Exotické rostliny ve floristice XI.

Pokud pátráme po původních botanických jménech obchodního zboží, budeme se jistě ptát i na salal. Je zajímavé, že tuto rostlinu lze pěstovat i ve stinném zákoutí zahrady, navíc má velmi hezké české jméno – libavka. Obdobně je tomu u rodu paprika. Je všeobecně známou rostlinou; kromě odrůd konzumovaných jako zelenina s významným obsahem vitaminu C a flavonoidů, jsou momentálně velmi oblíbené i výrazně pálivé kořeninové druhy. Jejich konzumace v malém množství podporuje zažívání, krevní oběh a dýchání. Tyto účinky mají i okrasné odrůdy, které známe jako rostliny hrnkové, okrasné plodem. Můžeme je použít samostatně a do sesazovaných nádob k dekoraci interiéru i exteriéru.

Cannomois virgata Hochst.
čeleď Restionaceae
obchodní jméno: Rekoala, Rekoala Grass, Bell Reed

Původ: jižní Afrika
Popis: mohutné, travám podobné rostliny, dorůstající výšky 1,5 až 5 m. Vytváří velké množství oddenků z nichž vyrůstají jednotlivé, hustě olistěné stonky. Úzké listy jsou na první pohled podobné přesličce, avšak na průřezu oválné nebo kulaté, s výraznými pochvami. Na jihu Afriky, v Austrálii a na Madagaskaru kvete od října do prosince, tj. na počátku letního období. Zlatožluté samčí květy jsou uspořádané do bohatých květenství až 0,5 m dlouhých. Jednotlivé květy jsou v hustých válcovitých kláscích, dlouhých 20 až 30 mm a 5 mm širokých. Samičí květenství jsou kratší a řidší, jednotlivé klásky jsou světle hnědé, 10 až 30 mm dlouhé s výraznými, tenkými a zašpičatělými listeny, které kryjí nepatrné květy.
Použití: větvené stonky, dlouhé 0,5 až 0,8 m se využívají jako čerstvá doplňková zeleň. Její velkou předností je jemná textura a trvanlivost. Známá a velmi dekorativní jsou usušená samičí květenství.

Capsicum L – paprika
čeleď Solanaceae

Původ: jižní Amerika
Popis: rod zahrnující více než sto druhů. První známky o pěstování papriky pochází z roku 6 500 let př. n. l. Nejčastěji pěstovaným druhem je paprika roční Capsicum annuum L. V kultuře se v ČR pěstuje jako teplomilný jednoletý druh. Ve své domovině může být i vytrvalý nebo polokeřovitý. Dorůstá výšky 0,4 až 1 m. Květy jsou pětičetné, bílé, někdy nafialovělé či žlutavé i červené. Plodem papriky jsou bobule, v závislosti na odrůdě se nabízí velmi pestrá škála různých velikostí, tvarů a barev.
Velmi dekorativní jsou plody Capsicum baccatum L. V Jižní Americe tato vytrvalá rostlina dorůstá výšky 1 až 2 m. Listy jsou řapíkaté, úzce nebo široce kopinaté, dlouhé až 80 mm. Plody jsou buď drobné kulaté až konické nebo podlouhlé, vzpřímené i převislé. Nejzajímavější jsou jistě zvonkovité papriky. I barevnost je velmi pestrá – od zelené přes žlutou, oranžovou, červenou až po fialovou. Zvonkovitá odrůda s oranžovými, červenými, zelenými a zeleno oranžovými plody se nazývá ´Brazilian Starfish´.
Použití: hlavní využití zajímavě tvarovaných plodů Capsicum baccatum L. je v kuchyni. Sušené a především čerstvé plody se využívají jako koření, jsou významné svým obsahem alkaloidu kapsaicinu, který způsobuje palčivost.
Ve floristice můžeme použít celé plodné stonky nebo jednotlivé plody do parterů a kytic, především ve vegetativním stylu.

Gaultheria shallon Pursh. – libavka shallon
čeleď Ericaceae
Obchodní jméno: Salal

Původ: západ Severní Ameriky
Popis: silně výběžkatý, hustě větvený a vystoupavý stálezelený keřík. Ve své domovině dorůstá výšky až 1 m, v České republice 0,4 až 0,6 m. Jednotlivé výhony jsou žláznatě chlupaté. Listy pak kožovité, temně zelené i v zimním období. Jejich tvar je vejčitě okrouhlý, jsou 50 až 100 mm dlouhé, štětinaté s pilovitým okrajem. Květy jsou většinou pětičetné baňkovité, bělavě červené, uspořádané v latnatém květenství. Termín kvetení je v květnu až červnu. Plodem jsou tobolky s pěti chlopněmi, uzavřené v kulovitém masitém kalichu, asi 10 mm velké, zbarveném temně červeně až černě. Skládají jednostranná plodenství, která jsou dekorativní dlouho do zimy. Při pěstování vyžaduje polostín až stín a kyselé půdy.
Použití: libavka je vynikajícím půdním krytem používá se ve skupinových výsadbách. Jako doplňková zeleň patří mezi druhy nejvíce oblíbené-celé výhony nebo jednotlivé listy jsou velmi dekorativní a trvanlivé.

Pittosporum rhombifolium A. Cunn. Ex Hook – slizoplod
čeleď Pittosporaceae

Původ: Austrálie, rozšířený v deštných pralesích jižního Queenslendu a severní části Nového Jižního Walesu.
Popis: strom až 25 m vysoký, pěstuje se v teplých tropických a subtropických oblastech a zde dosahuje výšky 6 až 10 m.
Listy jsou řapíkaté, tuhé, lesklé, kosníkovitého tvaru. Listová čepel je 50 až 80 mm dlouhá u báze výrazně zúžená, nepravidelně zubatá. Slizoplod kvete v listopadu bílými vonnými pětičetnými květy uspořádanými v terminálním chocholíku. Plodem jsou kulaté čtyřpouzdré tobolky, oranžově zbarvené. V době zralosti se objevují dvě až tři černá semena.
Použití: jako doplňková zeleň s výraznými plody je vhodná do kytic, nádob i do věnců, rohů hojnosti a girland

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *