Floriade – Česká zahrada po roce

Světová zahradnická výstava Floriade 2002 skončila nečekaným finančním propadem. Proto se také nerealizovaly různé návrhy o odkoupení a zakomponování rozmanitých expozic do prostoru parku, který měl vzniknout na ploše výstaviště.

Závěrečné usnesení bylo jasné – vše odstěhovat a uvést plochu do původního stavu. Nebudou peníze na složitější údržbu, zůstane zde pouze přírodní park. Protože náklady na likvidaci a odvoz české expozice byly velmi vysoké, dohodli jsme se s vedením výstaviště, že materiál necháme bezplatně k dispozici. Nyní máme aktuální příjemnou zprávu:

Nazdar lidičky z Česka!
Sehnali jsme vaši adresu a chceme vám říct, co děláme ve vaší České zahradě. Jsme zahradnická skupina pod odborným vedením, která pomáhá lidem s mentálním postižením. Vaši zahradu udržujeme čistou, aby mohla přivítat návštěvníky parku. S láskou pečujeme o vaši speciálně vybudovanou zahradu. Doufáme, že rádi slyšíte, že vaše práce nezanikla, ale naopak plocha je čistá, udržovaná a krásná. Celá naše skupina zde se zápalem pracuje.
V duchu vašeho původního záměru jsme zhotovili dřevěné stoly a židle pro návštěvníky…
Podepsáno deset mužů a jeden kapitán.

Zachovala většina trvalkových výsadeb a dřevin, mnohé se na místě usadily a rozrostly. Růže zesílily a bohatě kvetou. Skupina zahradníků udržuje a doplňuje volné plochy po letničkách.
Stejně jako v době výstavy, je i dnes mírné návrší původně české plochy vyhledávaným místem k odpočinku. Energie, vložená do vybudování expozice se neztratila a dále žijí slova Roberta Clause, známého jako velvyslance Floriade. Vždy zdůrazňoval, že Floriade představí nejen krásné rostliny, ale také utuží pozitivní vztahy mezi lidmi. Čeští zahradníci, kteří se nebáli hledět za horizont, mají dnes své posly v holandském parku, určeném k odpočinku a rekreaci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *