12.07.2005 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Efektivní závlaha trávníků

Tentokrát se na závlahu trávníku podíváme z trochu jiné stránky. To, co investora zajímá ohledně závlahové soustavy je nejen konečný výsledek, ale často způsob, jakou cestou bylo výsledku dosaženo. Klade si otázky, zda je navržené technické řešení opravdu optimální nebo zda nebylo možné provést instalaci účelněji.

Tato hlediska nabývají na významu zejména pokud se jedná o plochy veřejně přístupné nebo jinak intenzívně využívané.
Více napoví dvě série fotografií: na jedné je plocha se závlahou připravená pro pokládku loupaného trávníku (obr. 1), na druhé tatáž plocha bezprostředně po pokládce (obr. 2). V další sérii je detail technického řešení podpovrchové kapkové závlahy na parkovací ploše se zatravňovacími plastovými rošty (obr. 3, 4).
Vzhledem k tomu, že nebylo možné provoz na parkovišti zcela eliminovat, probíhaly práce po etapách tak, aby byla vždy ponechána dostatečná funkční kapacita. Tomu byl přizpůsoben design celé soustavy i koordinace prací zúčastněných firem. Použitý princip závlahy umožňuje dodávku vody trávníku bez ohledu na aktuální obsazení parkovacích míst, činnost závlahy se stojících automobilů nijak nedotýká.
Co se týče závlahové soustavy pro loupaný trávník, jediné úskalí spočívá v přesném výškovém osazení výsuvných postřikovačů s ohledem na tloušťku vlastního travního koberce a bezproblémovou funkčnost soustavy. Tu je nutno důsledně ověřit ještě před pokládkou trávníku. Při dobré koordinaci prací se pak naskýtá možnost rychlé rekonstrukce travních ploch i během letních měsíců.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down