06.12.2023 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Erysiphe corylacearum –nové riziko pro lísky

Již v 100. dílu se seznámíme s houbou Erysiphe corylacearum, novým původcem padlí na lískách, které bylo poprvé pozorováno v roce 2013 v Turecku. Patogen se od té doby rychle rozšířil na Blízký východ, na Kavkaz a do východní a střední Evropy. V sadech s produkcí lískových ořechů je dnes považován za vysoce destruktivní škodlivý organismus.

Houba Erysiphe corylacearum (syn. Erysiphe hommae, Microsphaera hommae) taxonomicky náleží do oddělení hub vřeckatých (Ascomycota), pododdělení Pezizomycotina (vlastní vřeckaté houby), třídy Leotiomycetes, řádu Erysiphales (padlí) a čeledi Erysiphaceae. Tento patogen napadá pouze jeden rod rostlin – líska (Corylus spp.) z čeledi břízovité (Betulaceae), z něhož nejčastěji napadá druhy Corylus avellana (líska obecná) a C. colurna (líska turecká). Mezi další známé hostitele houby patří druhy C. heterophylla (líska různolistá), C. maxima (líska největší), C. sieboldiana (líska Sieboldova) a C. sieboldiana var. mandshurica (líska Sieboldova mandžuská).

Biologie a symptomy výskytu patogenu

Napadení houbou E. corylacearum se projevuje poměrně brzy na jaře, kdy lze pozorovat příznaky na listech, mladých výhonech a nezralých souplodích ořechů. Zpočátku se objevují kruhové až nepravidelné bílé skvrny mycelia a konidií na obou stranách listů. Pokud se kolonie nejprve vyvinou na spodní straně listů, je patrné skvrnité zesvětlení a žloutnutí svrchní strany listů. Postupně se listy stávají matnými, léze se zbarví do hněda a lze pozorovat hnědočerná chasmothecia z nich vyčnívající. Napadené listy zasychají, kroutí se a brzy opadávají. Podobné příznaky jsou pozorovány na obalech (tvořených srostlými listeny) souplodí ořechů, které u relativně citlivých odrůd zasychají a brzy opadávají, což vede ke ztrátám na úrodě. V případě napadení lísek houbou P. guttata se pouze na rubové straně listů vytvářejí charakteristické bělavé až světlé šedé povlaky mycelia houby. V pokročilé fázi se na myceliu objevují četná černá kulovitá chasmothecia, viditelná i pouhým okem.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 12/2023.*

Text Dr. Ing. Zdeněk Chromý, ÚKZÚZ Brno
Foto Dr. Arzu Sezer

Úvodní foto: Infikované souplodí lískových ořechů

Chasmothecium – kulovitá plodnice houby Erysiphe corylacearum

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down