28.03.2023 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropa v Obříství 2023

Školkařskou sezónu letošního roku odstartovala kontraktační výstava Evropa v Obříství, kterou již tradičně pořádá začátkem ledna jedna z našich největších školkařských firem zabývající se pěstováním, dovozem a prodejem školkařských výpěstků – Arboeko s. r. o. Devatenáctý ročník výstavy předčil uplynulé ročníky jak v množství, tak i pestré druhové a odrůdové nabídce školkařských výpěstků.

Místem konání kontraktační výstavy Evropa v Obříství, se po dvouleté odmlce zapříčiněné pandemií korona virus, opět stal provozní areál společnosti Arboeko s. r. o., v Obříství nedaleko Mělníka. Majitelé a provozovatelé zahradnických center, prodejci zahradnických rostlin a realizátoři zahrad z Čech i zahraničí mohli vybírat z více jak 2500 školkařských položek vystavených na ploše přesahující 5000 m2. Majoritní podíl v sortimentu nabízených rostlin tvořily listnaté okrasné keře a stromy, konifery zastoupené v několika velikostech a solitérní dřeviny. Široké zastoupení měly vřesovištní rostliny, v široké odrůdové škále byly prezentovány zejména opadavé a stálezelené pěnišníky. V nabídce nechyběla pestrá odrůdová skladba záhonových a keřových růží. Zákazníci mohli vybírat z bohatého sortimentu dnes tolik populárních ovocných keřů a stromů. Pestrou skladbu sortimentu doplňovaly trvalky, traviny, kapradiny a vodní rostliny.

Organizace výstavy

Jak jsme se dozvěděli od vedoucího obchodního střediska pro zahradní centra Karla Nováka, samotnému konání výstavy předchází několikaměsíční přípravy. ,,Koncem léta a začátkem podzimních měsíců naši obchodní zástupci navštěvují osvědčené školkařské závody u nás i v zahraniční (Maďarsko, Nizozemí, Itálie, Německo, Belgie), podle poptávky a současných trendů pečlivě vybírají perspektivní kultivary rostlin, které následně zařadíme do sortimentu nabízeného zboží. Vzhledem ke skutečnosti, že koncový prodej těchto rostlin se primárně odehrává na pultech zahradnických center, je hlavním kritériem pro jejich zařazení do nabídkového katalogu prvotřídní kvalita. Koncový zákazník často nakupuje spontánně, na základě emocí, rostliny tak musí být v perfektní kondici – dobře zapěstované, větvené, olistěné, s velkým množstvím poupat či květů. Polovina nabízených výpěstků je naší vlastní produkce, zbývající část pochází od tuzemských a zahraničních pěstitelů.

Před vlastním konáním výstavy se zajistí dodávka vzorků vybraných rostlin, které jsou následně zákazníkům prezentovány v abecedním pořadí na výstavní ploše v jedné z našich provozních hal. Každá rostlinná položka je opatřena štítkem s katalogovým číslem, názvem daného kultivaru, informacemi o prodejní velikosti, zdali se jedná o vlastní produkci či čerstvě nakontejnerovaný výpěstek, nechybí označení, zdali je rostlina citlivá na mráz.“

Nákup a doprava rostlin

Kontraktační výstava je pro zákazníky otevřena po dobu dvou dnů. Vlastní nákup probíhá na základě elektronicky podané objednávky, a to nejpozději do pěti dnů od konání výstavy. Objednávku mohou zákazníci odeslat ihned v den návštěvy výstavy ze svých elektronických nosičů či prostřednictvím počítačů k tomu určených ve vstupní hale výstavního prostoru, nebo z pohodlí svého domova. Následná expedice objednaného zboží probíhá na základě předem stanoveného termínu. Objednávky v hodnotě nad 400 000,– Kč lze rozdělit na dvě samostatné zakázky, což ocení zejména provozovatelé zahradnických center v podhorských oblastech, kde hrozí více poškození citlivých rostlin pozdními mrazíky. Součástí poskytovaného servisu je doprava objednaného zboží k zákazníkovi po ČR zdarma.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 3/2023.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down