16.06.2005 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Exotické rostliny ve floristice

Zájem o exotické rostliny v posledním desítiletí výrazně stoupá. Zvyšuje se celkový objem dovozu této komodity do ČR, sortiment je ve velkoobchodech i nabídkách květinářských obchodů podstatně bohatší, než v letech minulých. Odborná veřejnost zná běžně názvy obchodní, botanické jí zůstávají často neznámy.

Naší snahou bylo identifikovat rody skryté pod obchodními jmény exotických rostlin, určit používanou část, způsob úpravy a dokumentovat možnosti použití tohoto sortimentu ve floristické praxi.

(text)
Exotickými rostlinami rozumíme druhy, které pocházejí z dalekých, nejčastěji tropických, krajin, na trhu se objevují pod různými obchodními jmény (Beargrass, Chico, Lucky bamboo). Tyto rostliny se používají řezané (Xerophyllum, Gaultheria, Protea), sušené (Coccoloba, Bixa) nebo preparované (Ruscus, Eucalyptus). Častá je i kombinace úprav pro tentýž rod (Nelumbo – čerstvé, sušené i barvené, Eucalyptus – čerstvý i preparovaný).
Na toto téma byla v roce 2004 Ing. Evou Markovou obhájena diplomová práce s názvem Původ taxonů exotických a méně známých rostlin a jejich využití ve floristické praxi. My vás s nimi budeme postupně seznamovat.

Xerophyllum tenax (Pursh.) Nutt., čelď Liliaceae
Obchodní název: Beargrass, Bear grass
Původ: Severní Amerika.
Popis: vytrvalá trsnatá rostlina, rostoucí na suchých slunných stráních a v řídkých lesích. Listy jsou široké 4 mm, dlouhé 10 – 60 cm, sytě zelené, naspodu stříbřité. Bílé květy jsou uspořádány do hustých terminálních hroznů, výška květenství je až 1,5 m.
Použití: listy jako řezaná zeleň.

Xanthorrhoea australis R. Br., čeleď Xanthorrhoeaceae
Obchodní název: Steelgrass, Steel grass, Yakka spikes
Původ: deštné pralesy severní Australie.
Popis: vytrvalá rostlina až 3 m vysoká, vytváří kmínek, listy úzké 2 mm, na průřezu téměř čtyřhranné, dlouhé až 100 cm, výrazně pevnější než Xerophyllum tenax, květy drobné, bílé, uspořádané do klasovitého květenství.
Použití: podobně jako Beargrass, listy jako řezaná zeleň i do grafických aranžmá.

Dracaena sanderiana hort ex. Rev., čeleď Dracenaceae
Obchodní název: Lucky Bamboo, Chinense Bamboo
Původ: tropická Afrika.
Popis: ve své domovině dřevnatá rostlina, často pěstovaná jako hrnková, okrasná listem, listy kopinaté, úzké, sytě zelené i bíle panašované. Květy vonné, trojčetné, žluto bílé, drobné, uspořádané do bohatých lat.
Použití: spirálovitě stočené kmínky.

Gleichenia alpina Sm., čeleď Gleicheniaceae
Obchodní název: Coral Fern, Alpine coral fern
Původ: Australie, Tasmanie.
Popis: subalpinské kapradiny s dlouhým oddenkem, listy dlouze řapíkaté, složené, vidličnatě větvené, lístky 3-5 cm dlouhé, čárkovité. Používán je i druh G. microphylla R. Br.
Použití: listy jako řezaná zeleň.

Rády bychom touto cestou poděkovaly firmám, které nám byly nápomocny při zpracování DP a tohoto příspěvku: Bohemiaseed s. r. o. Praha, Florplant Brno, Lucida Zubří, Květinové studio Kopretina Břeclav, Květiny Béňová Mikulov.
Ing. Jarmila Neugebauerová Ph.D.,
Zahradnická fakulta MZLU v Brně, Lednice,
Ing. Eva Marková,
ZOO Zlín

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down