13.05.2004 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Flora Olomouc hýřila květinami

Čtvrtý dubnový týden patřil Floře Olomouc. Hlavní expozice v pavilonu A, na jejímž ztvárnění se podílel Svaz květinářů a floristů ČR, patřila širokému sortimentu řezaných a hrnkových květin. Na ochoze návštěvníci pavilonu vystavovali své výpěstky okrasní školkaři, o velkou pozornost si říkala i přehlídka trvalek.

Vedle profesionální části veletrhu měli návštěvníci možnost vybírat a nakupovat sazenice, cibule, hlízy a další zahradnický materiál ve velké množství stánků, které tvoří již pravidelně kolorit této akce.
Zdařilé expozice přilákaly návštěvníky
Zájem o jednu z největších zahradnických výstav stále trvá, svědčí o tom více než 55tisícová účast návštěvníků, kteří přišli během čtyř dnů obdivovat především sortimenty balkónových, řezaných a hrnkových květin pěstovaný českými zahradníky, širokou nabídku dovážených květin ze zahraničí,školkařský materiál a další tematicky blízký sortiment. Nesmíme zapomenout ani na účast zahradnických škol, které dokázaly své expozice připravit velmi zdařile, některé z nich se dočkali i ocenění hodnotící komise. Na výstavě se zúčastnily SZaŠ Brno-Bohunice, SZaŠ Děčín-Libverda, ZŠI, OU a PŠ Velké Heraltice, SZaŠ, Sou a OU Kopidlno, VOŠ a SZaŠ Mělník a MZLU Brno, ZF Lednice na Moravě.
O nabídku letošní Flory tradičně spojené s Jarními zahradnickými trhy a veletrhem zahradnické mechanizace se postaralo na 370 vystavovatelů.
Přehlídka květin
Modrá a červená, dvě dominující barvy, které v podobě velkých panelů vystupovaly do prostoru. Uprostřed úzký pruh vodní plochy, do které stékala voda mezi barevnými plastovými fóliemi netradičně pojaté fontány. Barevné stěny dělily prostor haly a vytvářely dojem určitého soukromí, ve kterém si bylo možné v klidu vychutnat estetický dojem nápaditě aranžovaných expozic jednotlivých vystavovatelů. Změna rukopisu koncepce ztvárnění byla v porovnání s minulými lety poměrně výrazná, letos se nelehkého úkolu ujal zahradní architekt Zdeněk Sendler z Brna.
Kdo si prohlédl bohaté sortimenty řezaných, hrnkových a balkónových květin, případně si popovídal s vystavovateli, mohl zamířit na galerii, kde na něho čekalo několik expozic školkařských firem, dva stánky s prezentací software pro zahradnické firmy, floristická aranžmá ze soutěže aranžování na téma Den matek a speciální přehlídka trvalek. Floristé předvedli svou fantazii, zručnost a techniku při vytváření květinového aranžmá pro dekoraci stolu k oslavě Dne matek, přízdoby hrnkové rostliny a květinové girlandy. Kompozice trvalek, umístěná na konci ochozu, měla za cíl ukázat odborníkům i běžným návštěvníkům odrůdy tradičních druhů, které jsou za použití zvláštní technologie (např. systém Etera), schopny kvést již časně zjara, případně jsou v tomto období alespoň okrasné listem.
Na výstavu v pavilonu A navazovala přehlídka jarních cibulovin, záhonových, balkónových, sukulentních a masožravých rostlin Českého zahrádkářského svazu v pavilonu E. Z venkovních expozic zaujal sortiment macešek vedle hlavního výstavního pavilonu firem Bruno Nebelung, GmbH a Syngenta Czech, s. r. o. Jarní atmosféru dodávala výstavě celkem 50 tisíc rozkvetlých tulipánů a narcisů a 23 tisíc macešek vysázených na záhonech Smetanových sadů.
Trochu prostoru pro oceněné vystavovatele
Nelehkou úlohu – ohodnotit expozice přihlášené do Soutěže o nejlépe řešenou expozici na sebe vzala komise ve složení: Ing. Jaroslav Vetýška, Ing. arch. Zdeněk Sendler, Ing. Tatiana Kuťková, Ing. Milota Murčová a Růžena Bubeníčková. Soutěže se zúčastnilo celkem 30 soutěžících. V s výstavní plochou do 20 m2 ze 24 zúčastněných soutěžící získala zlatou medaili Střední zahradnická škola, Střední zemědělská škola Antonína Emanuela Komerse a SOU Děčín-Libverda, stříbrnou MZLU Brno, Zahradnická fakulta v Lednici a bronzovou Zahradnictví Cinke ze Žatce. V kategorii s výstavní plochou do 50 m2 získala ze tří zúčastněných nejvyšší ocenění expozice firmy Klia CZ, s. r. o., Bohuslavice a Vonekl, s. r. o., Brno, stříbrnou medaili Smithers – Oasis Czech Republic, s. r. o., Jezbořice a bronzovou Bohemiaseed, s. r. o., Praha. V kategorii nad 50m2 ocenila komise tyto vystavovatele: 1. Jošt Import, Heřmanův Městec, 2. Společná expozice CZ –FLORA, odbytové družstvo Mělník , Ing. Miroslav Novotný, Keramika Neolit, Brno a 3. Český zahrádkářský svaz, Praha.
Cena pro novinku
K výstavě Flora Olomouc neodmyslitelně patří do soutěže Novitas Olomucensis. V letošní jarní etapě se do ní přihlásilo sedm exponátů. Po prohlídce a odborném posouzení dospěli členové komise k závěru navrhnout udělení ceny novince Lachenalia x hybrida Africana beauty® s odrůdami ´Namaqua´, ´Robijn´, ´Romaud´, ´Rolina´ a ´Rupert´, přihlášenou firmou Jošt Import, Heřmanův Městec, šlechtitele C.S. Weijers, Nizozemsko.
Nejvyšší ocenění vydavatelství Profi Press, s. r. o., – Cenu za rozšíření sortimentu udělovanou časopisem Zahradnictví a Floristika získala firma Tu-Flor, spol. s r. o., Kadaň, Tušimice za sortiment pelargónií.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down