Fendt v rakytníkovém sadu

Kultivace zanedbaného sadu rakytníku rozloženého v příkrém svahu na Vysočině, to byl úkol pro nové nájemce. Dostali se tak před řešení problému jaký stroj vybrat, aby bez problému zvládl požadované pracovní operace.

Nedaleko Jihlavy se nacházejí rakytníkové sady, které byly ponechány po dlouhou dobu bez odborného zásahu. Společnost Astrál, spol. s r. o., využila možnosti pronájmu zarostlých sadů a rozhodla se využít nabízený potenciál rakytníkových porostů pro své obchodní záměry. Majitel Emil Havelka se problematikou pěstování a zpracování rakytníkových plodů podrobně zabývá a společně s Pavlem Valíčkem napsali knihu s názvem: Vitamínový poklad rakytník. Jeho pěstování a využití. S tímto podnikatelským záměrem ovšem vyvstal problém, jak uvést zarostlé a neudržované sady do pořádku tak, aby se obnovila produkční schopnost kultury.
Společně s Ladislavem Hermanem, vedoucím provozů, zhodnotili stav porostů a jejich dostupnost pro mechanizaci. Část sadu je položena ve svahu, kam by se s jakýmkoli konvenčním strojem ani neodvážili vjet, natož aby za něj zapřáhli mulčovač. Parametry byly dány. Potřebují silný stroj s úzkým profilem a nízkým těžištěm. Specifikací odpovídaly menší z řady traktorů Fendt, v jejichž nabídce a kvalitách se ale nevyznali natolik, aby si troufli rovnou koupit určitý stroj.
RCG – Agromex, s. r. o., však přišlo se zajímavým nápadem. Poskytli kontakt na zákazníka, který využíval již delší dobu traktor Fendt podobných charakteristik pro práci ve vinicích. Po osobní návštěvě a přesvědčení se o kvalitách stroje na vlastní oči bylo rozhodnuto. Strojem se silným výkonem, který zvládne příkré svahy sadu, s rozchodem kol poněkud širším nežli mají viniční traktory, bude Fendt 209 P. První pracovní den ve svahovité části sadu přilákal lidi z okolí, aby byli přítomni tomu, jak se traktor skulí ze svahu dolů do údolí. „Myslím, že byli hodně překvapeni, když se tak nestalo. Přiznávám, že i já jsem se chvílemi bál, ale nízké těžiště stroje to nedovolilo“, potvrdil Ladislav Herman, který se regenerace sadu ujal, a dodal: „Bylo potřeba, aby stroj dokázal šplhat v kopci a k tomu zvládl pohánět mulčovač, který musel zdolat trávu, kopřivy a výmladky stromů vysoké až 1,5 metru.“ Fendt 209 P je ve firmě dále využíván k orání a občasnému stahování dřeva z lesa. Jeho nespornou výhodou jsou kompaktní rozměry, které umožní při zabrzdění jednoho kola otočit se téměř na místě. „Toho musím často využít, když se dostanu na neprůjezdné místo a nechci vyvracet stromy, což stroj klidně zvládne,“ přiznal Ladislav Herman.
Stroj samotný se vyznačuje specifikacemi, které mu zaručily cenu Speciální traktor roku 2003 na výstavě Eima 2003. Ideální kabina má pohodlný nástup a průlez do pracovního prostoru. Samotné pracovní a ovládací funkce jsou přehledně uspořádány na pravé straně. V místě řidiče je zabudováno centrum řazení pro pohon všech kol a pro řízení uzávěrky diferenciálu. Výkonem se dostává do hodnot 95 k (70 kW) a jeho použití je všestranné od ovocnářství přes vinařství až po chmelařskou výrobu. Vysoce propracovaný koncept náprav spojuje obratnost, manévrovací schopnosti a robustnost konstrukce s excelentním jízdním chováním. Základem vysokého výkonu je příznivý úhel natočení předních kol 58°, vosí pas, třístupňový záklon čepu a robustní planetový koncový převod s vynikající tažnou silou. Poloměr otáčení je o 16 % menší než u obdobných traktorů. To je patrné především na konci řádku, kdy najetí do další stopy nevyžaduje složité otáčení na souvratích. I přes všeobecnou spolehlivost strojů značky Fendt je nabízen odborný servis, který dokáže vyřídit problém do druhého dne.

Ve společnosti slouží tento traktor téměř rok a při plném nasazení se nevyskytl jediný problém. Po prvním roce se již dalo v sadu normálně pracovat a využívat meziřádky pro sběr stříhaných větví s plody.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *