Firma Rudolf Jelínek zahájila výsadbu nových švestkových sadů

Největší tuzemský výrobce ovocných destilátů, vizovická společnost Rudolf Jelínek, zahájila výsadbu nových švestkových sadů. Firma na Valašsku během tří let vysází na 55 hektarech více než 22.000 stromků. Při dnešním slavnostním zahájení výsadby to řekl generální ředitel Pavel Dvořáček.

Společnost si chce zajistit vlastní zdroj švestek, které jsou surovinou pro výrobu jejího nejpopulárnějšího nápoje slivovice. Produkce nových sadů bude pokrývat zhruba deset procent potřeby vizovického podniku. Do výsadby podle předběžné kalkulace investuje kolem deseti milionů korun. Část investice pokryje firma z vlastních zdrojů, část z dotací.
„Na prvních 15 hektarů, které budeme vysazovat v letošním roce, jsme požádali o dotaci ministerstvo zemědělství, které podporuje zakládání nových sadů až do výše 100.000 korun na hektar. Se vstupem České republiky do Evropské unie však tyto dotace bohužel skončí,“ konstatoval Dvořáček.
Pozemky v kopcích nedaleko firemního areálu společnost koupila v minulých dvou letech. První sklizeň vysazených švestek očekává v roce 2008. Životnost sadů se pohybuje kolem 20 let, návratnost investice by měla být podle ředitele o polovinu kratší.
Společnost pro první etapu výsadby zvolila standardní odrůdy, které postupně doplní speciálně vyšlechtěnými německými odrůdami. Stromky si nechala předpěstovat v pěstitelské školce Fytos Plzeň. „Jsou to polorezistentní odrůdy vůči chorobě šarka, která v minulých desetiletích zlikvidovala převážnou část valašských švestkových sadů, i proti nadmořské výšce, do níž budou vysazovány. Stromky tedy mohou být napadeny, při kvalitní ochraně se ale jsou schopny se šarkou vypořádat,“ vysvětlil Dvořáček.
Švestky jsou pro společnost Rudolf Jelínek strategickou surovinou. Dováží je z celé střední a východní Evropy. Mezi tradiční dodavatele patří Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Ukrajina, Jugoslávie, Slovensko a Moldavsko. Firma chce zvýšit podíl suroviny vypěstované v tuzemsku, a tak mimo zakládání sadů
také motivuje domácí pěstitele prodejem zlevněných sazenic. Předpěstované stromky prodává se zhruba třicetiprocentní slevou a zatím je o ně velký zájem.
Společnost má dominantní postavení na tuzemském trhu ovocných destilátů. V roce 2003 plánuje tržby 195 milionů korun a zisk tři miliony korun. Firma zaměstnává 75 lidí.

Komentáře ke článku 1

  • ing. Jaromír Kraus

    mám veliký zájem pěstovat švestky na 6 ha až 9 ha.myslíte že by jsem mohl vás požádat o pomoc o radu a pomoc při vyřizení dotací a satby a tak podobně jsem soukromá osoba děkuji za odpověď Kraus

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *