19.08.2023 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Experiment s mulčováním kontejnerovaných dřevin

Odplevelování kontejnerů v okrasných školkách patří mezi náročné manuální práce a použití herbicidů k potlačení plevelů je rizikové s ohledem na možná poškození. Obvykle s sebou navíc přináší dočasné omezení růstu kultury. Řešením může být použití mulčů.

Výroba vhodného mulče omezujícího plevel je ekonomickou příležitostí. Vhodná náhrada stále více omezovaných herbicidů by přišla vhod. Ohled na estetické vlastnosti materiálu je další očekávanou kvalitou a v práci Novosadové je řešen. I Salaš však upozorňuje na fakt, že výsledky vědeckých prací se někdy poněkud liší od praxe. Že je potřeba informace dobře číst a někdy fakta dále ověřit v daných specifických situacích. Nemá smysl rozebírat podmínky, které můžeme mulčováním ovlivnit a ani všechna rizika. Většina školkařů se sama snaží vyvíjet nějaká řešení, setkává se s výsledky určitým způsobem namulčovaných výrobků konkurence, přemýšlí nad vlivem řešení na náklady i prodejnost. A používá alespoň klasické mulče u větších rostlin. U běžných mulčů jsou proto již notoricky známa rizika i výhody. Doplňuji, že zaplevelení může být mimo mulčování dále ovlivněno bez chemie i bezplevelností substrátu a možností technicky omezit množství nalétávajících semen plevelů v technických izolátech.

Testované mulče a výsledky

V ČR se setkáváme s mulči jako drcená kůra a dřevní štěpka, méně často piliny a hobliny nebo kokosové disky. Novosadová uvádí tyto požadavky na mulč (upraveno): vysoká účinnost proti plevelům a játrovce, snadná aplikace, soudržnost mulče při překlopení, žádný negativní vliv na růst rostliny, estetický efekt, cenová dostupnost. Autorka testovala (2021) tyto mulčovací materiály: Containermulch Klasmann (dřevní štěpka 2–10 mm), lisované slámové peletky Strovan (drcená sláma 100 %), Containermulch 70 Pini Gramoflor (lignofibre hrubý 30 %, piniová kůra 4–12 mm 70 %), GF Containermulch Gramoflor (lignofibre hrubý 50 %, piliny 50 %, středně hrubá), Kokosové AW Disky Engrow (kokosové vlákno).

V celkovém srovnání variant podle množství plevelných rostlin dopadla nejhůře kontrola bez mulče (383 plevelných rostlin). O více než polovinu omezil zaplevelení mulč sypaný Klasmann (dřevní štěpka). Slámové peletky a Containermulch 70 Pini omezily zaplevelení o 73 % a 85 % proti kontrole. Podobně tomu GF Containermulch omezil zaplevelení o 78 %. Nejlepší výsledky podle Novosadové (2021) přinesl AW DISK, který omezil zaplevelení o 91 %oproti kontrole.

Významné byly rozdíly u přírůstků. Nadzemní část měla největší hmotnost u kontrolní varianty bez mulče a u dřevní štěpky Klasmann. Nejnižší hmotnost byla naměřena u kokosových disků přičemž hmotnost kořenů u varianty byla průměrná (Novosadová 2021).

Text a foto Bc. Miroslav Sedláček, Brno

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 8/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down