30.01.2006 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Eima 2005 – Sci–fi na polích?

Ve dnech 12 – 16. listopadu uspořádala Asociace výrobců zemědělské techniky Unacoma na výstavišti v Boloni třicátý šestý ročník výstavy Eima garden 2005. Součástí programu bylo vyhlášení soutěže Traktor roku a prezentace nových materiálů budoucnosti. Obrovský zájem vystavovatelů i návštěvníků mile překvapil, protože přibližně ve stejné době se konala i výstava v německém Hannoveru s podobným zaměřením.

Všech 17 hal boloňského výstaviště čítajících 150 tisíc m2 bylo zaplněných k prasknutí. Byly zde stroje určené k jakékoliv zemědělské pracovní operaci, náhradní díly a vše, co přední výrobci zemědělské techniky produkují. Nejpočetnější skupinou vystavujících tvořili italští výrobci a distributoři, ale bylo možné navštívit i expozice mnoha jiných zahraničních firem. Nejpočetnější skupinou vystavovatelů byli Němci, následovali je Američané, Španělé a Japonci. Celkem 1750 vystavujících dokázalo vměstnat na plochu výstaviště více jak dvacet tisíc produktů. Návštěvníky veletrhu přivítal Massimo Goldoni, prezident Asociace výrobců zemědělské techniky. Ve stručnosti představil pořádající organizaci a připomněl důležitost výstavy na mezinárodním poli obchodu se zemědělskou technikou.

Sci-fi, nebo blízká budoucnost?

Při zahájení výstavy se veřejnosti prezentovala představa italských inženýrů, jakým směrem hodlají cílit vývoj nových technologií. Jde o systémy, které dokáží minimalizovat podíl lidské práci při obstarávání všech pracovních činností potřebných pro určité pěstební systémy. Všechny stroje jsou řízeny na dálku počítačem a v jejich kabině řidiče tudíž není potřebný řidič. Centrální počítač dokáže dle zadání naplánovat jednotlivé pracovní operace tak, aby se snížilo zatížení půdy zbytečnými přejezdy, optimalizovala se spotřeba paliv a opotřebení strojů. Nahlédnutím do budoucnosti by se dala nazvat prezentace asociace výrobců zemědělské techniky, která se zabývala mikroroboty starající se o zdravý růst plodin. Tyto samolétající asi deset centimetrů veliké stroje by dokázaly po výměně informací s centrálním počítačem rozeznat hledaného patogena, např. housenku a cíleným postřikem ji zničit. U přihlížejících návštěvníků to většinou vyvolalo úsměv na tvářích, ale i mrazení v zádech. Bližší budoucností už by mohly být inteligentní malé samochodné dálkově ovládané stroje ničící plevele a kypřící půdu mezi rostlinami na poli.

Materiály budoucnosti
Ke konci prvního výstavního dne se setkali odborníci z Milánské polytechniky a Boloňské university nad tématem Materiály budoucnosti. Nová ekologická politika, stoupající ceny ropy a poptávka výrobců nutí vědce zaměřit se na možnosti produkce nových levnějších a recyklovatelných materiálů z obnovitelných zdrojů, které budou mít stejné nebo lepší kvalitativní použití. Byly představeny skupiny materiálů pro vybavení a ochranu strojů, odlehčené a pevnější, odolnějších vůči korozi a povětrnostním vlivům. Nové technologie nabízejí např. polypropylenové panely se zvýšenou odolností, spojované netkanou textilií, vhodné k výrobě pevných koster kabin strojů. Polymery vyráběné z kukuřičného škrobu, tedy z nahraditelného zdroje, vynikají svou všestrannou využitelností, např. pro tvorbu vláken a provazů. Jejich výhodou je možnost recyklace kompostováním. Z polyuretanové pěny ze sóji lze vyrábět pevné a ohebné součástky. Tento materiál je levnější než ekvivalentní klasické materiály a je plně rezistentní vůči UV paprskům a chemikáliím. Tekutá keramika stříkaná na kožené a plastové pracovní části dokáže ochránit materiály proti tepelným změnám, obrušování a UVA a UVB záření. Podlahové krytiny o tloušťce 2,5 mm z recyklované gumy a korku v poměru čtyřicet ku šedesáti jsou dostupné v sedmnácti stálých barvách. Neodírají se a mají protiskluzovou úpravu. Biopolymery, které jsou získávány produkcí bakterií fermentující cukry a tuky jsou biodegradabilní a lze je použít na ochranu materiálů. Lisováním a vyfukováním je možné s nich vyrábět různé výrobky nebo vlákna. Zajímavou novinkou veletrhu byly například i nátěry z polymerů, které mohou nahradit stávající barvy. Odolávají totiž mechanickému odírání a jsou srovnatelné s laky používanými na automobily. Hodí se na všechny pohyblivé součásti strojů. Tolik alespoň ve stručnosti o materiálových novinkách, které letošní Eima garden 2005 nabídla.
Více informací nejen o nových materiálech, ale i o celé asociaci a samotném veletrhu se můžete dozvědět na webových stránkách www.unacomma.it

Tractor of the year® 2006
Předávání cen Traktor roku neproběhlo dle očekávání v hlavní hale výstaviště, ale pouze v malé konferenční místnosti za účasti novinářů. Letošní ročník soutěže byl devátý v pořadí, ale vyhlášení výsledků se na veletrhu Eima garden 2005 uskutečnilo vůbec poprvé. Jak upozornil člen poroty Maurizio Cervetto, soutěž Traktor roku se snaží pomoci novým a kvalitním strojům dosáhnout zasloužilé popularity. Nezávislost je zaručena bezplatnými přihláškami a také tím, že porota se skládá ze šestnácti zahraničních novinářů odborných tiskovin zaměřených na zemědělskou mechanizaci. Vítězný traktor se pak smí po dobu jednoho roku prezentovat získaným titulem a logem soutěže.
Ocenění nejlepších proběhlo tak, že porota nejdříve vybrala deset strojů pro práci na poli a šest nejlépe specializovaných strojů a uvědomila výrobce o jejich zařazení do soutěže. Po získání podrobnějších technických informací a vyplnění soutěžního formuláře porota ocenila vítěze dle těchto specifikací: Motor, pohyblivost, elektronické vybavení, hydraulika, komfort kabiny, inovační technické prvky, design, cena a nepovinné vybavení. Nejlepší ocenění ale získají stroje s nejlepším sladěním všech částí v jeden funkční celek. Traktorem roku 2006 se stal McCormix XTX 215, nejlépe vybaveným traktorem 2006 Claas Nectis 267F a cenu za nejlepší design Zlatý traktor 2006 obdržel Claas Ares 697 ATZ.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down