11.08.2009 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Elektronický způsob ochrany proti plevelům

Po rozhodnutí Evropské unie zavést nová schvalovací kritéria visí nad budoucí dostupností některých herbicidů pro zeleninu otazníky. I proto dva britští konzultanti pro potlačování plevelů vyvíjí techniku, která likviduje plevely tím, že jim dává elektrický šok.

V tuto chvíli výzkumníci shání zhruba 30 000 liber, aby zkonstruovali prototyp zařízení a testovali ho v sezóně. Otázkou výzkumu je i rozdíl v nákladech oproti použití herbicidů či mechanické kultivace.
První práce práci s metodou elektronické ochrany proti plevelům probíhaly na universitě v Sheffieldu na konci 70. let, kdy organizace British Sugar hledala způsoby ochrany proti vyběhlicím u řepy. Vyvinutý stroj byl založen na konceptu pocházejícím ze Spojených států a využíval generátor namontovaný na traktoru, který plevel zasahuje proudem o vysokém napětí prostřednictvím elektrody.
Účinkem vysokého proudu se rozrušují buňky v rostlině a likviduje se kořen i nadzemní část rostliny. Při pokusech realizovaných v Norfolku stroj fungoval a obstál i při porovnání s cílenou aplikací herbicidu pouze na listy plevelů, likvidací plevelů cepovým mechanismem a jinými metodami. Dosahoval účinnosti jako cílená aplikace herbicidu a spotřeboval navíc pouze 3 až 5 litrů nafty/ha k pohonu generátoru. Práce byla rychlejší než mechanické pletí a bylo možné pracovat i v podmínkách vlhčích, než které vyhovují mechanické plečce. Jediný důvod, proč se tento způsob neujal, byl také proto, že herbicidy byly tehdy levné a snadno dostupné.
Až v 90. letech, kdy soukromý příznivec poskytl finance pro další vývoj, byla tato myšlenka vzkříšena. Od té doby zmínění vědci spolupracovali s konzultantem pro zemědělské inženýrství a investovali tisíce liber do pokračování vývoje tohoto systému a do realizace pokusů využívajících ruční zařízení.
Výzkumníci mohou zkonstruovat elektrody, které by se přizpůsobily plodině tak, aby bylo například možné procházet plodinou a mezi řádky v kultuře kterékoli zeleniny. Mohou účinně likvidovat plevely, včetně vytrvalých druhů. Mají přístup k původním klíčovým komponentům, ale potřebují rekonstruovat stroj podle moderních standardů. Doufají, že konstrukce nového stroje by mohla trvat zhruba tři až pět měsíců a hodnota polních pokusů bude stačit k tomu, aby ověřila tento koncept.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down