07.10.2021 | 05:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Francie zvýšila odhad letošní produkce vína, meziročně bude i tak výrazně nižší

Francie zvýšila odhad letošní produkce vína na 34,4 milionu hektolitrů z 33,3 milionu, s nimiž počítala minulý měsíc. Stále to ale bude meziročně o 27 procent méně. Dnes to oznámilo francouzské ministerstvo zemědělství. Na vině jsou letošní mrazíky a choroby, které vinou révu poškodily.

Lepší odhady hlásí regiony Champagne, Bordeaux a Charentes. Nepříznivé počasí zasáhlo všechny vinařské oblasti, ale jejich intenzita se kraj od kraje liší, uvedlo ministerstvo.

Například v regionu Champagne, odkud pochází slavné stejnojmenné šumivé víno, by měla být letošní produkce o 28 procent slabší. Dříve se očekával pokles až o 36 procent. Stále to ale bude nejhorší produkce za 40 let, což podle ministerstva může vést k tomu, že se sáhne do zásob z minulých let.

Pokles produkce z vinic v okolí Bordeaux úřad upravil na minus 21 procent z dříve uváděných minus 25 procent. V Burgundsku a kraji Beaujolais, které zasáhly mrazy, krupobití i choroby vinné révy, se očekává produkce nižší o 51 procent. To je ještě horší odhad než v minulém měsíci, kdy se uvádělo minus 47 procent.

V kraji Charentes by se letos mělo vyrobit meziročně o 11 procent méně vína. To je o deset procentních bodů slabší pokles, než činil zářijový odhad.

Zato poptávka po vínu se po loňském poklesu způsobeném pandemií zvyšuje. Vývoz vína a lihovin z Francie byl v pololetí o 8,6 procenta vyšší než ve stejném období před dvěma lety.

Hlavní část vinobraní začala koncem září na jižní Moravě. Výnos z vinohradů je podle prvních odhadů spíše průměrný.

(Zdroj: ČTK)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down