17.10.2005 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EU chce prodloužit dosavadní režim dovozu banánů do Evropy

Evropská unie dnes požádala Světovou obchodní organizaci (WTO), zda by nemohla prodloužit platnost nynějšího režimu dovozu banánů do Evropy až do konce roku 2007.Unie tvrdí, že jde pouze o procedurální krok, jehož smyslem je po tuto dobu zachovat výhody pro rozvojové země. "Chceme zachovat výhody pro země ACP. Počítáme s tím, že pro dovoz banánů z Latinské Ameriky budeme od 1. ledna příštího roku nadále uplatňovat systém kvót," sdělil mluvčí komisaře EU pro zemědělství Michael Mann. Zkratkou ACP se souhrnně označuje skupina zemí v Africe, Karibiku a Tichomoří, kde je řada bývalých evropských kolonií.

Unie popřela, že se k tomuto kroku uchýlila v obavách, že do
konce letošního roku nestihne ustanovit nový režim dovozu. Evropa totiž koncem 90. let prohrála spor s pěstiteli banánů a slíbila, že režim dovozu změní. Proti praktikám unie se postavili převážně pěstitelé z Latinské Ameriky. Vítězem banánové války je především Ekvádor, který je největším světovým vývozcem banánů.
Dosavadní návrhy na změnu režimu latinskoamerickým pěstitelům nevyhovují, a proto vedou s unií spor před WTO. Ta jim však dala za pravdu a unie musí od příštího roku přestat uplatňovat nynější režim, který se opírá o kvóty. Místo toho má navrhnout clo, které by platilo pro všechny dovozce bez rozdílu. V současné době musejí pěstitelé z Latinské Ameriky za dovoz jedné tuny banánů zaplatit clo 75 eur. Mají však pevně stanovené kvóty a pokud je překročí, jedna tuna banánů je pak zatížena clem 680 eur. Naproti tomu země ACP mají bezcelní přístup. Pokud kvóty překročí, platí rovněž 75 eur. Zemědělci v zemích ACP nedosahují při pěstování banánů takové efektivity, jako země v Latinské Americe. V celé Evropské unii se ročně zkonzumuje na 4,5 milionu tun banánů a přibližně 60 procent jich je z Latinské Ameriky. Zbytek pochází převážně od pěstitelů v zemích ACP a v Evropě.
Unie navrhovala, aby clo od příštího roku činilo 230 eur za
tunu banánů. Návrh ale kvůli odporu pěstitelů v Latinské Americe musela už dvakrát snížila a nyní navrhuje clo 187 eur. Ani s touto částkou ale nejsou pěstitelé spokojeni, a to jak v Latinské Americe, tak v bývalých koloniích. Země ACP chtějí vyšší clo, ale jen pro pěstitele z Latinské Ameriky. Unie zvažuje, že by zemím z ACP umožnila každý rok bezcelně dovést 775.000 tun banánů. Brusel má obavy, že když nebude mít do konce roku stanovena jednotná pravidla, může to mít nepříznivé dopady na jednání WTO v Hongkongu. Tam se v prosinci bude konat klíčová schůzka, od které se očekává pokrok v další liberalizaci světového obchodu. Doposud dohoda téměř vždy ztroskotala na zemědělských subvencích.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down