19.02.2006 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Exotické rostliny ve Floristice V.

Nejenom plody a listy mohou být používány při tvorbě aranžmá s exotickým nádechem.
Možná jste i vy na mořském pobřeží sbírali klubíčka různých velikostí a vezli si je domů s tím, že je použijete do aranžmá, která vám budou moře, modř a mořskou vůni připomínat.
Tato hnědá klubíčka, italsky Vilupi di alge, jsou z mořské řasy Posidonia oceanica.
V některých případech je identifikace obchodního jména jednodušší, tak jako v případě Dovea mucronata, která je distribuována nejčastěji jako sušený rostlinný materiál s obchodním jménem Assegai. Všechny níže zmiňované rostliny nám připomínají dálky, cestování a prázdniny. I v zimních měsících tak můžeme při pohledu na rostliny z dalekých zemí trochu snít a odpočívat.

Brachychiton acerifolium (A. Cunn.) F. J. Muell., č. Sterculiaceae - lejnicovité
Původ: Austrálie
Popis: strom vysoký až 35 m. Je nápadný svými listy, které jsou 25 cm dlouhé, se třemi, pěti až sedmi laloky. Květy jsou uspořádány v řídkých, dolů převislých latách, až 40 cm dlouhých. Kalich květů je zvonkovitý s krátkými laloky, korunní plátky chybí, květy mají ohnivě červenou barvu a proto je i jeho anglické jméno je Flame tree nebo Illavarre flame tree. Plodenství je složeno ze tří až pěti dlouze stopkatých měchýřků, dlouhých 10 - 20 cm.
Ve floristice se používají jednotlivé usušené hnědé plody.

Brunia laevis Thunb. , č. Bruniaceae
Obchodní název: Silver Brunia
Původ: Jižní Afrika
Popis: brunie jsou nízkými keříky, dorůstajícími do 1 m. Stříbřité listy jsou bez řapíku, šupinovité, dlouhé asi 5 mm, střechovitě uspořádané a těsně přisedají k větévkám. I květy jsou stříbřité, uspořádané do kulovitých květenství - strboulů, 1-1,5 cm velkých. Kromě B. laevis Thunb. jsou známy i další druhy - B. albiflora Phill. a B. nodiflora L. Rozvětvené výhony, dlouhé až 50 cm, se používají především čerstvé, ale i usušené tam, kde vyniká jejich stříbřitá barva a kulovitý tvar květenství.

Butea monosperma Roxb., č. Fabaceae - bobovité
Obchodní název: Gub Laeves
Původ: Srí Lanka, pěstuje se i v Pákistánu, Indii, Barmě.
Popis: opadavý strom vysoký až 20 m, v kůře je obsažena pryskyřice odedávna používaná k vyčiňování a barvení kůží. Listy jsou uspořádány po třech, jednotlivé, krátce řapíkaté lístky jsou široce vejčité, až 20 cm velké, naspodu sametově plstnaté, měkké. Květenství je hroznovité 10-17 cm dlouhé, jednotlivé květy jsou 12 mm velké se sametovým kalichem. Barva koruny je zářivě oranžově červená. Plodem jsou lusky, 10-20 cm dlouhé až 5 cm široké s výraznou, prohnutou špičkou. Mladé plody jsou pokryty sametovými chlupy. Semena jsou plochá, červenohnědá. Jednotlivé listy se nejčastěji používají preparované, v červených, sytě zelených a žlutých barvách.

Coccoloba uvifera (L.) Jacq., č. Polygonaceae- rdesnovité
Obchodní název: Hoja, Hoja de Manzano
Původ: Mexiko
Popis: až 10 m vysoký strom, vytváří souvislé porosty na pobřeží Jižní a Střední Ameriky. Je užitkovou dřevinou, pryskyřičné látky v ní obsažené, se používají při barvení, tříslení a v lidovém lékařství. Listy jsou celokrajné, ledvinité, tuhé a hladké s vyniklou žilnatinou. Průměr listů je 10-20 cm. Sušené listy jsou hnědočervené. Silný střední nerv si zachovává tmavě hnědou barvu. Bílé nenápadné květy jsou hroznovitě uspořádány. Plodem jsou masité bobule asi 1 cm velké, hruštičkovitého tvaru a ve zralosti modročerné barvy. Jednotlivé sušené listy se používají do vypichovaných aranžmá a do aranžmá typu sendvič.

Dovea mucronata Mast., č. Restionaceae
Obchodní název: Assegai, Stickgras
Původ: jižní Afrika
Popis: je to oddenkatá travina vysoká 1,5-2 m. Výhony jsou silné 1,5-1,7 cm, barvy středně hnědé nebo skořicové. Listové čepele v horní části výhonů jsou 10 cm dlouhé, svinuté, špičaté. Povrch listů je lesklý a rýhovaný. Dovea je jednodomá rostlina, laty samčích květů s listeny jsou hustě uspořádány. Samičí květenství jsou jednokvětá. Plodem je kožovitá tobolka. Tento velmi zajímavý floristický materiál je koncem usušeného výhonu, až 70 cm dlouhého, se stočenými listy, které jsou hladké, světle hnědé, do sebe zdánlivě zasunuté.

Posidonia oceanica L., (syn. Poseidonia oceanica L.), č. Posidoniaceae
Obchodní, stejně jako český název, neznáme. Italsky pod jménem Vilupi di alge, volně přeloženo chomáčky z chaluh, anglický název Sea grass neboli mořská tráva.
Tyto chaluhy jsou často „vyškubávány“mořskou faunou a vlnami. Jejich jednotlivá, potrhaná „vlákna“ jsou deponována v zátokách či zálivech u korálových útesů. Tam je tlak a vlnobití tvaruje a svinuje do klubíček velkých 2 až 10 cm, které pak často potkáváme vyplavené na plážích.
Posidonia oceanica se vyskytuje zejména ve Středozemním moři, u pobřeží Jižní Itálie, Sicílie, Liparských ostrovů, u Ostrova Ustica a pobřeží Malty a také Španělska. V mělčích pobřežních vodách, do hloubky jednoho ale až čtyřiceti metrů, vznikají rozsáhlé, polštářovité „louky“ Posidonia, ty jsou největšími producenty kyslíku a biomasy v pobřežních vodách. Posidonia je hlavním bioindikátorem čisté vody, vyskytuje se pouze tam, kde je voda průzračná.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down