09.06.2023 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ekofarmou roku 2023 je Farma Květomluva na Valašsku

Nejlepší ekofarmou roku 2023 se stala rodinná bylinná farma Květomluva ve Vlachovicích na Zlínsku. V hospodářství manželů Fryzelkových se zaměřují na pěstování vlastních bylin, z kterých vyrábí produkty v BIO kvalitě. Ocenění bude slavnostně předáno za účasti široké veřejnosti 1. července v rámci akce Den otevřených faremních vrat. Cenu pro nejlepší ekofarmu vyhlašuje PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců a Nadační fond Bartákův hrnec.

Farma Květomluva se nachází v nejsevernější části CHKO Bílé Karpaty. Založili ji manželé Zuzana a Radek Fryzelkovi, kteří v roce 2015 zachránili a zrekonstruovali valašskou roubenou sušírnu na ovoce ve Vlachovicích. Kolem ní pak vysadili první byliny. V současnosti jejich hospodářství čítá na 1,7 hektaru pozemků s vysázenými bylinami a zeleninou, jeden menší sad, výrobnu, dvě sušírny a obchůdek. Byliny sbírají i v okolních lesích a na bělokarpatských lukách okolo farmy. Vše v CHKO Bílé Karpaty. 

Od čajů po bylinné koupele

Fryzelkovi v současnosti vyrábí 20 základních typů produktů a celkově na 90 výrobků. Zaměřují se také na AIP kvalitu (pozn. Autoimunitní protokol známý pod zkratkou AIP je program na zmírnění autoimunitních onemocnění, jehož cílem je ozdravení střeva, kde sídlí 70–80 % imunitního systému.). Kromě vlastního kamenného obchodu a eshopu dodávají své produkty do řady obchodů a podniků ve Zlínském kraji. Jejich bylinné koupele využívají hotely v nedalekých Luhačovicích i jinde po Česku. S kolekcí Bio bylinných čajů Květomluva Fryzelkovi zvítězili v soutěži Česká biopotravina roku 2020 v kategorii Biovýrobky pro gastronomii, pochutiny a ostatní potravinářské výrobky.

Ocenění za poctivou práci

„Květomluva byla zvolena jako nejlepší ekofarma roku 2023 z mnoha důvodů. „Je to příběh úžasných lidí, kteří to s ekologií myslí vážně, dělají to srdcem a díky tomu mění svět kolem sebe k lepšímu. Dýchne tady na vás úžasná vůně a atmosféra ekologického zemědělství na Valašsku. A ta láska k tomu co dělají, je samozřejmě vidět i na jejich produktech. Ty jsou skvělé, jak chutí a vůní, tak designem. Fryzelkovi to dělají poctivě, baví je to a to je strašně důležité,“ říká Kateřina Urbánková, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

Odpovědnost vůči přírodě i lidem

„Naším krédem je: Naslouchání přírodě, poctivost a maximální kvalita, ruční výroba, tradice i nové nápady, odpovědnost vůči lidem i přírodě a radost v našich výrobcích,“ říká Radek Fryzelka, majitel Květomluvy. A dodává: „Práci u nás na Valašskokloboucku dáváme šesti lidem a myslíme si, že je platíme férově. Jsme hrdí, že i na málo úrodných valašských pozemcích a malé obdělávané ploše dokážeme bez jakýchkoliv dotací uživit tolik lidí.  Věříme, že nám ocenění Nejlepší ekofarma roku snad časem pomůže získat i o trochu více času a klidu na nás samotné a na rodinu.“ Přitom právě pracovní nasazení v Květomluvě je nemalé. I když se to může jevit na první pohled až idylicky, práce na farmě je tvrdá a namáhavá a přes sezónu často začíná za svítání a končí za tmy.

První prázdninový den farma otevře svá vrata

U příležitosti slavnostního předání ocenění Nejlepší ekofarma roku se uskuteční přímo na farmě 1. července Den otevřených faremních vrat. Akce nabídne program od 10:00 do 18:00 a to jak pro dospělé, tak pro děti. Návštěvníky čekají komentované prohlídky farmy a sušíren, farmářský trh, bylinkový bar a ochutnávky bio výrobků. K poslechu zahraje cimbálová muzika Tož tak a písničkář Pavel Tabásek. Uskuteční se setkání AIP komunity. Farma nabídne klidové relaxační zóny i vodní přírodní prvky a mnoho dalšího. Vstup na akci je bezplatný. Kompletní program najdete na webu www.pro-bio.cz.*

Zdroj: Pro-Bio

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down