaný virus révy vinné, který byl poprvé zaznamenán v Kalifornii v roce 2008 a poté v hlavních vinařských oblastech Severní Ameriky. Jelikož onemocnění vyvolané GRBaV má značný dopad na ziskovost vinic kvůli snížení kvality a špatnému dozrávání hroznů, představuje tento patogen významné riziko též pro pěstitele révy vinné v Evropě.

Grapevine red blotch-associated virus (GRBaV) nemá český vědecký název, ale lze jej pojmenovat jako virus spojený s tvorbou červenajících skvrn na listech révy vinné – je považován za předpokládaného zástupce nového rodu (jež není dosud přesně specifikován) čeledi Geminiviridae.

Jedinou známou hostitelskou rostlinou je réva vinná (Vitis vinifera). Tento virus napadá jak modré odrůdy (např. Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Malbec, Merlot, Mourvèdre, Petit Verdot, Petite Syrah, Rulandské šedé, Zinfandel) a bílé odrůdy (např. Chardonnay, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Sauvignon), tak stolní odrůdy a některé podnože. GRBaV byl rovněž detekován v odrůdových sbírkách, ve vinařských školkách a v založených vinohradech.

Text

Dr. Ing. Zdeněk Chromý,

rostlinolékař

Zdroj fotografií: www.researchgate.net

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 2/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down