11.06.2019 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Genové zdroje révy vinné – rané stolní odrůdy

Do skupiny raných odrůd se zařazují odrůdy, které v podmínkách vinařských oblastí zrají mezi 10. až 20. zářím. Převážná většina těchto odrůd má žlutou nebo červenou barvu bobule. V této skupině je méně modrých odrůd. Patří sem také odrůdy, které mají zajímavý šlechtitelský potenciál.

Patrně nejvýznamnější je odrůda Talisman, která je velmi intenzivně využívaná i ve šlechtění na bezsemennost stolních odrůd. Ve šlechtění se dále využívají odrůdy Tigin, Vostorg krasnyj nebo Naděžda aksajskaja. Zajímavý potenciál může z pohledu šlechtění představovat odrůda Viktoria, která je potomkem Vitis amurensis. V moderním šlechtění révy, se díky pyramidizaci genů, kombinují americké a asijské plané druhy, jako zdroje rezistence.

Talisman

Tato stolní odrůda révy vinné byla vyšlechtěna na Všeruském vědecko-výzkumném ústavu pro vinohradnictví a vinařství J. I. Potapenka. Jedná se o křížence odrůd Frumoasa albe x Vostorg. Odrůda je známá také pod šlechtitelským označením Keša-1. Hrozen je velký, kuželovitý. Bobule je velká, oválná, žlutozelená. Dužnina je pevná, chrupkavá, jemně aromatická. Květ je funkčně samičí. I když je Talisman raná odrůda, je náročná na stanoviště. K optimální vyzrálosti potřebuje dostatečně teplé a hlavně slunné polohy. Oslunění hroznů totiž výrazně ovlivňuje jejich vyzrálost z pohledu obsahu kyselin a také tříslovin.*

Text a foto

prof. Ing. Pavel Pavloušek, Ph.D.,

Zahradnická fakulta,

Mendelova univerzita v Brně

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 6/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down