05.09.2005 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Goldoni – traktor nejen do vinic

Jestliže se ovocnářská nebo vinohradnická firma rozhodne pořídit nový traktor ve většině případů nevolí už velký klasický, ale speciální určený přímo do sadu nebo vinohradu.

Jaký nový stroj si pořídil vinař Petr Procházka jsme se zajeli podívat do jihomoravských Valtic. Petr Procházka se zabývá integrovanou produkcí vína a v současné době obhospodařuje dvanáct hektarů vinic. Vypěstovanou révu sám zpracovává a vyrábí z ní špičková vína, která lahvuje a dodává převážně do vinoték a restaurací. V rámci modernizace techniky se v loňském roce rozhodl nahradit již nevyhovující Zetor. A protože šířka meziřadí u některých nově pronajatých nebo koupených vinic je pouze 180 cm (maximální je pak 280 cm) nemohl mu už v žádném případě vyhovovat velký traktor.
Jak sám říká: „ při výběru hrála samozřejmě jednu z hlavních rolí cena. Potřeboval jsem výkonný traktor menších rozměrů a za rozumnou cenu, tak aby mě jeho nákup finančně úplně nevyčerpal a zbyly mi peníze i na další techniku potřebnou do vinohradu. Jedním z dalších kritérií bylo i snadné a jednoduché ovládání a vysoká spolehlivost stroje“. Všechny tyto podmínky splňoval traktor od italské firmy Goldoni – konkrétně model Star 85 Quadrifoglio (čtyřlístek), který je široký 140 cm, a který na našem trhu prodává společnost Cime s. r. o. Pelhřimov. Model Star 85 Q patří v nabídce firmy Goldoni mezi nejvýkonnější stroje. Je vybaven vodou chlazeným čtyřválcovým turbo motorem VM Detroit o obsahu 2776 cm³ a výkonu 82 Hp s pohonem všech čtyř kol. Možná, že někomu přijde takový výkon pro traktor určený do vinohradu příliš velký, ale podle slov pana Procházky je nutné, aby traktor pracoval s rezervou a maximálně tak využíval ekonomické otáčky motoru.
„I když by mi stačil stroj slabší o 20 koní, musel by například při drcení větví pracovat na plný výkon a tomu by i odpovídala spotřeba nafty. Takto, i když drtím s mulčovačem větve ve starším vinohradu, kde se vyřezávali kmínky o průměru až 6 cm nepřesahuje spotřeba nafty 3,8 l/mth při průměrné pracovní rychlosti 3,4 km/hod. A to mulčovač Maschio – Vita, který používám drtí opravdu perfektně. Nezanedbatelná není ani úspora času, která vznikne díky tomu, že nemusím dotankovávat během dne, protože 60-ti litrová nádrž, vydrží bez problémů celý den práce.“
Petr Procházka dále na stroji oceňuje odstupňovanou převodovku se šestnácti rychlostmi vpřed a osmi vzad synchronizovaných s reverzem, který se velice snadno ovládá reverzní pákou. Tato převodovka je známá pod názvem „Dual Power - dvě v jedné“ což právě umožňuje obsluze volit pouze rukou vždy nejlepší poměr rychlosti pro danou práci.
Snadno se také ovládá pomocí ovládacího tlačítka uzávěrka diferenciálu.
K obratnosti stroje přispívá i poloměr otáčení, který je zhruba 3,3 m, když se přední kola, natočí o více než 57 stupňů. Díky pod tlakem mazanému motoru i převodovce traktor dobře zvládá i práci ve svahu.
Náhon přední nápravy lze jednoduše zapnout stlačením spínače, automaticky se zapíná jestliže nastane porucha v hydraulickém nebo elektrickém okruhu.
Nový majitel si pochvaluje i prostornou výborně odhlučněnou přetlakovou kabinu vybavenou klimatizací a uhlíkovým filtrem, který je na kabině umístěn zpředu.
Problémem není ani přeprava nákladů po silnicích, protože Goldoni Star Q dosahuje rychlosti 40 km/h.
Star 85 Q je vybaven 5-ti hydraulickými okruhy (3 vzadu, 2 vpředu). Najednou mohou bez problémů pracovat okruhy dva. Ramena hydrauliky jsou samostatná a nastavitelná do různé polohy se zvedací silou více než 2500 kg.
40 litrů hydraulického oleje při tlaku 190 Barů postačuje na tunelovou či oboustrannou osečkovací sekci. Bezpečnému provozu napomáhají integrované brzdy na všechny čtyři kola.
Petr Procházka traktor zakoupil v loni na podzim a stihnul s ním do poloviny dubna, kdy jsme jeho firmu navštívili najezdit 180 motohodin a zatím bez nejmenších potíží. Podle jeho dosavadních zkušeností není současných 12 ha vinic pro traktor zdaleka stropem. „Musí zvládnout i plochu přes 20 ha. Já jsem si stroj pořizoval s tím, že když bude pracovat na menší ploše než jsou jeho možnosti bude jeho životnost mnohem delší. V plánu mám i rozšíření vinic, to ale záleží na odbytu vína a dalších faktorech, které nejsem zatím schopen odhadnout.“
Prozatím traktor pracuje v agregaci s mulčovačem, kultivátorem, rosičem a osečkovávačem. Na sečení meziřadí je objednána sekačka Maschio – Jolly, která je stejně jako mulčovač Maschio dodávána pelhřimovskou firmou Cime.
Řada traktorů Star Q obsahuje i model Star 75 Q, který je o deset koní slabší.
Pro letošní rok připravuje firma Goldoni nový model Vigner - 75 a 95. Lišit se bude především o 10 koní vyšším výkonem a výkonnější hydraulikou.
Škála výrobků společnost Goldoni je však mnohem větší. Kromě dvouosých traktorů, které začínají již na výkonu 21 koní to jsou speciální pásové traktory, motorové žací lišty a kultivátory, jednoosé nosiče nářadí a speciální vozidla Transcar – určená pro přepravu nákladu.
Pestrost nabídky předurčuje použití produktů firmy Goldoni nejen v sadech a vinicích, ale i v komunálních oblasti a v dalších oborech zahradnictví.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down