19.04.2014 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Exobasidiová ouškovitost – nápadné onemocnění pěnišníků

Řád Exobasidiales zahrnuje méně než 100 druhů obligátních biotrofních parazitů rostlin, z nichž většina způsobuje systemické infekce anebo infikuje pouze části výhonů či listy, u nichž dochází k hypertrofii pletiv. Symptomy, které vyvolávají Exobasidiales, lze v některých případech zaměnit za symptomy vyvolané askomycetami rodu Taphrina.

Nejvýznamnějším zástupcem je rod Exobasidium s téměř 50 popsanými druhy, které jsou původci lokálních infekcí jednotlivých listů nebo systemických infekcí vrcholků či celých výhonů. Častými hostiteli jsou druhy čeledě Ericaceae, např. druhy rodu Vaccinium a Rhododendron. Celosvětově jsou rozšířeny Exobasidium japonicum na stálezelených azalkách a E. vaccini na Vaccinium spp. Změny pletiva napadeného basidiomycetami Exobasidium, jsou ztloustlá, narůžovělá až červená, jsou pravděpodobně následkem hormonální nerovnováhy. Výhony jsou často infikovány v reprodukční fázi. Exobasidium spp. může přezimovat v systemicky infikovaných pletivech hostitele nebo sporami na povrchu, např. v pupenech nebo na kůře.

Exobasidiová ouškovitost

Exobasidiová ouškovitost, jejímiž původci jsou Exobasidium japonicum (syn. E. azaleae) a E. rhododendri  (syn. E. vaccini var. rhododendri), sice nepatří v České republice k nejzávažnějším onemocněním druhů rodu Rhododendron, ale symptomy onemocnění jsou velmi nápadné a často vyvolávají obavy. Obvykle se na keři vyskytuje jen několik napadených listů a jen výjimečně bývají poškozeny větší části rostliny. Pro osoby odpovědné za vzhled těchto rostlin, zejména pokud jsou vysazeny ve větším množství na vlhčích stinných místech, např. v parcích nebo školkách, by mechanická likvidace napadených částí mohla být obtížná, případně by výpěstky mohly být hůře prodejné. Původcem nádorků na azalkách je E. japonicum (syn. E. azaleae). Tento druh se běžné vyskytuje všude tam, kde jsou vysazeny stálezelené azalky. Nádorky jsou nejprve zeleno-žluté, přecházejí od oranžové do červené a napadený list je naduřelý, vzhledem připomíná malé jablíčko. E. rhododendri se vyskytuje v zahradách jen výjimečně, ale poměrně často na planě rostoucích rostlinách, především v Alpách. Na napadených rostlinách vyvolává tvorbu nápadně červených kulovitých hálek, negativně ovlivňuje také kvetení rostlin.

Text a foto doc. Ing. Ivana Šafránková, Ph.D., Mendelova univerzita v Brně*

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 9/2013.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down