26.04.2011 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Floriade 2012 dávno v přípravě

V rámci exkurze pořádané pro odborné novináře sdružením Plant Publicity Holland (PPH) (viz Zahradnictví 11/2010) se nabídla možnost zhlédnout plochy, na kterých se bude odehrávat velkolepá zahradnická výstava Floriade v roce 2012.

Jedná se o zahradnickou výstavu, která se v Nizozemsku koná jednou za deset let. V průběhu dubna až října 2012 se otevřou brány již šestého ročníku. Pro tento ročník byl zvolen region Venlo, na hranicích Nizozemska, Belgie a Německa, který je jednou z hlavních oblastí nizozemské zahradnické produkce. Jedná se o velmi hustě obydlený region ¬– v dojezdové vzdálenosti bydlí více než 30 miliónů lidí.
S přípravou vlastních ploch na tuto výstavu se započalo již před sedmi lety. Původně zde byly lesy. Z celkové plochy 66 hektarů budou podle plánů zaujímat 40 hektarů výstavní plochy, 22 hektarů výsadby a les a tři hektary infrastruktura a potřebné zázemí. K dispozici bude šest tisíc parkovacích míst. Pořadatelé odhadují, že počet návštěvníků v průběhu šesti měsíců otevření výstavního areálu vyšplhá minimálně na dva milióny. Denně bych jich zde tedy mělo být 35 tisíc.
V průběhu příprav zde vysadili tisíce dřevin a na 100 tisíc trvalek a podle pořadatelů jich za celou dobu uhynulo méně než jedno procento. V době naší návštěvy byly již parkové výsadby dokončeny a pokračovalo se v budování zázemí a výstavních ploch. Celá výstava bude členěna do pěti zón. Jedna z nich se zaměří na spojení zahradnictví a pocitu duševní a fyzické pohody. Návštěvníci budou ochutnávat, nasávat vůni, poslouchat a pozorovat vliv rostlin na své pocity. Druhé téma udržitelnosti představí zahradnictví jako jeden z nejdůležitějších ekonomických nástrojů a jako spotřebitele a producenta tzv. zelené energie. Představením spojitostí mezi zahradnictvím, vzděláváním a modernizací se bude zabývat třetí zóna. Kvalita života je tématem zóny číslo čtyři. Práce a život v příjemném zeleném prostředí zvyšuje kvalitu našeho života. Toto téma pokrývá problematiku zelených měst, zahradní architektury i naše vnímání nových přístupů k řešení volného prostoru. Poslední témat ukáže blízké propojení přírody a kultury. Zahradnictví je inspirováno mezinárodním uměním a kulturou a ta je bude provázet celou výstavou. Výstava nabídne širokou škálu kulturních programů počínaje hudbou a konče literaturou, novou průkopnickou architekturu, představí národní kuchyně zúčastněných států a nezapomene ani na nejmenší návštěvníky.
Už v průběhu budování hledali využití areálu pro budoucnost. Po skončení bude areál využíván jako kancelářské a výrobní centrum, místo pro vzdělávání a relaxaci.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down