Fuchsie patří mezi významné balkonové a nádobové rostliny. Lidově ji také nazýváme méně známým názvem – čílko. Fuchsie byla dříve velmi pěstovanou rostlinou, která přichází po celém světě znovu do módy.
Fuchsiím se daří nejlépe ve vzdušných světlých místnostech, v létě na balkonech a na terasách i venku na zahradě v polostínu. Přes zimu je umisťujeme do chladných světlých místností, kde se teploty pohybují od 4 do 10 °C. Nevhodné jsou tmavé sklepy. Na jaře rostliny očistíme, přesadíme a výhonky zakracujeme až na tři očka. Rostliny se také mohou tvarovat na různé výšky i na kmínkové tvary. Pokud máme v létě rostliny venku, je lépe je chránit před dlouhotrvajícím deštěm. Při přesazování používáme dobrou kompostovou zeminu obohacenou rašelinou a pískem.
Fuchsie můžeme rozmnožovat v jarním období tzv. bylinnými řízky, které dobře zakoření v množárenském substrátu na bázi rašeliny a písku. Podle teploty koření dva až tři týdny.
Zimovzdorná fuchsie
S příchodem prvních mrazíků však právě u fuchsií pěstovaných přes léto venku přicházejí problémy. Je nutné vyřešit, kde fuchsie přes zimu uskladníme. Jen málokdo má možnost přezimovat fuchsie při teplotě okolo 6–10 °C a zároveň na světle. Tyto podmínky jsou nutné pro zdravý vývoj rostliny a její bohaté kvetení v příštím roce. Je tu však také možnost pěstovat fuchsie a nemuset řešit starosti s jejich přezimováním, a to v podobě fuchsie zimovzdorné magellanské (Fuchsia magellanica Lam). Je původem z jižního Chile a Argentiny a odolává mrazu. Většina ostatních klasických fuchsií pochází spíše z tropické části Jižní Ameriky a z Nového Zélandu. V našich podmínkách fuchsie magellanská tvoří keříky vysoké 60–100 cm. Její výhony jsou tenké a holé, obloukovitě se sklánějí dolů k zemi. Zelené listy jsou 2,5 až 5 cm dlouhé, zoubkované a špičaté. Květy mají typickou sukénku korunních plátků purpurové barvy. Celková délka květů odpovídá zhruba 2,5–3 cm. U nás rostoucí fuchsie plody většinou nevytvářejí. Fuchsia magellanica má dokonce několik variet a kultivarů, ovšem jen dva z nich odolají našim podmínkám. Jedná se o fuchsii F. m. Riccartonii, která pochází z Falklandských ostrovů. Její listy zůstávají velmi malé a nepravidelně zubaté. Rourky květů září červenou barvou, zatímco sukénky květů jsou purpurově fialové. Druhou je F. m. Gracilis. V její domovině v Chile dosahuje výšky až tři metry, zatímco v našich podmínkách dorůstá jen od 60 do 130 cm. Její výhony jsou jemně ochlupené a květy mají ozdobný vzhled v purpurově červené barvě. Květy jsou velmi dlouhé. V našich podmínkách je můžeme pěstovat v teplejších oblastech v okolí Prahy či na dalších teplejších a chráněných stanovištích.*
Text a foto Ing. Hana Chvalová, zahradnice, Čimelice
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 1/2022 s tématem měsíce Zelinářství.