06.04.2006 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Exotické rostliny ve floristice 6

Plody a výhony exotických rostlin, především preparované, bělené a barvené tvoří významnou část sortimentu sušených rostlin, nabízených tuzemskými i zahraničními velkoobchody. Jak jsme se měli možnost přesvědčit na mezinárodním veletrhu IPM v Essenu plody, často užitkových rostlin, jsou velmi zajímavým floristickým materiálem. Především milovníky kakaa jistě potěší zajímavá barva a tvar plodů kakaovníku Kakao creme (Theobroma cacao). Velmi dobře se tyto lesklé, hnědé plody kombinují s Moneta Bläter (Chamaecrista cotinifolia) nebo s Ata Fruit (Annona squamosa). Barevné kombinace tmavě hnědé a bílé vyhovují jarní inspiraci Still life, kde se mísí evropské a koloniální, tentokrát vyjádřeno právě plody užitkovými.

Annona squamosa L.
anona šupinatá,
čeleď Annonaceae
Obchodní název: Ata Fruit

Původ: tropická Amerika
Popis: nízký strom nebo keř, vysoký 3 – 6 m. V období sucha shazuje listy. Pěstuje se pro velmi chutné plody v teplých oblastech celého světa, v rovníkové oblasti až do nadmořské výšky 1000 m n. m.
Listy jsou střídavé, kopinaté až podlouhlé, 5 – 15 cm dlouhé a 2 – 5 cm široké, tmavě zelené barvy na svrchní straně, spodní strana listu je světlá a chmýřitě chlupatá. Květy jsou umístěny jednotlivě, nebo po dvou až čtyřech naproti listům. Velikost květu je 2,5 – 4 cm. Tři vnější masité korunní plátky jsou z vnější strany žlutozelené a z vnitřní světle žluté s purpurovou nebo tmavě červenou skvrnou při bázi. Tři vnitřní okvětní plátky jsou přeměněny v malé šupiny nebo zcela chybí. Tyčinek a pestíků je velký počet. Z každého semeníku se vyvíjí zdužnatělý, jednosemenný měchýřek, který srůstá z ostatními v souplodí připomínající velkou zelenohnědou jahodu. Souplodí je kulovité až srdcovité v průměru 5 – 7 cm. Povrch je šupinovitý, žlutý nebo žlutozelený, ojíněný, dužnina je bílá až krémová, šťavnatě masitá a sladká. V dužnině jsou plochá, vejcovitá hnědavá až černá semena. Používají se jednotlivá plodenství bez stonku nebo se stonkem náhradním.

Bixa orellana L.
oreláník barvířský
čeleď Bixaceae
Obchodní název: Urucum

Původ: Střední a Jižní Amerika
Popis: 6 – 10 m vysoký strom
Pěstuje se i v jihovýchodní Asii a východní Africe. Listy jsou světle zelené, srdčité, střídavé, dlouze řapíkaté, až 25 cm dlouhé. Latovitá květenství vyrůstají na koncích větví. Jednotlivé pětičetné květy jsou růžové, asi pět cm velké. Plodem jsou na povrchu ostnité, zploštělé tobolky. Otevírají se dvěma chlopněmi a schraňují až 50 zářivě červených semen. Masité osemení poskytuje barviva významná v kosmetickém průmyslu a potravinářství. Již původní obyvatelé Jižní Ameriky jej používali k barvení vlasů a pokožky. Ve floristice se používají usušené tobolky s původními nebo umělými stonky.

Chamaecrista cotinifolia (G. Don) Irwin & Barneby
čeleď Fabaceae
Obchodní název: Moneta Blätter

Původ: Jižní Amerika – Brazílie
Popis: dřevina keřovitého nebo stromovitého vzrůstu. Listy uspořádány po dvou jsou kratičce řapíkaté, výrazně ledvinité, tvarem a velikostí (4 – 6 cm) podobné listům ruje vlasaté (Cosinus coggygrya Scop.). Mají jemnou, přesto nápadnou žilnatinu. Jednotlivé květy hroznovitého květenství jsou žluté s červenou kresbou. Plody tvoří kožovité až dřevnaté okřídlené lusky. Sušené listy přírodní světlezelené barvy nebo barvené či bělené jsou velmi atraktivní v kyticích i drobnějších vypichovaných aranžmá.

Entandrophragma cylindricum (Sprague) Sprague
čeleď Meliaceae
Obchodní název: Wildlilie, Holzlilie

Původ: západní až východní část Afriky
Popis: strom až 30 m vysoký s kulatou korunou. Listy jsou kopinaté, celokrajné. Květenství je 30 cm dlouhé, jednotlivé květy jsou pětičetné, velké dva cm s mnoha tyčinkami. Plody jsou vřetenovité až cylindrické po úplném vyzrání dřevnatí. Pět vnějších plátků se rozevře a pět vnitřních zůstane srostlých do kuželovitého útvaru s výraznou hnědou kresbou na vrcholu. Plod je velký 5 – 20 cm, světle hnědý na povrchu a uvnitř krémově žlutý. Jednotlivé usušené plody, tvarem připomínající květ se používají i s náhradním stonkem.

Sterculia foetida L.
čeleď Sterculiaceae
Obchodní název: Bodam

Původ: Myanmar (Barma), Srí Lanka
Popis: strom až 30 m vysoký. Listy jsou 30 cm dlouhé, složené z 5 – 9 kopinatých lístků. Květy jsou pětičetné, červenooranžové. Plodem jsou lesklé tobolky 10 – 15 cm velké, nejprve zářivě červené, později ve zralosti tmavě hnědé barvy, srostlé po třech až pěti kusech s mnoha semeny. Zralé tobolky jsou dřevité, široce otevřené, uvnitř leskle hnědé.

Sterculia urens Roxb.
čeleď Sterculiaceae
Obchodní název: Landlotos

Původ: severozápadní Indie, Srí Lanka
Popis: dřevina, dorůstající výšky 10 m.
Pěstuje se jako užitková rostlina pro potravinářství a farmacii. Listy jsou dlouze řapíkaté, celokrajné, 30 cm dlouhé, 10 cm široké. Na konci výhonů jsou nahlučené samičí a samčí květy. Ty jsou pětičetné, zvonkovité. Plodem jsou tobolky srostlé po pěti, 7 – 10 cm velké, s kožovitým povrchem při dozrávání mění barvu ze zelené na hnědou až tmavě hnědou. Po dozrání 3 – 6 dlouhých hnědých až černých jedlých semen se otevírají jednou štěrbinou. Ve floristice se využívají otevřené, uvnitř i na povrchu hnědě zbarvené tobolky.

Swietenia macrophylla King.
čeleď Meliaceae
Obchodní název: Mahogany, Mahagony, Nehonií, Mehoste

Původ: Střední Amerika
Popis: opadavý strom, vysoký až 50 m, rostoucí v deštných lesích. Poskytuje velmi cenné mahagonové dřevo. Listy jsou střídavé, sudozpeřené, se 3 – 6 jařmy lístků. Květy jsou latovitě uspořádané, pětičetné, vonné, bílé barvy. Plodem je vzpřímená tobolka s četnými semeny, otevírající se odspodu pěti chlopněmi, uprostřed zůstává pětihranný sloupek o průměru 3 – 5 cm, dlouhý 6 – 16 cm. Obchodním zbožím je střední část plodu – sloupek, který je béžově tmavě hnědě zbarven. Směrem k vrcholu jsou viditelné hnědé zbytky semen. Původní stonek je často nahrazen umělým.

Theobroma cacao L.
kakaovník pravý
čeleď Sterculiaceae
Obchodní název: Kakao creme

Původ: tropická Amerika
Popis: vždyzelený strom dosahující výšky 6 – 10 m. Jeho kmen je tlustý a mladé výhony jsou plstnaté. Borka je zpočátku bělošedá, starší hnědavá, dřevo kakaovníku je žluté až červené. Eliptické listy jsou lesklé, až 30 cm dlouhé, kožovité. Květy vyrůstají jednotlivě nebo ve svazečcích přímo na kmeni nebo silných větvích (kauliflorie). Květní koruna je bělavá, žlutavá nebo růžová. Plodem je elipsoidní bobule s tvrdým perikarpem (oplodí), dlouhá až 30 cm, zbarvená žlutě, žlutooranžově až červenohnědě. Semena (kakaové boby) se v průběhu fermentace, sušení, pražení a mletí zpracovávají na kakaové máslo a kakaový prášek. Tato plodina byla středoamerickými indiány pěstována zřejmě již v V. století.
Ve floristice se používají jednotlivé usušené plody nebo plody obroušené s matným povrchem, nejčastěji bez stonků.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down