04.05.2010 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropa v Obříství stále na vzestupu

Největší přehlídka školkařských výpěstků v České republice – tak by se dala nazvat jedinečná kontraktační výstava tohoto druhu u nás, která se konala v termínu 25.–27. ledna v areálu firmy Arboeko, s. r. o., v Obříství nedaleko Mělníka.
Letošní šestý ročník prodejní akce zaznamenal rekordní počet 723 návštěvníků z 271 firem a to nejen z České republiky, ale i Slovenska, Rakouska a Německa, kteří mohli vybírat z bohatého sortimentu více než 2500 položek školkařských výpěstků.

Organizátorem kontraktační výstavy Evropa v Obříství je jedna z našich předních firem zabývající se produkcí, dovozem a distribucí školkařských výpěstků Arboeko, s. r. o. Cílem akce, která je zejména určena pro zahradnické centra, je představit a nabídnou zákazníkům co nejširší sortiment školkařských výpěstků.
Samotná příprava na tuto akci začíná čtyři měsíce před jejím konáním, kdy obchodní zástupci firmy Arboeko navštěvují jednotlivé producenty okrasných stromů a keřů u nás i v zahraničí a vybírají z jejich nabídky. Jedním z kritérií pro zařazení výpěstků jednotlivých firem do nabízeného sortimentu je kromě dodržení kvalitativních evropských norem jejich dodání v požadovaném množství a termínu.

Nabídka uspokojí i ty nejnáročnější
Na letošním šestém ročníku výstavy mohli domácí a zahraniční návštěvníci vybírat z rekordní nabídky školkařských výpěstků. Na ploše přesahující 4000 m2 byl přehledně vystaven rostlinný materiál padesáti evropských školek zejména z Nizozemska, Belgie a Německa. Čtyřicetiprocentní podíl nabízeného sortimentu však pochází z domácí produkce dvanácti školkařských závodů. Široká druhová nabídka, přesahující sto taxonů zastoupených často v několika kultivarech, zahrnovala kromě listnatých a jehličnatých stromů a keřů také popínavé rostliny, kapradiny nebo růže. Nechyběl zde ani bohatý sortiment vodních a bahenních rostlin, po kterých v poslední době značně vzrostla poptávka. Samostatná sekce byla věnována tvarovaným a vzrostlým dřevinám. Návštěvníci mohli vybírat z 2500 abecedně seřazených vzorků. Jednotlivé kultivary jsou často nabízeny ve dvou až třech velikostních třídách. Přehledné očíslování jednotlivých taxonů umožnilo zákazníkům rychlou orientaci v objednávkovém katalogu při sestavování objednávek. I letos mohli zákaznici využit možnosti zadání objednávky v elektronické podobě přímo na místě a obdržet na počkání i její potvrzení.

Výhodný nákup
Společnost Arboeko nabízí svým zákazníkům několik forem slev a bonusů, které jsou poskytovány jak tuzemským, tak i zahraničním odběratelům. Jednou z nich je věrnostní prémie pro stálé zákazníky nebo sleva za objednávku předloženou v době konání výstavy. Další formy slev se samozřejmě odvíjí od výše objednávky a data uhrazení faktury. Samotná expedice objednaného zboží se uskutečňuje podle přání zákazníka v pěti termínech. Zahradní centra v podhorských oblastech tak mohou například využít nabídky dubnového termínu, kdy už nehrozí velké poškození dodaných rostlin mrazy. Objednávku větších objemů je možno rozdělit do dvou samostatných závozů uskutečněných v odlišných termínech. Zákazníci z České republiky rovněž ocení bezplatnou dopravu objednaného zboží.

Pro obohacení školkařského sortimentu
Přestože současná nabídka školkařských výpěstků je natolik pestrá, že uspokojí toho nejnáročnějšího zákazníka, každoročně je na trh uváděno i několik nových kultivarů. Ty jsou samozřejmě vyhledávány i našimi zákazníky. Podle slov Ing. Pavla Kafky, jednatele společnosti Arboeko, s. r. o., převažuje v posledních letech u zákazníků obliba listnatých dřevin, jejichž dekorativní hodnota se v průběhu roku několikrát mění. Tradiční je pak i zájem o zajímavosti z oblasti konifer. Z představených taxonů nás zaujal kultivar Acer palmatum ´Benni Schichi Henge´ dorůstající výšky 1,25 a šířky jednoho metru. Dekorativní hodnotou tohoto kultivaru jsou žíhané laločnaté listy v bílé, růžové a zelené barvě. Je jedním z mála kultivarů japonských javorů který toleruje přímé oslunění. Zajímavou odrůdou je rovněž ´Phoemix´, jehož nové výhony jsou světle červené barvy, zatímco starší listy jsou vybarvené do zeleno-červena. Žlutými ostře vykrojenými listy nás naopak potěší odrůda Acer shirasawanum ´Jordan´. Z popínavých rostlin si zaslouží pozornost stálezelený Clematis armandii ´Apple Blossom. Od dubna až do konce května na rostlině vykvétá velké množství světle růžovobílých květů. V nabídce zahradních center by rozhodně neměl chybět Euonymus alatus, který je dekorativní jak svým ohnivě červeným podzimím vybarvením listů, tak i jedinečným tvarem větví opatřenými dvěmi až čtyřmi křídlatě korkovými lištami. V zimní měsících se rozhodně stane nepřehlédnutelnou dřevinou. Z nových kultivarů hortenzií jmenujme Hydrange paniculata ´Wims´Red´ se silnými vzpřímenými větvemi, na kterých se koncem května objevují čistě bílá kónická květenství, která se postupně vybarvují do světle růžové barvy. Na podzim se květenství zbarvuje do tmavě červených odstínů. Ze stálezelených dřevin se těšil velké pozornosti Ilex aquifolium ´Northen Light´. Kultivar této melírované cesmíny zdobí zlatožluté listy s tmavě zeleným okrajem. Vzpřímeně rostoucí ´Northen Light´ se díky svému bohatému větvení uplatní jak do výsadeb živých plotů, tak i jako solitéra. Sortiment magnólií rozšíří kompaktní odrůda´Genie´ dorůstající do výšky 2,5 m. Na jaře vykvétají na kompaktním keři velké, tmavě vínově červené květy. Listy jsou velké a lesklé. Nepřehlédnutelným kultivarem v nabídce rododendronů je pro své žluto-zelené melírovaní listů ´Gold Shine´.
Z jehličnatých dřevin jmenujme např. Cryptomeri japonica ´Lobbi Compacta´, která se v zimních měsících vybarvuje do bronzové barvy. Do malých předzahrádek a skalek je ideální zakrslý kultivar orientálního smrku ´Golden Start´. Dalším, méně vzrůstným jehličnanem je Pinus mugo ´Wintergold´ se žlutozelenými jehlicemi.

Tematické kolekce
Kromě samostatné kompletace objednávky z vystavených rostlin mohli zákaznici využít nabídky tematických kolekcí dřevin na CC vozících – dřeviny vhodné do skalek, na jaře kvetoucí keře, kolekce rododendronů nízkého, nebo naopak robustního vzrůstu, dřeviny okrasné listem. Výhodou těchto kolekcí je především cena, které je ve srovnání s nákupem samostatných rostlin ve stejném množství o 10–15 % nižší.

Neživý materiál
Stalo se již tradicí, že se na výstavě Evropa v Obříství prezentují firmy, jejichž produkty jsou v zahradních centrech prodávány společně s okrasnými dřevinami.
Největší zastoupení zde letos měli výrobci půdních substrátů, mezi kterými nechyběla firma z České Skalice Agro CS, a. s., BB com. s. r. o., z Letohradu či jihočeská firma Rašelina, a. s., ze Soběslavi. Velkoobjemové nádoby, vyvazovací a balicí materiály a speciální fólie a textilie nechyběly v nabídce mělnické firmy Sinco, s. r. o. Mulčovací rohože EcoCover, vyráběné z odpadového materiálu, prezentovala v Obříství firma VUC Services s. r. o.

Místo vzájemného setkání
Kontraktační výstava Evropa v Obříství se za léta svého konání stala pro mnohé producenty a prodejce školkařských výpěstků místem pro vzájemnou výměnu poznatků a zkušeností. Kromě prodejní a výstavnické činnosti plní výstava i funkci vzdělávací. První den po ukončení akce jsou výstavní plochy určeny pro exkurze zahradnických škol. Studentům se tak nabízí jedinečná příležitost se blíže seznámit s nejširším sortimentem školkařských výpěstku na jednom místě.
Letošní ročník výstavy Evropa v Obříství je za námi. O tom, že to byl ročník velice úspěšný, svědčí nejenom rekordní počet vystavovaných školkařských výpěstků, ale i návštěvníků. Popřejme tedy organizátorům, aby tato čísla měla v následujícím roce pouze stoupající tendenci.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down