13.01.2022 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farmáři loni v Česku vybudovali další čtyři hektary skleníků s rajčaty

(ČTK) – Další čtyři hektary skleníků pro hydroponické pěstování rajčat zprovoznili loni pěstitelé v České republice. Celková rozloha krytých ploch s rajčaty tak vzrostla na 69 hektarů. Vyplývá to ze statistik Zelinářské unie Čech a Moravy. Poptávka po menších rajčatech v tuzemských obchodech navzdory vyšší ceně stále roste. Česko kvůli tomu v posledních letech zažívá rozmach jejich pěstování.

Ze statistik vyplývá, že v roce 2015 skleníky s rajčaty na tuzemských polích zabíraly 21 hektarů a o rok později 24 hektarů. V roce 2017 jejich celková plocha vzrostla na 36 hektarů, v roce 2018 na 40 hektarů a v roce 2019 na 60 hektarů. Předloni přibylo dalších pět hektarů a loni čtyři hektary. Skleníky s rajčaty tak už tvoří 70 procent celkové tuzemské výměry krytých ploch pro pěstování rychlené zeleniny. Plocha skleníků pro ostatní druhy zeleniny se do roku 2015 zvýšila pouze o jeden hektar.

"V posledních letech lze v ČR zaznamenat významný růst produkce zeleniny z krytých ploch. Čeští producenti přijali výzvu a začali se věnovat především produkci rajčat, která velmi dobře nalezla uplatnění na tuzemském trhu, a to i přes vyšší cenu," stojí v situační a výhledové zprávě ministerstva zemědělství. Rozlehlé skleníky pro pěstování rajčat byly vybudovány například v Tvrdonicích na Břeclavsku, Haňovicích na Olomoucku, Mutěnicích u Hodonína, ve Smržicích nedaleko Prostějova, v Tušimicích na Chomutovsku či Kožichovicích na Třebíčsku.

Například náklady na stavbu skleníků s rajčaty v Tušimicích o rozloze 7,5 hektaru přesáhly půl miliardy korun, s návratností se počítá zhruba do deseti let. Zemědělské družstvo v Haňovicích na Olomoucku nové skleníky, ve kterých může ročně sklidit 750 tun rajčat, zprovoznilo na podzim 2016. Do dvou skleníků s plochou bezmála tři hektary družstvo investovalo s pomocí dotací z Programu rozvoje venkova přes 150 milionů korun. Většina produkce hydroponicky pěstovaných rajčat je určena pro tuzemský trh.

Skleníky na pěstování rajčat se staví zpravidla u bioplynových stanic. "V rámci svého provozu využívají odpadové teplo z bioplynové stanice pro vytápění a vyrobenou elektřinu pro přisvětlování. Tyto nové provozy se soustředí na pěstování chuťově výrazných a nutričně hodnotných odrůd rajčat," stojí ve zprávě MZe. V Tušimicích jsou skleníky s rajčaty na pozemcích po bývalé hnědouhelné elektrárně Tušimice I.

Farmáři v rozlehlých sklenících pěstují speciální odrůdy rajčat, které chuťově vyhovují poptávce tuzemských spotřebitelů. Menší plody rajčat mají různé tvary i barvy a vyznačují se sladkou chutí, kterou si zákazníci oblíbili. "Tuzemské produkty jsou tak schopny konkurovat po celý rok dováženým rajčatům," uvedlo MZe.

Výměra krytých ploch pro pěstování rychlené zeleniny (ha)

Rok2015201620172018201920202021
Výměra s rajčaty21243640606569
Celková výměra skleníků pro rychlenou zeleninu50536570909599

Zdroj: Zelinářská unie Čech a Moravy, ministerstvo zemědělství*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down