09.12.2004 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Francouzští vinaři protestují

Tisíce francouzských vinařů dnes vyšly do ulic sedmi měst, aby upozornily na krizi svého odvětví a žádaly od vlády pomoc při jejím překonání. Do akcí se zapojily všechny vinařské oblasti postižené poklesem domácí spotřeby i snižováním vývozu vína. V Paříži byl současně oznámen také nový pokles spotřeby piva.

Demonstrace se konaly například v Bordeaux, Avignonu nebo Mâconu. Tam vyslali ze solidarity své zástupce i vinaři z oblasti Champagne, která není krizí postižena.
Demonstranti žádají od vlády jak finanční podporu, tak uvolnění zákona omezujícího reklamu na víno a zastavení kampaně ministerstva zdravotnictví, v níž se poukazuje na škodlivé důsledky pití vína. Vinaři mají dojem, že se před veřejností víno "satanizuje".
Podle předběžných údajů klesla letos spotřeba vína ve Francii o tři procenta a jeho vývoz o 8,4 procenta. Letos se přitom urodilo vína hodně, takže výroba by měla dosáhnout 59 milionů hektolitrů, což je o pětinu víc než loni.
Spotřeba na osobu je teď 58 litrů za rok, což je polovina ve srovnání se situací před čtyřiceti lety. Je to důsledek kampaní proti alkoholu, v posledních letech pak především proti alkoholu za volantem, i určitých změn životního stylu.
Vývoz se snižuje hlavně kvůli konkurenci nových pěstitelských oblastí, jako jsou Chile, Austrálie a Jihoafrická republika. V případě Spojených států hraje roli také slabost dolaru vůči euru.
Vinařství zaměstnává nastálo 36 000 a sezónně 240 000 lidí. Nepřímo je s ním spojeno dalších 300 000 pracovních míst.
Francouzští pivovarníci, jejichž výrobku bývá částečně přičítán pokles spotřeby vína, dnes oznámili, že spotřeba piva v zemi by měla letos proti loňsku klesnout o pět až sedm procent. Spotřeba klesá v podstatě stabilně od roku 1980, kdy dosáhla 44 litrů na osobu. V roce 2001 to bylo necelých 36 litrů.
I výrobci piva vidí příčinu snižování spotřeby v kampaních proti alkoholu a v konkurenci jiných nápojů, za další důvod označují snižování počtu kaváren, v nichž se pivo servírovalo.
V Česku spotřeba vína podle odhadů již překročila 16 litrů na hlavu ročně a letos by podle ředitele společnosti Bohemia Sekt Dalibora Šebely mohla meziročně stoupnout zhruba o sedm až osm procent. Česká spotřeba vína je ale pořád poměrně nízká proti okolním státům. V Rakousku a v Německu se pohybuje nad 30 litry a Slováci vypijí více než 20 litrů vína na hlavu ročně.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down