15.07.2022 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská komise schválila Česku program na podporu zemědělců

Evropská komise v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu schválila České republice program státní podpory primárních zemědělských výrobců v objemu 20,2 milionu eur, tedy 500 milionů korun. Program je v souladu s dočasným krizovým rámcem státní podpory, který Komise přijala 23. března.

Komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová upozornila, že zemědělské producenty zvlášť tvrdě zasáhla současná geopolitická krize a její dopad na ceny elektřiny, krmiv a pohonných hmot. Program umožní Česku podpořit je a zajistit pokračování jejich činnosti v této obtížné situaci, řekla.

Podle programu budou mít způsobilí příjemci nárok na omezené částky podpory ve formě přímých dotací. Veřejná podpora bude spočívat zejména ve snížení jistiny provozních půjček pro zemědělské prvovýrobce. Podpora má činit padesát procent nesplacené částky úvěru, maximálně zhruba deset tisíc eur, tedy 250 tisíc korun.

Pomoc je určena malým a středním podnikům působícím v zemědělské prvovýrobě, které ovlivnil nárůst cen elektřiny, krmiv a pohonných hmot kvůli současné geopolitické krizi související se sankcemi.

Podle EK je pomoc v souladu s podmínkami stanovenými v dočasném krizovém rámci, protože nepřesáhne 35 tisíc eur na příjemce a bude poskytnuta nejpozději do konce letošního roku. Pomoc je nezbytná, vhodná a přiměřená k nápravě vážného narušení hospodářství země, uvedla komise.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down