11.09.2021 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová zeleň za 2,3 milionu

V grantové výzvě Sázíme budoucnost na podporu podzimního sázení stromů uspělo celkem 55 komunitních projektů. Od Nadace Partnerství si v souhrnu odnáší přes 2,3 milionu korun. Ty během října a listopadu pomohou dobrovolníkům z neziskovek, škol, farností nebo radnic nejen zkrášlit své okolí, ale také zadržovat vodu nebo zmírňovat dopady eroze a horka.

Odborná komise Nadace Partnerství letos vybírala ze 70 návrhů, úspěšné tak byly více než tři čtvrtiny žadatelů. Napříč kraji se prolínaly myšlenky zachování původních odrůd stromů a zvýšení odolnosti krajiny vůči změnám klimatu.

„Chceme místu, okolo kterého směřují kroky při procházce za ves, vrátit zelený háv. Vysadit stromy, zadržet vodu a celkově jej v létě zchladit, a tím vytvořit i další zelené zázemí obci,“ říká úspěšný grantista Jan Pícka ze Sboru dobrovolných hasičů Měcholupy, který stojí za projektem Zelené rumy.

Stejný cíl má i Petr Dostál z Velkých Albrechtic, kde místní plánují veřejný ovocný sad: „Účelem projektu je na lokální úrovni zapojit veřejnost do aktivit vedoucích k adaptaci na změnu klimatu a podporu obnovy diverzity, zvýšit zájem o své okolí a zvýšit povědomí o starých ovocných odrůdách a jejich přínosu.“

Nadace Partnerství podporuje výsadby díky drobným přispěvatelům do veřejné sbírky a také podpoře soukromých firem. Mezi těmi, kteří pomáhají sázet budoucnost se svým projektem Stromy místo letáku, je 12. rokem i společnost MAKRO ČR.

„V internetovém hlasování Stromy místo letáků získala mezi našimi zákazníky největší podporu trojice projektů: Stromy napříč lány na Podluží, revitalizace bývalé skládky ve Štěpánkovicích a pokračování loňského úspěšného projektu Za papír Sázíme stromy ve Zdislavě. Od zahájení spolupráce v roce 2010 jsme spolu s Nadací Partnerství rozdělili více jak 1,6 milionu korun mezi 72 projektů, díky čemuž lidé vysadili 3 137 stromů a keřů,“  říká Martin Čivrný, manažer udržitelnosti, Makro Cash & Carry ČR.

Výsadby stromů letos dále podpořily firmy Nespresso, Penny, Starbucks, zmrzlina Míša, Pilsner Urquell, Sodexo Benefity, Nadace Tipsport a další partneři.

Na podporu dosáhli také loňští finalisté ankety Strom roku, do svých projektů se bude moci pustit pět finálových komunit a jeden Strom hrdina. Peníze na nové výsadby i ošetření stromů se vybralo mimo jiné díky hlasujícím v populární anketě.

„Ve více než 15leté podpoře stromů pokračujeme tento podzim, zájemci již nyní mohou žádat na novou Zelenou oázu, v nejbližších dnech spustíme také zcela nové výzvy s podporou Plzeňského Prazdroje a mimořádný grant na obnovu regionů zasažených tornádem,“ uzavírá ředitel Nadace Partnerství Petr Kazda.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down