Evropská školkařská asociace (ENA) – Phytophthora ramorum hrozí

Zasedání ENA v Paříži ( 7. a 8. července) se zaměřilo na vznikající problém s Phytophthora ramorum, která byla identifikována zatím sice v malém počtu, ale ve většině evropských zemí, především ve školkách a ve veřejné zeleni.

Pro pohyb přenašečů – Rhododendron a Viburnum je nezbytný rostlinolékařský pas. V případě výskytu této choroby je nutné infikované rostliny zničit. Pro lepší identifikaci choroby je potřebné sjednotit detekční metody a postupovat jednotně nejen na místní, ale i mezinárodní úrovni.
Evropský seznam názvů rostlin
Snahou Evropské školkařské asociace je sjednotit názvosloví rostlin (latinský a obchodní název), které se používá v obchodním styku, především při elektronickém pohybu zboží. Na toto téma proběhlo seminář již na loňské výstavě Plantarium. Proto byla v roce 2002 ustanovena pracovní skupina, která má za úkol vypracovat standardní seznam, který bude umístěn na webových stránkách ještě do konce tohoto roku.
Kódový systém
Souběžně další pracovní skupina připravuje kódový systém(název, velikost, tvar, hrnek, stáří …)., který je potřebný při elektronické komunikaci nebo při styku s obchodními partnery.
V současné době existuje několik těchto systémů – např. SAN v NSR patří mezi zavedený kódový systém, ale nový by měl nejen inventarizvat všechny používané systémy, ale měl by být výsledkem nejlepších variant, který by sloužil všem školkařům nejen v Evropě.
Nové země EU
Rada holandské zahradnické produkce z pověření ENA připravuje zprávu pro Polsko, Maďarsko a Českou republiku. ENA potřebuje pro svoji práci více informací o těchto nových zemích EU. Oboustranný prospěch přinesou získané informace o vývoji v těchto zemích, o obchodě, národních zákonech …
Změna prezidenta
Peter Schjott, předseda Dánské školkařské asociace je nominován na viceprezidenta. Příští rok, na letním setkání ENA v Dánsku převezme Peter Schjott prezidentský post po Willemu Sandersovi z Holandska. Prezidenti ENA se mění každým druhým rokem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *