Drobnosti o českém šlechtění okrasných rostlin – Viola cornuta – fialka ostruhatá

Původem z jižní Evropy, u nás ojediněle i zplaňující. V kultuře jsou rozšířeny převážně jen kříženci C. cornuta s V. tricolor. Mají vzrůst prvně jmenované, velikost květů pak po V. tricolor. Jsou ceněné hlavně pro své několikaměsíční kvetení.

Sortiment tzv. Cornuta-kříženců je dosti obsáhlý a zahrnuje hlavně výpěstky anglické (např. ´Purity´- bílý, ´Ardwell Gem´- žlutý, ´Bridal Morn´ – světle modrý, ´J. B. Riding´ – růžový a další)případně i německé (např. ´Weisser Schwan´- bílý, ´Schöne von Ronsdorf – lilákový, ´Hansa´ – výrazně modrý a další). Většina těchto výpěstků vznikla kolem r. 1900. V současné době se pěstuje např. série Princess v barvě žluté, modré a purpurové se žlutým „očkem“. Je pouze 10 cm vysoká a je určena pro pěstování v nádobách. Průměr květu se pohybuje kolem 2,5 cm.
Z českých šlechtitelů to byl zahradník z Jaroměřic nad Rokytnou A. Vejtasa, který uvedl v letech 1928 – 30 tři vlastní výpěstky, z nichž zejména ´Hanička´ byla delší dobu nabízena i jinými zahradnickými firmami (např. r. 1939 velvarským J. Krausem, r. 1941 Koniferovými školkami v Žehušicích apod.). Květy byly sametově purpurově fialové, doba kvetení V – IX, výška rostlinek 10 – 15 cm. Další dvě odrůdy se jmenovaly ´Modrásek´ a ´Bílá Paní´ – květy byly zřejmě namodralé a bílé. Neudržely se pravděpodobně v sortimentu tak dlouho jako ´Hanička´.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *