14.05.2013 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvanáct ročníků je za námi

Hned všech 13 hal brněnského výstaviště i přilehlé venkovní plochy obsadila v rámci veletrhu Techagro a přidružených Animal Vetex, Silva Regina a Biomasa technika. Technika všech velikostí, barev a především značek. Své si zde našli i ti, jejichž denním chlebem je údržba a realizace zeleně.

Brněnská zemědělská, chovatelská a lesnická přehlídka překonala všechna očekávání a díky vysoké úspěšnosti se stalo největší akcí pořádanou na brněnském výstavišti v roce 2012. Veletrh patří k pěti největším svého druhu v Evropě. Letošní ročník zabral plochu větší než 72 tisíc metrů čtverečních. Mezi vystavovateli nechyběli ani zahraniční zástupci z 20 evropských i mimoevropských zemí, a dohromady zde své zboží prezentovalo 755 firem.

Nejde jenom o mašiny
Jaký by však byl jakýkoliv veletrh bez doprovodného programu? Ten brněnský byl opravdu široký. Zájemci se mohli zapojit do diskuse se zástupci sedmi politických stran, kterou uspořádala Agrární komora ČR či se zúčastnit mezinárodní konference na téma Sociální dialog. Zde se mj. řešila zhoršující se příjmová situace zemědělců a z ní plynoucí problémy v získávání mladých a kvalifikovaných pracovníků.
Jelikož je veletrh určen jak profesionálním tak hobby návštěvníků, i na ně zde čekal bohatý program. Na Farmě John Deere se mohli projet se spřežením či obdivovat show koní různých plemen. Velkému zájmu se těšila i výstava hospodářských zvířat s komentovaným předváděním. Přízemí pavilonu E obsadila včelařská výstava. Vedle možnosti zakoupení produktů z medu nabídla i cyklus včelařských přednášek.
Mezi hlavní důvody návštěvy veletrhu je získání obecného přehledu o oboru, ale i novinky na stáncích vystavovatelů. V rámci veletrhu jsou udělována ocenění v soutěžích o nejlepší exponáty s názvy Grand Prix. Letos se o ně ucházelo více než sto exponátů.

John Deere nemohl chybět
Největší zastoupení na veletrhu měli vystavovatelé zemědělských strojů. Většina z nich nabízí i menší varianty nosičů nářadí vhodných pro pohyb ve městech, které jsou po osazení vhodným nářadím využitelné pro zimní i letní údržbu.
Na brněnských veletrzích nešlo přehlédnout kombinaci zelené a žluté barvy typické pro značku John Deere, kterou na českém trhu zastupuje společnost Strom Praha, a. s. Své produkty prezentovala na více místech a po celou dobu konání veletrhu je obklopovali reální zájemci o koupi či fandové této značky.
V rámci přehlídky komunálních traktorů došlo na prezentaci nového subkompaktního traktoru 1026R. Jedná se o jakýsi přechod mezi kompaktními traktory a zahradním traktorem. Do této doby byla jako nejmenší řada kompaktních traktorů řazena řada 2020, největší zahradní traktor byl zase v řadě X700. Řada 1020 tak účinně vyplnila mezeru mezi nimi a nabídla víceúčelový stroj s hydrostatickou převodovkou, šířkou 1,2 metru a výkonem 26 koní.
K sečení travnatých ploch jsou ideální variantou speciální stroje s označením Z-Trak. Díky nulovému poloměru otáčení vynikají výbornou manévrovatelností a zvládnou tak sečení v omezených prostorech. V nabídce figurují dva nové modely těchto rotačních žacích strojů. Jedním z nich je Z645.
Vedle kompaktních traktorů lze při údržbě veřejných ploch pracovat i s užitkovými vozidly Gator. Díky pohonu na baterie jsou ideální pro práci ve městech a v místech vysoké koncentrace lidí. Například v pražské zoologické zahradě jich jezdí již 15. V současné chvíli je jich v nabídce devět modelů, ve druhé polovině tohoto roku přijde do sortimentu desátý. Nebude se jednat o stroj určený plánovitě k práci, spíše pro variantu zábavní, která si jistě najde své příznivce.

Bez závlahy to nejde
V konkurenci obřích traktorů a ještě větších polních speciálů by se mohla tak drobná věc, jako jsou závlahové detaily, mohla zdát přehlédnutelná. Ale i to je technika, bez které se dnešní zemědělci neobejdou. Společnost Netafim Czech, s. r. o, nabízí celou řadu závlahových systémů, výrobků a služeb jak pro zemědělskou praxi tak pro tvorbu architektonických krajinných prvků a životního prostředí. Zaměření je široké, v loňském roce např. realizovali závlahové systémy v jezdeckých halách.
Pro letošní rok bude pro malopěstitele jedničkou v nabídce závlahový set pro zahrádkáře. Zákazník si zakoupí ucelenou sestavu komponentů. Systém funguje na principu samospádu a vlastní závlahový detail je řešen kapkovou hadicí. Cena celého setu se odhaduje na 2500 Kč.
V sortimentu však nalezneme i novinky pro zelináře. Jedná se o hadici Strimline 60 a Strimline 100 vhodnou k umístění pod fólii, její životnost dosahuje tři až pěti let. O něco delší životností se může chlubit hadice Typhoon 25, kterou lze využít např. pro kulturu jahod, okurek či do fóliovníků.
Pro profesionální pěstitele je k dispozici meteostanice z ucelené řady řídících jednotek Smart Line, kterou lze rozšířit již fungující závlahy. U zavlažované plochy meteostanice zohledňuje typ použitého závlahového detailu, typ půdy, svažitost a osvit plochy. Dle naměřených hodnot upravuje délku závlahy u jednotlivých sekcí a tím dochází k lepšímu využití a úspoře závlahové vody.
V sortimentu jsou k dispozici sady Uniram a DripNet PC pro použití v řádkových kulturách a sadech. Hadice jsou opatřeny tlakovou kompenzací, takže je možno tuto závlahu využít i ve svazích. Standardní rozteč kapkovačů pro sady je jeden metr a jsou upevněny na spodní vodicí drát.
Závlahové systémy nejsou jedinou aktivitou společnosti Netafim na českém trhu. Nabízí i stavby skleníků a dodávky technologií pro skleníky. Loňský rok byl jejich výstavbám nakloněn a došlo k mnoha zajímavým realizacím. Ale o tom až někdy příště.

Pro hlavní plodiny i speciální kultury
Na čtyřlístků brněnských veletrhů se prezentují i společnosti, jejichž produkty pomáhají pěstitelům k dosažení vyšší produkce. Jedná se o firmy nabízející osiva, hnojiva či ochranné a podpůrné látky.
Po letošní ne právě příznivé zimě, kdy byla Česká republika zasažena hlubokým poklesem teplot bez souvislé sněhové pokrývky, došlo k poškození mnoha plodin. Ke zlepšení jejich stavu bylo vhodné použití všech přípravků k regeneraci porostu, jako např. YaraVitaTM KombiphosTM, nový výrobek společnosti Yara Agri Czech republic, s. r. o., na českém trhu. Jedná se o přípravek hodící se pro doplňkovou listovou výživu fosforem, draslíkem a hořčíkem u řepky, obilovin a brambor. Ve výzkumu je jeho využití v ovocných školkách, na plantážích vánočních stromků či do zeleniny s cílem zajistit dostatečné množství živin v intenzivním počátečním růstu. Pro lepší výnos a kvalitu produkce se u ovoce a révy vinné osvědčuje produkt YaraVitaTM FrutrelTM. Zaručuje lepší kvetení a násadu plodů, jejich optimální vývoj a výborné sklizňové parametry. Tento produkt se nemusíme bát použít ani v drobném ovoci či zelenině.
V nabídce zaujme i bezplatná služba Takmix, která obsahuje čtyřicet tisíc testů mísitelnosti hnojiv YaraVita s pesticidy a jinými látkami. Odkaz na databázi a návod k použití lze najít na webových stránkách společnosti. Ty mohou sloužit distributorům a uživatelům pro volbu optimální směsi speciálních hnojiv YaraVita s přípravky na ochranu rostlin.
Domovinou společnosti Yara Agri Czech republic je Yara International ASA se sídlem v norském Oslo a historie vzniku společnosti sahá až do roku 1905. Již od počátku dbají na ekologii a udržitelnost, což se projevuje i u nás. Nejnovějším projektem v této oblasti je sledování uhlíkové stopy minerálních hnojiv. Nejen při využití, ale i při výrobě a přepravě hnojiv dochází k emisím skleníkových plynů, zejména oxidu uhličitého a dusného, které přispívají ke globálnímu oteplování. Hnojiva však na druhé straně zvyšují zemědělskou produktivitu, čímž stimulují pohlcování CO2 plodinami. Pro pochopení a přesný výpočet negativních dopadů a přínosů používání hnojiv na životní prostředí je třeba analyzovat životní cyklus hnojiva, tedy emise a absorpce skleníkových plynů v každé životní fázi hnojiva.
Techagro 2012 bylo významnou akcí pro společnosti Agrofert, jejíž prezentace se nacházela v pavilonu G. Součástí expozice byla i společnost Lovochemie, a. s., která je největším výrobcem dusíkatých, vícesložkových a kapalných hnojiv v ČR. Součástí portfolia jsou i produkty pro zahradníky a hobby trh.
Jedním z nejúspěšnějších prodejních artiklů je granulované směsné hnojivo Cererit, které je k dispozici v novém balení ve velikostech 25kg, 10kg a 5kg.
Mezi vícesložková hnojiva patří i speciální trávníkové hnojivo Lovogreen. Jde o hnojivo s obsahem hořčíku a železa, které se vyznačuje pozvolným uvolňováním dusíků s účinností více než dva měsíce, zelenou barvou a mikroprvky jako je bór, mangan nebo zinek. Hnojivo je určeno pro zahrady, parky a zatěžované travnaté plochy jako jsou fotbalové a golfová hřiště. K dispozici je v balení 20kg, 10kg a 5kg a to v jarní i podzimní verzi. Aplikuje se v dávkách 3 až 6 kg na 100 m2 třikrát ročně v průběhu vegetace dle intenzity.
Pro zahradní plodiny je k dispozici kapalný koncentrát mikroprvků vázaných v organominerálním komplexu s názvem Mikrokomplex. Jedná se o koncentrát mědi, manganu, zinku a mikroprvků. Lze jej využít jak při hnojení na půdu tak i k mimokořenové výživě rostlin kurativně i v případě akutního nedostatku živin.
Komplex živin lze dodat i hnojivy Lovoflor či Fertigreen Kombi. Tyto speciály lze využívat pro listovou zálivku pokojových rostlin i k přihnojení prostřednictvím kapkové závlahy. V nabídce figuruje 24 druhů speciálních hnojiv.
Obsáhnout tak ohromné množství produktů na těchto dvou stránkách, je nemožné. S některými dalšími novinkami zde prezentovanými vás seznámíme na následujících stránkách tématu měsíce věnovaného technice pro zahradnictví.

Text a foto Helena Piková

Článek naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 6/2012

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down