09.08.2005 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

„Formule“ do vinohradů

Premiéru nejnovějšího multifunkčního stroje Braud model VL 620 od firmy New Holland mohli shlédnout účastníci letošního Dne vinohradu ve Velkých Bílovicích, kde byl předveden s portálovým rosičem Berthoud VL 2500. Další hlavní nástavbou je sklízeč hroznů pro velké a střední vinice s vysokými výnosy. Pokud se Braud vybaví univerzálním držákem nářadí, lze k němu upnout i tunelové osečkovací lišty, předřezávač letorostů, odlisťovač, zatlačovač sloupků a další techniku, nezbytnou ve vinicích.

„Z hlediska výměny jednotlivých pracovních orgánů je konstrukce nosiče i jednotlivých nástaveb důmyslně propracována,“ vysvětlil účastníkům Ing. Jaroslav Musil, ředitel divize ZT akciové společnosti Agrotec Hustopeče, která Den vinohradu pořádala. „Přestavba stroje z rosiče na sklízeč hroznů je velice jednoduchá a rychlá, obsluze trvá maximálně patnáct minut. Prostřednictvím dvou rychloupínacích závěsů se nástavba odpojí, stejně jako hydraulika a elektronika a odstaví se na vysuté nohy.“

Jednoduchá a komfortní obsluha
Pohonnou jednotkou víceúčelového stroje Braud je šestiválcový přeplňovaný motor o výkonu 107 kW (145 koní), rezerva výkonu pro agregaci s předvedeným rosičem, který má největší energetický příkon (turbina potřebuje 45 koní), je tedy dostatečná. Palivová nádrž s kapacitou 260 litrů postačí na patnáctihodinový provoz. Speciálně konstruovaný hydrostatický pohon je vybaven antiblokovacím systémem, který zabraňuje i ve velmi ztížených podmínkách prokluzu některého z kol. Úhel natočení předních kol je 90°, maximální svahová dostupnost pak 40 %. Stroj má navíc automatické příčné i podélné vyrovnávání při jízdě na svahu do 30 % a automatické udržování nastavené pojezdové rychlosti. Je vybaven pěti hydraulickými okruhy.
Komfortní přetlaková a odhlučněná kabina Saphir (hladina hluku 78 dBa) je vybavena uhlíkovými filtry proti vniknutí škodlivin při ošetření vinic, klimatizací, topením, pneumaticky odpruženou sedačkou, multifunkční ovládací pákou a digitálním palubním počítačem s možností nastavení až osmi programů. Braud nabízí vysoký komfort obsluze, která může po celou pracovní dobu využívat nadstandardní parametry a schopnosti tohoto stroje.

Portálový rosič Berthoud
Předvedený rosič vybavený hlavní polyetylénovou nádrží pro 2500 litrů s plovákovým hladinoznakem, nádrží na proplachování s kapacitou 220 litrů, nádržkou na mytí rukou o objemu 20 1 a skříňkou na ochranné pracovní pomůcky se ovládá elektrohydraulicky z místa řidiče. Má hlavní pístové čerpadlo HP 60/20 poháněné hydraulickým motorem a čerpadlo pro nasátí vody ze stacionárních nádrží s výkonem 200 l/min, které zároveň míchá postřikovou jíchu. Informace o otáčkách čerpadla a turbín lze sledovat na monitoru New Holland. Postřikovací ramena jsou výškově i stranově stavitelná s individuální možností sklopení při objíždění překážky, dodávají se s tryskami různého průměru a možností vypnutí. U hydraulicko-pneumaticky odpruženého rosiče je možné nastavit šířku záběru od 2 do 3,20 m a jedním přejezdem najednou ošetřit čtyři řádky.
Dávka postřiku se automaticky reguluje počítačem Bravo 300 s možností vytisknout protokol o provedeném ošetření. „Tento rosič má velice důmyslný systém atomizace postřikové jíchy,“ tvrdí Ing. Musil. „Výškově stavitelná a individuálně uzavíratelná vyústění mají na okraji ostrý břit, na němž dochází ke strhávání kapének vzduchem rychlostí 350 km za hodinu. Tento systém zajišťuje dokonalou aplikaci a pokrytí listové plochy a hroznů i při dávkách 300 až 350 litrů na hektar. Jedna naplněná nádrž o objemu 2500 litrů tak vystačí přibližně na ošetření osmi hektarů.“
Takový stroj vyžaduje podle ředitele Musila dobrou organizaci práce a stejně jako při závodech F 1 minimální prostoje a ztrátové časy. Potom je schopen ošetřit při pojezdové rychlosti 6 km/hod a sponu vinice 2,2m x 0,95 m bez problému 40 až 55 hektarů vinice za směnu. Jde o stroj, který i v období velkého náporu chorob a škůdců je schopen zvládnout mnoho práce.

Sklízeč hroznů Braud
Nový, patentovaný, dynamicky řízený systém setřásání F.D.C. volně zavěšený v rámu stroje zaručuje dokonalou sklizeň hroznů a maximální šetrnost vůči keřům vinné révy. Sklízeč je vybaven výškově nastavitelnou setřásací hlavou se 14 dutými, flexibilně upevněnými setřásacími tyčemi. Každá vinice totiž potřebuje individuální počet aktivních setřásacích tyčí ve správné výšce. Systém jejich rychlého horizontálního přestavování a změny rozteče má příznivý vliv na čistotu bobulí, neboť se nesetřásá neproduktivní zóna a nižší náklady na údržbu. Pro sklízeč je charakteristická plynule nastavitelná frekvence setřásání pomocí elektrického ovladače z místa obsluhy a automatická redukce počtu kmitů při detekci sloupku.
Separátor bobulí Destemmer okamžitě odděluje zbytky třapin a listů. Vnitřní část sklízecího ústrojí včetně usměrňovacích plechů jsou z nerezové ocele stejně jako dva zásobníky o objemu 2 x 1600 l. Dva dopravní pásy s 63 sběracími a dopravními košíky speciálního tvaru z měkčeného potravinářského polyuretanu šetrně dopravují bobule do již zmíněných sklopných zásobníků s rozvrstvovacím šnekem poháněným elektromotorem. Délka utěsněné sběrací části je 210 cm. Rychlost pohybu dopravníku je synchronizovaná s pojezdovou rychlostí opačného směru. Čištění zajišťují dva spodní sací ventilátory s drcením a dva horní sací ventilátory. Směnový výkon sklízeče hroznů při pojezdové rychlosti 4 km/hod a sponu vinice 2,2 m x 0,95 m je 5,5 hektaru.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down