Expedice Jižní Korea

V říjnu loňského roku jsme s kolegy z Botanické zahrady hl. m. Prahy podnikli expedici do Jižní Koreje (oficiální název Korejská republika), kde jsme navštívili mnoho zajímavých míst. Centrem našeho zájmu byly především vybrané významné národní parky, kde jsme se věnovali studiu rostlinných společenstev. Své poznatky tak využijeme při realizacích nových expozic, které jsou v naší botanické zahradě plánovány.

Cesta proběhla ve dnech 13. až 30. října 2022 za finanční podpory společnosti Hyundai Motor Czech s. r. o., která je generálním partnerem zahrady. Jelikož se jednalo o první cestu do této země, jedním z hlavních cílů bylo navázání kontaktů s místními botaniky a zahradníky a rovněž získání inspirace a rostlinného materiálu pro plánovanou expozici, která bude prezentovat flóru národních parků korejského poloostrova. S kolegy Pavlem Sekerkou a Tomášem Jelínkem, spoluúčastníky expedice, se nám podařilo seznámit s odborníky z Chollipo Arboretum, což je jeden z nejvýznamnějších botanických areálů v Jižní Koreji. Naši korejští kolegové nás provedli arboretem, kde nám představili své sbírky a práci, navíc nám pomohli s vyřízením dokladů potřebných k úspěšnému celnímu odbavení nasbíraných semen při dovozu do ČR. Přivezli jsme na 200 položek – převážná většina semen vyklíčila a v současnosti zdárně roste. Během cesty jsme postupně navštívili tyto národní parky – Odaesan, Gyeongju, dále pak ostrov Sanyang-eup, který je součástí národního parku Hallyeohaesang a nakonec národní park Jirisan.

Chollipo Arboretum

Chollipo Arboretum patří mezi nejzajímavější korejská arboreta a místní turistické zastávky. Nachází se na západním pobřeží Koreje na výběžku poloostrova Taean s výhledem na pláž Chollipo. Díky mírnému podnebí je arboretum domovem pestré škály rostlin. Viděli jsme zde domácí druhy rostlin, z nichž některé jsou kriticky ohrožené a zařazené do reintrodukčních programů. Zajímavá byla například sbírka rostlin z ostrova Ulleung, který leží více než 200 km od pobřeží pevninské Koreje a je známý vysokým zastoupením endemitů. Kromě domácích druhů zde pěstují i rostliny z několika desítek zemí světa, bohatě jsou zastoupeny například odrůdy evropských dřevin. Chollipo Arboretum je mezinárodně proslulé zejména svými rozsáhlými sbírkami kamélií, magnolií, cesmín, javorů, ale i lilií nebo národním šlechtitelským programem věnovaným ibiškům (Hibiscus syriacus).

V roce 2000 bylo arboretum oceněno Mezinárodní dendrologickou společností vyznamenáním Za zásluhy (Arboretum Distinguished for Merit) – což byla poměrně velká pocta, neboť toto uznání se jim dostalo jako prvním v Asii.

Historie arboreta se začala psát v roce 1962, kdy naturalizovaný Korejec Dr. Min Pyong-gal (Carl Ferris Miller) ze Spojených států zakoupil jeden hektar půdy. Půdu začal postupně kultivovat a díky výměně rostlin s četnými botanickými institucemi a dalším nákupem pozemků se společnost rozrostla do současné rozlohy přibližně 60 ha půdy s více než 16 900 položkami rostlin.*

Text a foto Ing. Iveta Bulánková,1 RNDr. Pavel Sekerka,2 1kurátorka hlíznatých a hajních rostlin, Botanická zahrada hl. m. Prahy, 2vedoucí Průhonické botanické zahrady

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 8/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down