19.10.2023 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farmáři na jihu Francie ze španělských kamionů vyházeli rajčata a vylili víno

Asi pět stovek francouzských zemědělců dnes na jihu Francie u hranic se Španělskem zastavilo provoz na dálnici, kde postavili zátarasy z pneumatik a některé z nich zapálili. Posléze se protestující vrhli na španělské kamiony se zemědělskými produkty a zboží házeli na silnici, informovala španělská média.

Na záběrech z neobvyklého protestu, který se uskutečnil kolem poledne, je vidět například, jak skupina protestujících vypouští z jednoho vozu víno na silnici a ostatní tomu tleskají. Na dalších fotografiích vyhazují demonstranti z nákladních vozů krabice s rajčaty.

"Něco takového jsme nezažili už několik let," uvedl španělský Svaz malých zemědělců a chovatelů (UPA). Podle něj francouzští demonstranti ničili španělské, ale i marocké zemědělské produkty. UPA kritizoval také "nečinnost francouzské policie". "Žádáme španělskou vládu a Evropskou komisi, aby v této věci podnikly kroky, aby se takové akce už neopakovaly," uvedl svaz UPA.

Vláda akci odsoudila

Španělské ministerstvo zemědělství protesty a ničení zboží z kamionu na dálnici nedaleko Perpignanu odsoudilo. "Vláda odsuzuje tyto akce, které jdou proti volnému pohybu zboží v Evropské unii," uvedlo ministerstvo. Dodalo, že kontaktovalo francouzské úřady, aby obnovily pořádek a aby se takové akce už nestávaly.

Organizátoři protestu tvrdí, že chtěli zastavit dovozy španělského zboží, protože podle nich španělští farmáři ruinují zemědělce na jihu Francie příliš nízkými cenami, konkrétně zejména vína. Španělský svaz UPA obvinění odmítá a tvrdí, že situace ve Francii je stejná jako ve Španělsku. Produkce vína je podle svazu vyšší než spotřeba, která se ještě neoživila od pandemie covidu-19, a proto vinaři musí snižovat ceny.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down