Essen nepřekvapil ani nezklamal

Mezinárodní zahradnický a floristický veletrh v německém Essenu je bezpochyby jednou z nejvýznamnějších událostí svého typu vůbec. Podle statistických údajů je tato akce nejen zdrojem informací a inspirace pro všechny, kteří chtějí vědět, co je v oboru nového, ale také zajímavou příležitostí pro stále větší množství zahraničních firem – letos mělo v řadách vystavovatelů své zastoupení 46 zemí z celého světa a vysoký byl i zájem návštěvníků.

Šestadvacátý ročník veletrhu IPM (Internazionale Pflanzenmesse), který se konal ve dnech 24. – 27. ledna, skutečně zaznamenal jednu z nejvyšších účastí co do počtu států. Branami výstaviště prošlo na šedesát tisíc návštěvníků celkem z 93 zemí (jen těch z asijského kontinentu byl oproti loňsku dvojnásobek) a téměř patnáct set vystavovatelů zabralo plochu neuvěřitelných 104 000 metrů čtverečních. Všichni tak měli možnost shlédnout kompletní přehlídku květin, školkařských výpěstků, materiálů, strojů a technologií pro zahradnictví a také floristické potřeby a samozřejmě množství kytic a aranžmá. Poučit a inspirovat se v Essenu však mohli nejenom floristé – moderní doba i životní styl si žádá také kvalitní propagaci služeb a produktů, a tak nechyběly ani firmy nabízející potisk květináčů a dalších obalových materiálů, software, služby v oblasti marketingu apod. Hlavním cílem účasti na veletrhu je přesto pro většinu návštěvníků stále navázání obchodní spolupráce – a právě na tomto poli hraje pozitivní roli vysoká účast zahraničních firem. A přestože oproti loňskému roku, kdy Essenu (alespoň tomu floristickému) doslova vévodila černá barva, nezanechal ten letošní žádný výrazný dojem, návštěvníci ani vystavovatelé rozhodně neodjížděli zklamáni. Uskutečnila se řada úspěšných obchodních setkání a veletrh tradičně nabídl bohatý doprovodný program, v němž si na své přišli snad opravdu všichni.

Orientace na východ
Přednášky a semináře doprovodného programu se tradičně odehrávaly v prostorách tzv. Green City (Horticultural Info Center) a jeho velkou část tvořilo Zahradnické obchodní fórum (Horticultural Trade Forum), které mělo svou úspěšnou premiéru v loňském roce. Náplní jednotlivých bloků i diskusí byla především aktuální témata současnosti – novinkové odrůdy rostlin, šlechtění okrasných rostlin v Německu, genetické inženýrství a biotechnologie ve šlechtění rostlin, přenos informací a know how v době internetu, bioenergie a možnosti úspory energie ve sklenících, molekulární markery k identifikaci odrůd okrasných rostlin apod. Vzhledem k tomu, že zahradnický sektor v zemích bývalé východní Evropy nabývá na významu, stalo se součástí veletrhu také mezinárodní zahradnické fórum pro východní Evropu. Bylo věnováno především ruské, polské, maďarské a dokonce i turecké produkci okrasných rostlin a zájemce informovalo především o vývoji oboru v těchto zemích, jakož příležitostech pro investory a obchodní partnery.
Nově našly v Essenu své místo také květinové novinky vyšlechtěné odrůdy i růstové formy, které doposud nebyly na žádné jiné obdobné akci v Německu vystaveny. Všechny přihlášené odrůdy a kultivary posoudila odborná porota a nejzajímavější a nejatraktivnější rostlina v každé kategorii (kvetoucí hrnkové rostliny, zelené rostliny, balkónové rostliny, trvalky, okrasné dřeviny) získala právo označení Novinka veletrhu IPM 2008.

Inspirace pro floristy
Převážnou většinu všech floristických předváděček má na veletrhu IPM na starosti Svaz německých floristů (Fachverband Deutscher Floristen). Ten měl pro tentokrát v rukávu připravené eso, neboť právě německá floristka Nadine Weckardt se v září 2007 stala evropskou šampiónkou. Její umění mohli návštěvníci veletrhu shlédnout v sobotu odpoledne, kdy po boku dalších stálic německé floristiky (Manfreda Hoffmanna, Evy Jansen a Stefana Göttle) předváděla ideové kytice pro rok 2008. Ke koupi byla také stejnojmenná kniha se spoustou nápaditých kytic na každý týden v roce – vždyť kytice je pro běžného konzumenta stále nejvíce vyhledávaným typem aranžmá a přicházet denně na nové a nové nápady není nejjednodušší.
Své nezastupitelné místo v programu předváděček mají v Essenu snad každoročně floristé z asijského kontinentu. Své umění a jednoduchou krásu aranžmá letos ukázali Korejci a bylo se opravdu na co dívat. Opomenout nelze ani společný projekt Svazu německých floristů a Holandské květinové kanceláře, a sice přehlídku aktuálních trendů na rok 2008. V duchu letní inspirace Talking Flowers a zimní Look  Wonder předvedli německé floristické špičky celou spoustu téměř nekončící řadu nádherných aranžmá. Mezi návštěvníky veletrhu byly velmi ceněny také práce Klause Wagenera. Tento vynikající florista předvedl své umění a připravil pro návštěvníky veletrh zajímavé prostorové dekorace ze dřeva a umělých květin.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *