Autor
Kategorie:
Nezařazené

Garden of Delight – směsice snů a skutečnosti

Hranice lidských možností se neustále posouvají. Co bylo ještě nedávno nemožné, je dnes naprosto normální. Lidé mají potřebu lámat rekordy, protože co není extrémní nebo nějakým způsobem ohromující, jako by snad ani nebylo. Podstatná je výjimečnost. Umět okolí zaujmout, být originální a kreativní. Tento trend se odráží i v nové letní květinové inspiraci Garden of Delight z dílny Holandské květinové kanceláře. Její název by se dal přeložit jako Zahrada potěšení a vystihují ji právě slova jako fantazie a kreativita.

Charakteristika
Floristé v inspiraci Garden of Delight tentokrát opravdu popouštějí uzdu své fantazii. Některá aranžmá mohou být na první pohled až šokující, ale o to právě jde – schopnost zaujmout je na prvním místě. Netradiční vazby se proto zdaleka neomezují jen na květiny, ale využívají širokou škálu nejrůznějších doplňků. Kombinace jsou leckdy nesmyslné a někdy vyvolávají i úžas až pobouření.
„Inspirace Garden of Delight je v mnoha směrech bláznivá jako léto samo. Překvapivými kombinacemi výrazných květin a netradičních doplňků nás přenáší z reality všedního dne do světa plného iluzí a fantazií. Řekněte sami, napadlo by vás postavit kytici do zátiší z paroží a vycpaných ptáků?,“ říká Jana Borovičková z Holandské květinové kanceláře a pokračuje „Není to věc, která se zalíbí všem. Blíže k ní budou mít kreativci a nespoutané osobnosti, které rády experimentují. A ti ostatní se nemusí bát, klasických kytic bude vždycky dost.“

MODERNÍ STYL
aktivní, ozdobný, tajemný, výrazný, odcizený

KLASICKÝ STYL
přepychový, neobvyklý, pohádkový, okázalý, přirozený půvab

STYL S POUTAVOU ATMOSFÉROU
rajský, kuriozity, kreativní, nápaditý, skutečný a umělý

Použití inspirace
Květinové kreace podle Garden of Delight se výborně hodí třeba na letní zahradní párty, kde se během vlahých večerů v momentě stanou obdivovanou kuriozitou. Jelikož mohou být značně extravagantní, je důležité je přizpůsobit vkusu svých zákazníků. I tady platí jiný kraj jiný mrav a fantazii se meze nekladou. My vám jako vždy nabízíme několik inspirativních příkladů, ale záleží pouze na vás, jak toto téma uchopíte. A pokud by se i nenašlo příliš mnoho zákazníků, kteří by si objednali dekoraci či aranžmá v duchu této inspirace, rozhodně upoutá. Zhotovte několik vazeb a aranžmá, vhodně je ve svém obchodě umístěte a uvidíte, že přilákají pozornost.
Letní kytice v duchu Garden of Delight jsou výrazné, plné zářivých barev a nezvyklých tvarů. Zdá se, jako by se bujné a nespoutané květiny v nich rozhodly žít svým vlastním životem. Tato zdánlivá nonšalance je však výsledkem pečlivého kalkulu. Iluzionistickým aranžmá dávají vzniknout promyšlené kombinace, které vytvářejí nadpozemskou atmosféru.

Květiny inspirace
Jsou převážně exotické – mezi ty hlavní patří Strelitzia, Gerbera, Gloriosa, Vanda, Curcuma a Dianthus. V doplňkových pak najdeme chryzantémy (Chrysanthemum), hledík (Antirrhinum), stračku (Delphinium), Eucharis a Molucella. Působivých kontrastů lze dosáhnout kombinací květin s pestrými listy (např. Anthurium, Calathea, Maranta). Květiny a traviny se snoubí v neobvyklých kreacích a vytvářejí nové fantaskní květy, které uspokojují touhu objevovat dosud nepoznané.

Materiály inspirace
K vytvoření iluze něčeho nadpozemského se kytice a aranžmá doplňují překvapivými přírodními materiály, jako jsou kožešiny, peří a motýlí křídla a zdobí se volně splývavými, vlajícími hedvábnými tkaninami, které připomínají pestré mořské sasanky. Výsledné kreace se obklopují sbírkami nejroztodivnějších předmětů – staré střevíce, prázdná ulita, zvířecí rohy, vycpaná zvířata a jiné přírodniny tvoří nevšední kabinet kuriozit.
Téma pracuje s jasnými kontrastními barvami v kombinaci s tmavými neutrálními odstíny a černou. Tvary jsou čistě přírodní – zvlněné a rozevláté, vždy výrazné a poutavé. Inspiraci doplňují nápadné vázy a mísy z přírodních materiálů, připomínající svět flóry a fauny.

klíčové květiny:

Curcuma: ochutnejte
Tento nadpozemský květ původem z Asie byl pěstován zejména pro kulinářské využití. Curcuma se používá jako součást kari a někdy i jako dostupnější náhrada šafránu. To koneckonců prozrazuje i její název – arabské „karkum“ totiž neznamená nic jiného než šafrán. Atraktivní květenství má tvar klasu, jehož ozdobou jsou růžově zbarvené listeny. Curcuma má všechny vlastnosti, které by měla řezaná květina mít: odolnost, krásu a dlouhou životnost ve váze. V letní inspiraci Garden of Delight hraje jednu z hlavních rolí.

Dianthus: plný symboliky
Dianthus neboli karafiát je nositelem moha symbolických významů, od rozmarnosti, vášně a touhy po světectví. Jeho název je odvozen ze slov dios (bůh) a anthos (květina). Květina pochází ze Středomoří. Karafiát je ozdobný především díky silně zřaseným okrajům okvětních plátků a je vhodný do různých typů vazeb. Dnešní sortiment nabízí jednokvěté i vícekvěté odrůdy v nepřeberném množství barev. Květinu, u nás pořád ne příliš populární, si pro její skvělé vlastnosti floristé ve světě velmi cení.

Strelitzia: rajský květ
V hvězdném květinovém obsazení pro inscenace letní květinové inspirace Garden of Delight nesmí Strelitzia chybět. Pochází z tropických oblastí jižní Afriky, ale dnes je k dispozici po celém světě. Její exotický květ s oranžovým hřebínkem připomínajícím hlavu ptáka rajky rozzáří každé aranžmá. Víte jak poznat nakolik je čerstvá? Podle odstínu modré – čím je sytější, tím vyšší je kvalita květu. Strelitzia má výborné vlastnosti – ve váze vydrží až neuvěřitelných 21 dnů, a to bez jakýchkoli přídavků výživy.

Gerbera: všechny barvy duhy
V rozsáhlém sortimentu nalezneme na 1250 odrůd s nekonečnou paletou barev. Jejich pestrost, rozmanitost a zajímavá struktura je tím, co Zahrada potěšení potřebuje. Zvlášť vhodné jsou „pavoučí“ varianty, které stimulují představivost. Jsou k dostání i variety miniaturní (nazývané germini) a velkokvěté, s květy většími než dlaň. Svěžest gerber lze prodloužit až na dvojnásobek náležitou péčí – vlažná voda s přídavkem výživy a pravidelné seřezávání stonků ostrým nožem. Nepoužívejte nůžky – mohou poničit citlivý stonek a znesnadnit adsorbci vody.

Vanda: žije ze vzduchu
Vanda je éterická a svůdná zároveň. Věděli jste, že žije ze vzduchu? Pochází z Thajska a v přírodě roste vysoko na stromech. Už na první pohled je na ní nápadný trs vzdušných kořenů, jimiž absorbuje vláhu a živiny. Jedinečná je zejména velikostí květů a intenzitou barvy. Je však nejen okouzlující, ale i velmi trvanlivá – ve váze vydrží až tři týdny. Dá se pěstovat i jako rostlina, nejlépe na teplém a vlhkém místě, například v miniaturním skleníku nebo slunečné zimní zahradě se zvlhčovačem vzduchu.

gloriosa: jedinečná tvarem i barvou
Jemné, pohádkové tvary spolu s výraznou červenou a žlutou barvou květů dávají této květině nezaměnitelný vzhled. Původ má v tropických pralesích Afriky a název je odvozený z latinského „gloria“ neboli čest, sláva. Gloriózu lze lehce rozpoznat podle charakteristických tvarů květů a stejně tak typického zabarvení – šest dozadu stočených okvětních plátků je postaveno do kontrastu s šesti dopředu vzpřímenými pestíky. Navzdory své kráse dané tvarem i barvou se začala tato úchvatná rostlina pěstovat teprve před sto lety.

aconitum: modrooká kráska
Atraktivní, modrokvětá oměj původně rostla na svazích Alp a dále na sever ve Švédsku. Kdysi se do její prudce jedovaté šťávy namáčely hroty šípů. Její název je odvozen od slova „akone“, což znamená kamenitý, skalnatý a popisuje prostředí, kde se jí daří nejlépe. Pro svůj dekorativní tvar a výraznou barvu je Aconitum oblíbenou součástí smíšených kytic.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *