03.03.2005 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Firmě Florcentr se osvědčily fólie

Kryté produkční plochy postavené firmou Agrotherm, s. r. o., stojí v Moravských Knínicích již deset let a firma Florcentr, spol. s r. o., je s nimi spokojena. Při výběru rozhodovala funkčnost a vlastnosti celé stavby, rozhodujícím faktorem byla i cena, která je na poloviční úrovni oproti skleníkům.

Vznik firmy je spojen s BVV
Firma Florcentr vznikla privatizací závodu Zahrada Brněnských výstavišť a veletrhů, v červenci roku 1990. Na výstavišti začala fungovat od 1. 1. 1991. Ing. Květoslav Vlček byl v BVV zaměstnaný od roku 1976 a znal poměry v závodu Zahrada, který zajišťoval na výstavišti údržbu areálu a dodával květy do expozic. Na tuto činnost Florcentr navázal a provozuje ji dosud.
Podmínky v areálu se nicméně velmi změnily. Brněnské výstaviště je typické (na rozdíl například od velkých německých veletržních areálů) poměrně významným podílem doprovodné zeleně. Proto byl v areálu původně přes hektar ploch se zahradnickým zázemím – se skleníkem H 10 o rozloze 1200 m2, pařeništi a kontejnerovnou na pěstování a přechovávání dřevin. Většina těchto ploch se postupně přeměnila na parkoviště a zázemí dnes tvoří jen objekt, kde jsou šatny, sklady, garáže na mechanizaci a malý skleník o velikosti 150 m2.
Mít přiměřenou krytou pěstební plochu bylo ale nutností, takže firma začala stavět v Moravských Knínicích. Kolaudace čtyř lodí proběhla v roce 1995. Od té doby se kryté pěstební plochy rozrostly ještě o další dvě lodě (v roce 1999 dokončili stavbu páté lodi a loni šesté) a další plochy.

Pěstební plochy v Knínicích
Areál má rozlohu jednoho hektaru a 0,75 ha rezervních pozemků, určených pro další rozvoj. Fóliové stavby Riechel stojí na ploše 2500 m2.
Hlavními položkami ve výrobě jsou kapradiny (Nephrolepis), Ficus, Marantha, na jaře balkónové rostliny (z toho především Pelargonium zonale, Pel. peltatum, verbeny a surfinie). Část si množí sami, zbytek dováží z Nizozemska. V řezaných květinách to jsou anturie.
Pěstování dřevin se věnují jen okrajově, protože tento sortiment nesouvisí s hlavní činností.
Mají asi šest tisíc rostlin anturií. Týdenní produkce se pohybuje okolo 100 květů z 500 rostlin. Pěstují odrůdy ´Agona´, ´Midori´, Safari´, ´Tropica´, ´Sonate´, ´Amigo´, ´Akropolis´ od firmy Antura z Nizozemska.
Všechna produkce jde do velkoobchodu. O kapradiny a anturie je zájem celoročně.

Služby pro výstaviště
Sortiment, který půjčují na brněnské výstaviště, se tam doveze, 10 dní čeká ve skladu, pak se umístí do pavilonů, kde je nedostatek světla a poměrně nízká teplota. Po skončení akce nebo sezóny, se vrací zpět do Moravských Knínic. Pro představu, je na podzimní veletrh třeba asi 1100 dekoračních rostlin velikosti od metru do dvou. Kromě pavilonů provádějí pečují zaměstnanci firmy i o osázení venkovních ploch a trávníky.

Fólii nebo sklo?
Jak vysvětluje Květoslav Vlček, pro pochopení rozhodování je třeba se vrátit do roku 1993. „Původně jsem chtěl jsem začít s výstavbou nizozemských skleníků Bossman zastupovanou firmu Agrotherm, ale cena rozhodla o tom, že to není reálné.
V té době začala spolupracovat s Arothermem firma Riechel, udělal jsem si srovnávací tabulku a zjistil jsem, že Riechel je o polovinu levnější než Bossman, takže jsem zvolil cenově příznivější variantu. Toto je první stavba v České republice, kterou Arotherm realizoval od firmy Riechel.“
Květoslav Vlček dodává, že dvouvrstvá nafukovací fólie má v mnoha ohledech lepší vlastnosti nežli sklo. Doplňuje, že skleník má sklo na střeše jednoduché, s méně příznivými izolačními vlastnostmi, oproti tomu dvojitá fólie, do které se vhání permanentně podle pokynů počítače vzduch má výborné izolační vlastnosti. Dvojitá polyetylenová fólie je podle jeho zkušeností lepší než makrolon (což to je dvojitá skleníková fólie). Únosnost střechy je 50kg/m2, což je odpovídající našim sněhovým podmínkám.
Jaká je životnost fólie? „My jsme ji měnili loni po osmi letech jen díky tomu, že přistavováním dvou lodí z jedné a druhé strany došlo k jejímu poškození. Mám ale vyzkoušeno, že pokud se fólie mechanicky nepoškodí vydrží i 12 let. Předpokládám další výměnu nejdřív za 8 let.
Při poškození se sice dá díra zalepit, ale páska vydrží méně než fólie, takže se musí následně zalepovat stále větší a větší otvory. Dvojitá nafukovaná polyetylenová fólie s ÚV filtrem je nejen na střeše, ale i na bocích, kde je kombinovaná s komůrkovým polykarbonátem.“
Světelnost nám vyhovuje, protože je o něco nižší než má sklo, což má výhodu – menší poškozování rostlin sluncem (pokud nestínujeme).

Elektronika nahrazuje zaměstnance
Na řízení klimatu správném provozu fóliovníku se podílí i meteorologická stanice. Moravské Knínice leží v podhůří Vysočiny, fouká tu hodně, napadne tu často i 30 cm sněhu. Pokud začne pršet podílí se stanice na automatickém přivírání střechy, stejně reaguje i při silném větru a navíc reguluje tlak vzduchu mezi fóliemi. V tomto skleníku se otvírá až polovina střechy, na rozdíl například od typu Venlo, kde se otvírá jen na metr.
Skleníky jsou rozdělené na dvě sekce, ve kterých lze samostatně regulovat teplotu a proudění vzduchu. Kromě toho jsou tu počítače na dávkování závlahy.
Vše je tu automatizované na úrovni, která je v současnosti běžná v Evropě. Proč? „Protože pokud máte stavbu a nejste schopni ušetřit energii, materiál a lidskou práci, tak jste na tom špatně. Tady máme to, co je normální v Evropě, počínaje počítačem na řízení kapkové závlahy a automatickým topením, větráním a stínováním konče.“

Ještě pár slov k vytápění a hnojení
Francouzi Květoslava Vlčka přesvědčili, že je výhodnější instalovat spalovací plynové kotle a jejich ovládání svěřit počítači, který určuje, kdy se sepnou a začnou produkovat teplý vzduch. Podle slov majitele firmy je snazší rozvést trubku s médiem, než zavést rozvod topení. U anturií a Nephrolepsis je nainstalované navíc vegetační topení, napojené na kondenzační kotle.
Hnojení se dávkuje přes dozatron, k výživě používají Kristalon a pro anturie směs speciálních čistých komponentů ze Spolany Neratovice, podle receptury dodané z Nizozemska.
Slovo na závěr: „Z vlastní zkušenosti mohu říct, že nová stavba je otázkou odvahy. Protože, pokud jsme si čtyři lodě postavili na úvěr, který je dávno splacený není co řešit.“

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Tento článek již neobsahuje platné údaje a žádám Vás o jeho odstranění.Firma Florcentr zanikla 17.2.2016,skleníkový areál v Moravských Knínicích je zlikvidován,tudíž neprobíhá ani spolupráce s BVV.Děkuji.Ing.Vlček Květoslav/6 let důchodce/

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down