17.01.2014 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Elsholtzia stauntonii Benth – veleň Stauntonova

Rod Elsholtzia (čeleď Lamiaceae) jsou aromatické opadavé polokeře nebo byliny. Je známo asi 30 druhů, které jsou rozšířené hlavně v Číně, Indii, na Jávě a několik také v jižní Evropě. Pro naše podmínky je vhodná pouze výše jmenovaná, původem z Číny.

Je to vzpřímený, hustě rozložitý polokeř dorůstající 1 až 1,5 m. Listy jsou podlouhle vejčité až kopinaté, až 12 cm velké, drsné a hrubě pilovité. Vyznačuje se kvetením v období časného podzimu, tzn. hlavně v září, často i v říjnu. Drobné květy, velké do 1 cm jsou uspořádány v latnatých klasech dlouhých až 15 cm, barvy růžové až světle purpurové.

Roste bez problémů v chráněných, teplejších polohách (prověřeno i v 500 m n. m). Půdu vyžaduje živnou, vápenatou. Výhodou je samozřejmě půda lehčí a propustná. Kromě svého podzimního kvetení je cenná i hezkým, zářivě žlutým zbarvením listů (tj. hlavně v teplém babím létě). Při chladném a deštivém podzimu listy zhnědnou a brzy opadají. Vysazujeme ji buď solitérně, nebo ve skupinách, vyniknou zejména na tmavším pozadí jehličnanů. Ve všech polohách je prospěšná kořenová přikrývka listím, případně také proložení větévek chvojí.*

Celý článek naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 8/2013

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down