27.11.2012 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropa v Obříství po osmé

Společnost Arboeko s. r. o. patří mezi největší firmy v České republice, jež se zabývají pěstováním, prodejem a distribucí okrasných dřevin. Nejen pro své obchodní partnery organizuje vedení spolu se zaměstnanci Arboeka kontraktační výstavu s názvem Evropa v Obříství.

Letos proběhl osmý ročník výstavy a opět v tradičním termínu 17. až 19. ledna. Tyto tři dny byly věnovány účastníkům z řad profesionálních firem a pátek 20. ledna byl ještě navíc uspořádán pro studenty středních zahradnických škol z celé České republiky.
Celkem kontraktační výstavu za tři dny navštívilo zhruba 1500 osob z asi 400 firem, které měly možnost zhlédnout položkově v historii zatím rekordní akci – v prostorách Arboeka bylo vystaveno na 2580 položek rostlin. Nabízen byl takřka veškerý sortiment pro zahradnická centra – od listnatých a jehličnatých dřevin různých rozměrů, přes solitery a vzrostlé stromy až po vodní rostliny a trvalky. Zaměstnancům společnosti se každý rok daří naplnit a potvrdit správný název výstavy a přivézt do Obříství rostliny z celé Evropy. Na chystání výstavy a především na jejím sortimentovém složení se pracuje již od října, kdy dochází k přípravě rostlin, především jejich narychlení a kompletaci. Kromě původních českých výpěstků jsou rostliny dováženy také ze zahraničí – Slovenska, Maďarska, Itálie, Belgie, Nizozemska a Německa.

Propracovaný systém
Pro objednávky zákazníků slouží během výstavy propracovaný elektronický systém. V prostorách Arboeka byly připraveny počítače a klienti tak přímo na místě mohli vytvořit své objednávky. Pro tyto potřeby mají klienti společnosti také zřízen speciální přístup na internetový obchod, který je dostupný pouze pro registrované zákazníky. Na specializovaném e-shopu klient nalezne stejné informace jako na výstavě, všechny rostliny jsou zde uvedeny s jejich charakteristikou i nároky a samozřejmě fotkou. Objednávku tak bylo možno vytvořit i z pohodlí domova. Učinění objednávky během výstavní akce je výhodné pro obě strany. Klient za vytvoření objednávky a její včasné zaplacení obdrží na oplátku výhodné slevy a bonusy. Po brzkém zaplacení celé objednávky, dostane na zboží procentuální slevu. Stejně tak i při včasné objednávce a jejím zaplacení, je zárukou brzké dodání rostlin. Při vytváření zakázky si také zákazník rovnou vybírá termín expedice zboží z Arboeka, které následně dopraví rostliny zdarma na adresu kupujícího. Poněkud odlišné podmínky platí pro zákazníky ze zahraničí. Nejvíce zahraničních klientů přijíždí z Rakouska, Německa, Ruska a Rumunska. Z Rakouska pocházejí zákazníci především ze spolkové země Tyrolsko, ve které panují podobné klimatické podmínky jako v České republice. Nejvzdálenější klienti pocházejí až ze 3500 km daleké ruské Samary. Především ruští a rakouští klienti z okolí Innsbrucku si chválí a žádají výpěstky z české produkce, které jsou vyšlechtěné na tuhou zimu a bez problémů pak zvládají tamější podmínky. S těmito zahraničními odběrateli záleží vždy vytvoření objednávky a její dodání po výstavě na konkrétní domluvě a podmínky jsou, vzhledem ke vzdálenosti, rozdílné než u zákazníků tuzemských.

Odklon od jehličnanů
V sortimentu objednávaných rostlin se podle jednatele společnosti Ing. Pavla Kafky obecně zákazníci pomalu odklánějí od jehličnatých dřevin. Naopak se zvyšuje obliba vizuálně atraktivních dřevin, které zajímavě kvetou, mají výrazné plody, nezvykle zbarvené výhony a všeobecně je jejich růst a vzhled zajímavý během celého roku. Na výstavě bylo jak jehličnatých, tak zajímavých listnatých dřevin ke zhlédnutí a objednání mnoho. Všechny vystavené rostliny byly přehledně popsány a opatřeny etiketou se shrnutím informací o nárocích dřevin. Zvláštní upozornění bylo věnováno tipům společnosti a nechybělo ani znázornění symbolu teploměru u na počasí citlivějších rostlin. Ke zvýšení prodeje a podtržení zajímavosti nabízených rostlin vyvíjí Arboeko také své vlastní etikety, které upoutají oko zákazníka a rostlinu jasně charakterizují. Nové etikety byly navrženy a vyrobeny například pro azalky – etiketa je v barevném provedení podle barvy květů a jsou na ní zobrazeny údaje o době květu, výšce dospělé rostliny a nárocích na světlo. Také kultivary Acer palmatum jsou opatřeny novou etiketou z vlastní produkce společnosti. Na přední straně podle barvy listů laděných cedulek je vyobrazen také jejich tvar u konkrétní odrůdy a součástí je i japonský symbol gejši, znázorňující zemi původu rostlin. Součástí titulní strany cedulky je také zobrazení fotek jiných odrůd těchto javorů. Zákazník si tyto dekorativní a informativní etikety může objednat spolu s dřevinami.

Kolekce i solitery
Během prezentační akce nabídlo Arboeko svým klientům také zvýhodněné kolekce rostlin na CC vozících. Rostliny byly tematicky sladěné a zakoupením celého CC vozíku získal zákazník produkty za zvýhodněnou cenu. V nabídce byly například sestavy hortenzií, rododendronů nebo brslenů. Zákazníci si mohli také objednat CC vozík naplněný různými odrůdami jehličnanů, růží, popínavých rostlin anebo směsí keřů ovocných druhů.
Ze zajímavých listnatých dřevin, které jsou součástí nabídky Arboeka jmenujme například Euonymus alatus, atraktivní keř s výrazným podzimním červeným zbarvením a drobnými, ale barevně nápadnými plody. V zimě v neolistěném stavu upoutá zejména větvemi s širokými korkově křídlatými lištami. Keřem se zajímavými květy je Edgeworthia chrysantha, jehož vlákna z kůry se v Japonsku používá na výrobu kvalitního papíru. Jak samotná poupata (bělavě chlupatá), tak následně i květy – husté, stopkaté hlávky – jsou velice nápadné. Na keři se objevují již v průběhu zimy a vydrží na něm až do dubna, navíc výrazně voní. Rostlina potřebuje chráněné stanoviště a zimní kryt. Výstava v Obříství nabídla také širokou kolekci vilínů s květy různých barev. Keře kvetoucí v zimě a předjaří květy v řídkých chomáčcích s korunními čárkovitými lístky jsou nabízeny v několika odrůdách. Z vlastní produkce Arboeka pochází například Hamamelis intermedia ´Diane´ s květy výrazné červené barvy. Květy žluté barvy má zase Hamamelis intermedia ´Arnold Promise´, pocházející taktéž z vlastní produkce společnosti.

Významná akce
Pro společnost Arboeko je výstava Evropa v Obříství výhodnou akcí a zaujímá významnou část jejích obchodních aktivit. Inspirací pro vznik akce před osmi lety byly, podle slov Ing. Kafky, především zahraniční výstavy v podobném duchu. Již od 90. let 20. století, kdy začínala v České republice vznikat mnohá zahradní centra se však zvyšovala poptávka po nových informacích a vědomostech jak tyto podniky úspěšně řídit. Arboeko proto již v těchto letech organizovalo setkání a odborné přednášky pro majitele a zaměstnance zahradních center. Během těchto seminářů se zájemci dozvídali jak o nově založené centrum pečovat, jak jej úspěšně propagovat a jak v něm efektivně nabízet výpěstky a ostatní zboží. Po několika letech organizování těchto setkání vznikl nápad uspořádat ještě něco přínosnějšího a zrodila se tak dnes již tradiční výstava, na kterou nepřijíždí pouze čeští klienti. Zahraničních klientů stále přibývá a také proto má společnost Arboeko své obchodní zástupce pro Slovensko, Polsko, Rumunsko a německy mluvící státy. Jak už bylo zmíněno, především země s oblastmi chladnějšího klimatu vítají české výpěstky, jejichž vlastnosti obstojí i v náročných podmínkách. Společnost nabízí zahraničním zákazníkům v klimaticky náročných oblastech především české výpěstky – padesát procent z jejího širokého sortimentu pochází z vlastní produkce, druhá polovina je od pěstitelů z České republiky a zahraničních zemí. V České republice spolupracuje s Arboekem 25 školkařských pěstitelů.
Během výstavy měli návštěvníci možnost prohlédnout si také pěstební plochy v Obříství. Dřeviny byly vystaveny na kryté ploše o velikosti 4500 m2. Celkem zabírají v Obříství kryté pěstební plochy čtyři hektary a venkovní školkařské plochy 100 hektarů. K venkovním plochám v Obříství musíme započítat ještě 50 hektarů ve Smržicích u Prostějova, moravském středisku otevřeném v roce 2000. Společnost Arboeko má v současné době celkem 72 stálých zaměstnanců, z nichž dvacet pracuje ve středisku na Moravě. Během sezónních prací jsou najímáni brigádníci a počet pracovníků se tak dvounásobně zvyšuje. Celý pracovní kolektiv v Arboeku je velmi mladý, dosahuje věkového průměru 33 let, čehož si vedení velice váží.

Text a foto Jana Klečková

Článek naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 3/2012

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down